„Išvados yra plačios. Vienas dalykas yra atkreipiamas dėmesys į įvairias apraiškas, bet kartu yra ir sisteminės problemos mūsų institucijų darbe, ir į tai galima vėliau reaguoti teikiant įstatymų pataisas, labiau reglamentuojant VSD darbą, priežiūrą ir galbūt žvalgybos kontrolieriaus darbo specifiką, rinkiminių kampaniją reglamentavimą“, – trečiadienį Žinių radijui sakė P.Saudargas.
„Mes apie tai frakcijoje turėjome pokalbį, pasižiūrėjome į išvadas būtent per tokią prizmę, kad galima kažką sistemiškai tobulinti, ir kolegos, kurie su šiuo klausimu dirbo, jie mato viziją pateikti įstatymo projektus toliau tobulinant sistemą, kai tos išvados bus patvirtintos“, – teigė parlamentaras.
Praėjusią savaitę Seimo vadovybė nusprendė nutarimo projektą dėl išvadų priėmimo išimti iš plenarinio posėdžio darbotvarkės ir nukelti po antrojo prezidento rinkimų turo.
Prezidentas Gitanas Nausėda komisijos sudarymą ir jos išvadas vadina politiškai motyvuotomis, sieja su prezidento rinkimais.
Po penkis mėnesius trukusio tyrimo demokrato Vytauto Bako vadovaujama komisija konstatavo, kad G.Nausėda yra pažeidžiamas ir galėjo sulaužyti priesaiką neatsakydamas į komisijos klausimus.
Tyrėjų teigimu, apie G.Nausėdos aplinkos ir riziką keliančių asmenų ryšius buvo žinoma Valstybės saugumo departamento direktoriui Dariui Jauniškiui, „tačiau šią informaciją jis nuo komisijos ir sprendimų priėmėjų nuslėpė“.
Išvadose taip pat konstatuota, kad prieš penkerius metus D. Jauniškis talkino G.Nausėdai rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo komandą ir rėmėjus, o šių asmenų sąrašą žvalgyba gavo iš paties G.Nausėdos arba jis buvo perduotas jo pavedimu.
Be to, dokumente nurodyta, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Linas Pernavas piktnaudžiavo pareigomis neteikdamas duomenų Seimo komisijai apie vykdytą kriminalinės žvalgybos tyrimą, o D.Jauniškis teikė klaidinančią informaciją Seimo komisijai.
Generalinės prokuratūros, VSD ir STT vadovai kaltina Seimo komisiją šališkumu, įgaliojimų viršijimu, spaudimo darymu. Anot jų, Seimo komisija darydama išvadas neatsižvelgė į dalį pateiktų dokumentų, liudijimų, ignoravo faktus, reikalavo pateikti kriminalinės žvalgybos medžiagą, nors tai daryti tarnyboms draudžia įstatymas.
Institucijų vadovą skundą tyrusi Seimo etikos ir procedūrų komisija konstatavo, kad atliekant parlamentinį tyrimą pažeistas Seimo statutas, Politikų veiklos etikos kodeksas.
Be to, komisijos sudarymo teisėtumas jau apskųstas Konstituciniam Teismui.