Jame atsispindi gamintojų aktyviai deklaruotos mažesnės vaistų kainos, tad nuo šiol žmonės, rinkdamiesi gydytojų paskirtus kompensuojamuosius vaistus vaistinėse, turėtų sutaupyti apie 20 mln. eurų per metus, t. y. įsigyti juos trečdaliu pigiau.
Į šį kainyną įtraukti tie vaistai, kurių gamintojo deklaruota kaina Lietuvai neviršijo 10 proc. mažiausių to paties bendrinio pavadinimo vaistų referencinėse valstybėse deklaruotų kainų vidurkio.
Iš viso šiame kainyne yra 1991 prekinių pavadinimų vaistai, iš kurių – net 1059 gamintojai jau sumažino kainas. Taip pat gamintojai iki birželio dar 23 d. gali deklaruoji nuolaidas, t. y. mažinti vaistų kainas.
„Šis laikotarpis, kuomet vyko vaistų kainų deklaravimas, yra puikus pavyzdys, kaip siekiant bendrų tikslų – mažesnių vaistų kainų pacientams – pavyko surasti kompromisą su vaistų gamintojais ir užsitikrinti mažiausias iki šiol kompensuojamųjų vaistų kainas“, – sako ministras A.Veryga.
Jo teigimu, kasmet prieš įsigaliojant Kainynui žmonės nežinodami, ko tikėtis, kokių naujovių laukti, skubėdavo įsigyti vaistų. Šiais metais nereikėtų skubėti pirkti vaistų su didesnėmis priemokomis. Įsigaliojus naujam Kainynui priemokos sumažės.
Taip pat viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, neverta nuogąstauti, kad nebebus galima įsigyti įprastų vaistų. Nei viena veiklioji medžiaga nebus išbraukta iš kainyno. Visose vaistų grupėse pagal veikliąją medžiagą, stiprumą ir formą vaistai bus kompensuojami kaip ir iki šiol.
„Šiais metais į Kainyną, gamintojams nesumažinus vaistų kainų iki nustatyto lygio, nebuvo įrašyti 169 vaistai. Tačiau kitų gamintojų tos pačios veikliosios medžiagos vaistai Kainyne liko, tad žmonės tikrai galės įsigyti visų reikiamų vaistų. Net jeigu nepakliuvusių į Kainyną vaistų skaičius atrodo didelis, reikėtų žinoti, kad vaistų kaita vykdavo kiekvienais metais“, – teigia viceministrė K.Garuolienė.
Populiariausi vaistai, kurių kompensuojamųjų receptų išrašoma daugiausiai, nėra išbraukiami iš Kainyno ir pacientai ir toliau galės juos vartoti, tik pacientų priemokos jiems bus ženkliai mažesnės.
Vaistų grupėse, kurias sudaro 3 ir daugiau gamintojų gaminami vaistai paciento priemokos vidutiniškai mažėja apie 3 kartus, todėl pacientai per metus sutaupys apie 20 mln. eurų. Privalomojo sveikatos draudimo fondas (PSDF) sutaupys apie 9 mln. eurų per metus. Tai leis įtraukti į kompensavimo sistemą naujų, inovatyvių ir efektyvių vaistų, kurių laukia keliolika tūkstančių pacientų.