Apie 18 val. karinių oro pajėgų lėktuvas „Spartan“ nusileido Vilniaus oro uoste.
Be KAM delegacijos kartu į Lietuvą atvyko 11 sužeistų karių iš Ukrainos, kuriems reikalinga reabilitacija po patirtų sužeidimų ir psichologinių traumų karo fronte Donecko ir Luhansko regionuose.
Apdovanojo ministras
Charkove karo lauke pasižymėjusius karius apdovanojo Ukrainos gynybos ministras Stepanas Poltorakas.
Iš ministro rankų kiekvienas sužeistasis gavo apdovanojimą už nuopelnus dalyvaujant antiteroristinėse operacijose.
Įteikti garbės apdovanojimai sujaudino sužeistus karius. Ne vieno jų akyse tvenkėsi ašaros, kai ministro adjutantas vieną po kito šaukė nusipelniusius karius vardais.
„Sunku fronte. Ir fiziškai, ir psichologiškai – sužeidimai dar ne viskas. Kai fronte žūsta mano draugai, reikia daug laiko atsigauti. Nežinai, ką daryti“, – pasakojo vienas iš sužeistų karių.
Tik atsiimant apdovanojimus buvo galima pastebėti, kad karys neteko piršto. Tai – tik vienas iš daugybės sužalojimų, kuriuos patyrė šie vyrai, susidūrę su karo baisumais akis į akį.
Prireikė nuskausminamųjų
Kelionė „Spartan“ lėktuvu jiems taip pat nebuvo lengva. Net keliems sužeistiesiems kelionės metu Lietuvos kariuomenės medikai suleido nuskausminamųjų, kad palengvintų jų skausmą.
Besileidžiant lėktuvui vienas karys krūptelėjo iš išgąsčio, kai orlaivio ratai palietė Vilniaus oro uosto dangą.
Tačiau pasiekus kelionės tikslą visų veidai pragiedrėjo. „Lietuvoj mes pirmą kartą“, – prisipažino kariai.
„Bus, kiek reikės“
Du karius pasitiko greitosios pagalbos medikai, kurie sužeistuosius išgabeno tiesiai į Kauno klinikas, o kiti 9 išvyko į Druskininkus pradėti savo reabilitacijos programą.
„Reabilitacija numatyta mėnesiu, tačiau yra buvę atvejų, kai kariai užsilieka dviem ar trims mėnesiams. Jie čia bus, kiek reikės“, – aiškino krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.
Ukrainoje iš viso tokio pobūdžio reabilitacijos laukia daugiau nei 3 500 karių. Šiemet Lietuva ketina priimti 50 sužeistų Ukrainos karių.