Kompleksinis istorinių Rasų kapinių atnaujinimas – kelis etapus apimantis projektas, pagal kurį nuosekliai tvarkoma ne tik aplinka, takai, apšvietimas, bet ir avarinės būklės paminklai, renovuojamos koplyčios ir kiti teritorijoje esantys prastos būklės statiniai. Vilniaus istorinių Rasų kapinių tvarkymo, antkapių ir koplyčių restauravimo priežiūra vyksta bendradarbiaujant su ekspertais iš Lenkijos.
Kapines baigs tvarkyti kitąmet
Baigiant pirmo etapo darbus, vienuolika hektarų apimančioje teritorijoje jau visiškai sutvarkyta 341 avarinės būklės kapavietė, iš kurių 141 yra įtraukta į kultūros vertybių registrą, taip pat įrengtas apšvietimas, įrengti nauji laiptai, atraminės sienelės. Iki gruodžio mėnesio vidurio taip pat bus baigtos tvarkyti likusios avarinės ir blogos būklės kapavietės, laiptai ir akmens mūro sienos, įrengta mažoji architektūra – suoleliai, informaciniai stendai, kvartalų numerius žymintys stulpeliai. Bus sumontuotos vaizdo stebėjimo kameros, prie centrinių kapinių vartų – pusiau požeminių konteinerių aikštelė.
Sutvarkytos bei renovuotos 6 koplyčios. Vienoje jų, pastatytoje dar 1850–1883 metais misionierių vienuolyno vizitatoriaus Juozapo Bagdonavičiaus pastangomis, po penktadienį vyksiančios valstybinės reikšmės laidotuvių ceremonijos atguls 1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių palaikai, rasti Gedimino kalne.
Rasų kapinių tvarkymo darbai iš viso kainuos beveik 3 mln. eurų Europos regioninės plėtros fondo ir sostinės savivaldybės lėšų: kapinių rangos darbų kaina – apie 2,6 mln. eurų, Centrinės koplyčios vidaus tvarkybos darbų – beveik 200 tūkst. eurų, sukilimo dalyvių palaidojimo darbams skirta virš 83 tūkst. eurų. Rasų kapinių tvarkymo darbus atlieka UAB „Ekstra statyba“, centrinės koplyčios vidaus darbus – UAB „Virmalda“, sukilimo dalyvių palaidojimo – UAB „AR STUDIO“.
Kompleksinius istorinių Rasų kapinių restauravimo darbus numatoma baigti kitąmet.
Koplyčia savaitgalį bus atvira lankytojams
Amžinojo poilsio 1863–1864 m. sukilimo vadai ir dalyviai atguls Senųjų Rasų kapinių koplyčioje. Renovuotą koplyčią, kurioje bus palaidoti 1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių palaikai, galės aplankyti ir vilniečiai bei miesto svečiai.
Prie Rasų kapinių koplyčioje palaidotų sukilimo vadų ir sukilėlių lapkričio 22–24 d. garbės sargyboje stovės Lietuvos skautijos, Lietuvos lenkų skautijos (harcerių) ir Lietuvos šaulių sąjungos atstovai.
9–11.30 val. gyventojai kviečiami atsisveikinti su sukilimo vadų ir dalyvių palaikais Vilniaus Šv. vysk. Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedroje bazilikoje.
13.40 val. vyks laidotuvių procesija Vrublevskio, Šventaragio, Pilies, Didžiąja, Aušros Vartų, Drujos, Rasų gatvėmis pajudės į Senąsias Rasų kapines. Svarbu pažymėti, kad prie eisenos gali prisijungti visi pageidaujantys. Visuomeninės organizacijos ir piliečiai kviečiami laidotuvių procesijoje dalyvauti su vėliavomis, kita istorine atributika.
Lapkričio 22 d. koplyčia bus atvira visuomenei nuo 16 iki 24 val. Lapkričio 23–24 d. koplyčia bus atvira nuo 9 iki 21 val.
Siekiant užtikrinti saugumą, lankytojų prašoma į koplyčią nenešti žvakių.