2023 03 22

Paskelbtos pavardės žmonių, įrašytų į numatytų ištremti asmenų sąrašus

Lietuvos ypatingasis archyvas internete paskelbė pavardes žmonių, kurie 1941 m., 1945–1953 m. buvo įrašyti į numatytų ištremti asmenų sąrašus. Šie sąrašai yra saugomi Lietuvos SSR vidaus reikalų ministerijos (MVD) Informacinio centro archyviniame fonde, skelbiama pranešime spaudai.
Lietuviai tremtyje. Su arkliuku bėgiais veža mišką. Novostrojka, Zaigrajevo r., Buriat-Mongoljos ASSR (d. Buriatijos respublika), apie 1955-1956 m.
Lietuviai tremtyje. Su arkliuku bėgiais veža mišką. Novostrojka, Zaigrajevo r., Buriat-Mongoljos ASSR (d. Buriatijos respublika), apie 1955-1956 m. / Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro archyvo nuotr.

Interneto svetainę „Elektroninis pavardžių archyvas“, kurioje skelbiamos asmenų pavardės, galite rasti čia.

Archyve saugomi sąrašai yra išlikę nepilnai, o kai kuriuose sąrašuose yra nedaug informacijos. Iš 1941 m. sudarytų sąrašų išlikę tik iš Vilniaus ir Kauno miestų bei Mažeikių ir Utenos apskričių numatytų ištremti asmenų sąrašai. Nedaug informacijos galima rasti 1945–1948 m. pagal apskritis sudarytuose sąrašuose. Vienuose sąrašuose įrašyti tik numatytų ištremti šeimų galvų duomenys, kituose – nurodyti visų šeimos narių duomenys, tačiau trūksta kai kurių anketinių duomenų (gimimo metų, vietos ir pan.).

Kai kurių apskričių, pavyzdžiui, Vilkaviškio, sąrašų visai nėra.

1949 ir vėlesniais metais sudarytuose sąrašuose informacijos yra žymiai daugiau. Sąrašai sudaryti pagal apskritis, o kai kuriose apskrityse yra išskirti valsčiai. Sąrašuose įrašytos ne tik šeimos galvos, bet ir visi kiti kartu gyvenę bei bendrą ūkį vedę šeimos nariai, nurodomi jų gimimo metai arba amžius, gyvenamoji vieta. 1950–1953 m. sąrašai buvo sudaromi jau pagal naują Lietuvos SSR administracinį suskirstymą, pagal sritis ir rajonus. Šio laikotarpio sąrašuose yra beveik visa informacija apie ištremti numatytų šeimų sudėtį, visų šeimos narių anketiniai duomenys.

1941 m., 1945–1948 m. sudarytuose sąrašuose vaikai praktiškai neminimi. Po 1949 m. sudarytuose sąrašuose vaikai jau yra minimi: vienų apskričių sąrašuose – maždaug nuo vienerių metų amžiaus, kitų – nuo trejų.

Numatytų ištremti asmenų sąrašai yra suskaitmeninti ir prieinami viešai, todėl archyve radus ieškomo žmogaus pavardę, sąrašą, kuriame jis yra įrašytas, galima pažiūrėti Elektroninio archyvo informacinės sistemos Skaitmeninėje skaitykloje, kur dokumentus skaityti galima be apribojimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų