Lietuva, pirmoji iš Baltijos valstybių, pasirašiusi tokį bendradarbiavimo susitarimą su MATIMOP. Susitarimą pasirašė MITA direktorius Arūnas Karlonas ir MATIMOP direktorius Michel Hivert. Susitarta visokeriopai skatinti ir remti Lietuvos-Izraelio partnerių dalyvavimą tarptautinėse mokslinių tyrimų ir inovacijų programose (EUREKA, EUROSTARS, ES 7-ojoje bendrojoje programoje) bei įvairiose iniciatyvose, padedant rasti reikalingus verslo ir mokslo partnerius, inicijuojant naujus projektus, skelbiant bendrus kvietimus, skiriant finansavimą projektų dalyviams.
Renginio dalyvius sveikino Izraelio ambasadorė Latvijai ir Lietuvai J. E. ponia Hagit Ben-Yaakov, kuri pabrėžė, kad šiuo metu nuolat stiprėja Lietuvos-Izraelio ekonominiai ryšiai, organizuojami aukštų pareigūnų vizitai, vyksta nuolatinis dialogas su Lietuvos verslu. Ambasadorė paminėjo neseniai Vilniuje organizuotą tarptautinę gyvybės mokslų konferenciją „Life Sciences Baltics“, kurios metu lankėsi daugiau kaip 100 ekspertų iš Izraelio.
Renginyje dalyvavusi Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė džiaugėsi, kad per 20 nepriklausomybės metų, Lietuva tampa vis labiau matoma tarptautiniame žemėlapyje. Tokios tarptautinės kompanijos, kaip Termo Fisher Scientific, CISCO ir kitos renkasi investuoti Lietuvoje. Čia kuriama stipri mokslinių tyrimų infrastruktūra panaudojant ES struktūrinių fondų lėšas ir dirba kvalifikuoti specialistai.
MATIMOP vadovas Michel Hivert akcentavo, kad Izraelio valstybė pasižymi didelėmis investicijomis į mokslo ir technologijų sektorių ir palankia aplinka inovacijoms diegti. Tuo tarpu Lietuva turi talentingą darbo jėgą, stiprius universitetus ir daug žadantį pramonės sektorių. Svečias taip pat pabrėžė, kad dvišalė prekyba kasmet didėja, kaip ir bendradarbiavimas mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros srityje, o tai neabejotina atneš sėkmę tolimesniems Lietuvos-Izraelio ryšiams.
MITA vadovas Arūnas Karlonas pranešė, kad siekiant įgyvendinti šį susitarimą, nuo šiandien skelbiamas jungtinis kvietimas Lietuvos-Izraelio įmonėms teikti projektus pagal tarptautinę EUREKA programą. Šio kvietimo tikslas yra inicijuoti dvišalius Lietuvos-Izraelio projektus ir suteikti finansavimą geriausiems dalyviams, kuriantiems technologines inovacijas, ypač aplinkos, lazerių, informacinių technologijų, biotechnologijų, nanotechnologijų, mechatronikos ir kitose srityse.
Lietuvoje bus teikiamos subsidijos, kurių dydis negali viršyti: mažoms ir vidutinėms įmonėms - 75 proc., didelėms įmonėms – 50 proc., o mokslo ir studijų institucijoms – 100 proc. Paramą sėkmingiems projektams skirs dvi nacionalinės institucijos: Izraelio Pramonės, prekybos ir darbo ministerijos Vyriausiojo mokslininko biuras ir MITA. Lietuvos projektams numatyta skirti apie 1,5 mln. litų (Ūkio bei Švietimo ir mokslo ministerijų lėšos).
Bendrus Lietuvos-Izraelio projektus turi pateikti įmonės iki š.m. gruodžio 17 d. Universitetai, mokslinių tyrimų institutai yra kviečiami dalyvauti šiuose projektuose kaip svarbūs partneriai, turintys kompetencijų ir naujų žinių bei galintys prisidėti prie naujų technologijų kūrimo ir jų įvedimo į rinką.