Prekės ženklo „L“ ekologiškų tamponų dėžutę laikanti moteris vaizdo įraše, surinkusiame daugiau nei milijoną peržiūrų, tikino, kad kita mergina, naudojanti šiuos tamponus, patyrė gausų, skausmingą kraujavimą, turi kiaušidžių cistas, o jos gimda – pažeista negrįžtamai.
„Ji turės pasitikrinti dėl vėžio“, – papildė ji ir pridėjo, kad to priežastis – titano dioksidas, viena iš tamponų sudedamųjų dalių, „sukeliančių vėžį“.
Tokie teiginiai apskriejo ir feisbuką. Įrašus apie tai rasite čia, čia ir čia.
Titano dioksidas yra natūralus mineralas, dažnai naudojamas kaip balinimo priemonė tokiuose produktuose kaip dažai ar dantų pasta. Šio mineralo yra kramtomosiose gumose, kepiniuose, salotų padažuose, pieno produktuose. Jis naudojimas ir tam tikruose vaistuose, apsauginiuose kremuose nuo saulės, kosmetikoje.
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto docentas, gydytojas toksikologas, dr. Robertas Badaras komentare 15min patvirtino, kad titano dioksidas yra nuodinga medžiaga.
Tačiau apsinuodyti, pasak specialisto, galima tik įkvėpus šios cheminės medžiagos į plaučius. Naudojant titano dioksidą kitais būdais, jis pavojaus sveikatai nesukelia.
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) priminė, kad titano dioksidas nuo šių metų rugpjūčio 7-osios uždraustas kaip maisto priedas.
„Taip pat yra tam tikri apribojimai kosmetikos gaminiuose“, – komentavo VVTAT.
Tamponai nėra priskiriami kosmetikos gaminiams. Tai – higienos prekė, kuriai taikomi bendrieji reikalavimai, o ES reglamento sąraše titano dioksido nėra.
Todėl, atlikdami rinkos priežiūrą, VVTAT tikino neturinti pagrindo drausti tokių gaminių, kurių sudėtinės dalys nėra uždraustos, pateikimą į rinką.
Šįmet Europos Komisija (EK) priėmė sprendimą Europos Sąjungos valstybėse uždrausti maisto gamyboje naudoti maisto dažiklį titano dioksidą, žymimą numeriu E171.
Sprendimas priimtas po naujausių mokslinių tyrimų, kurie nustatė, kad titano dioksidas nebėra laikomas saugiu, gali turėti neigiamą poveikį sveikatai.
Apie tai, kad titano dioksidas E171 nėra laikomas saugiu maisto priedu, savo nuomonę Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) buvo viešai išsakiusi dar praėjusių metų gegužę. EFSA mokslininkų vertinimu, suvartojus titano dioksido dalelių, galima genotoksiškumo rizika. Titano dioksido dalelių absorbcija yra maža, tačiau organizme jos gali kauptis.
Tiesa, JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) tiek maisto produktuose, tiek kosmetikoje titano dioksidą naudoti leidžia.
Įrašų, keliančių klausimą dėl šio mineralo, socialiniuose tinkluose padaugėjo po to, kai liepos mėnesį buvo iškeltas grupinis ieškinys prieš tarptautinę bendrovę „Mars, Incorporated“. Jame konstatuota, kad vaivorykštės spalvų saldainiai „Skittles“ yra netinkami vartojimui dėl juose esančio titano dioksido.
Ieškinyje pabrėžiama, kad saldainių gamintoja seniai žinojo apie titano dioksido keliamas sveikatos problemas, o 2016 m. viešai įsipareigojo pamažu pašalinti šią medžiagą iš savo produktų. Vis dėlto, kaip teigiama skunde, bendrovė pažado neištesėjo ir toliau pardavinėjo „Skittles“ su titano dioksidu.
Reaguodamas į socialinėje erdvėje pasirodžiusią informaciją, prekės ženklas „L“ dažniausiai užduodamų klausimų skiltyje pabrėžė, kad titano dioksidas naudojamas tamponų higieniniuose siūluose, „kurie patikimai pritvirtina virvelę prie sugeriamosios tampono dalies“.
Titano dioksidas, skelbiama internetiniame puslapyje, sudaro mažiau nei 0,1 proc. visų tamponuose naudojamų sudedamųjų dalių.
Bendrovė tikino, kad jos tamponai yra saugūs, o sudedamosios dalys atitinka griežtus saugos ir vyriausybinius reglamentus visame pasaulyje.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.