Panevėžio centrinėje turgavietėje – sujudimas. Ūkininkai pasirūpino, kad pirkėjams nestigtų pasirinkimo, todėl prekystalius nugulė vištos, antys, žąsys, įprasti ir dar ne visiems žinomi juodieji kalakutai.
Pardavėjai čia pasiskirstę į du sektorius. Ūkininkai, prekiaujantys paukštiena ištisus metus, o prieš Kalėdas dar labiau padidinę apsukas, įsikūrė prekybos salėje. Tuo metu kaimo močiutės, į turgų atvežusios po kelis užaugintus paukščius, prekiauja lauke po stogu.
Į turgų rekomenduoja vykti nuo ankstyvo ryto
Paukštiena prekiaujančios moterys sako, kad prekyba kasdien tampa vis aktyvesnė ir čia pat perspėja pirkėjus, jog į turgų skubėtų kuo anksčiau. Atėjus gerokai po vienuoliktos valandos taip trokštamos anties Kalėdų stalui galima ir neberasti. Mažieji ūkininkai į turgų atsivežą vos po kelis paukščius, o kaimišką produkciją pirkėjai graibstyte graibsto.
„Prekyba įsibėgėja, jau nuo trečiadienio jaučiasi susidomėjimas, tačiau žmonės nelabai turi pinigų, taupo, derasi. Žąsies kilogramas kainuoja apie 24 litus, tačiau leidžiamės į derybas, paduodame pigiau. Viščiukai kainuoja po 12 litų už kilogramą, antytės – maždaug 19 litų“, – tvirtino nuo pat vaikystės Krekenavos seniūnijoje antis auginanti Janina Stanislavičienė.
„Buvau atsivežusi keturias antytes ir jas žmonės nupirko per kelias minutes. Dešimtą valandą aš jau nebeturėjau ką pasiūlyti. Kitą dieną daugiau atsivešiu, nes pirkėjų daugėja. Didžiausio pelno tikimės savaitgalį“, – džiaugėsi pelnu prekeivė.
Paukščius rezervuoja telefonu
Panevėžio centrinėje turgavietėje antis kainuoja maždaug 19 litų už kilogramą. Kaip teigia prekeiviai – netgi litu pigiau, nei pernai. Dažniausiai pardavinėjamos antys sveria 2-3 kilogramus, todėl nusipirkti paukštį galima ir už 40 ir už 80 litų, tačiau už kai kurias sparnuotąsias galiūnes tenka pakloti ir 100 ar daugiau litų.
„Auginame nedaug – 20-30 paukščių. Paprastam žmogui daugiau užauginti neįmanoma. Tuomet jau reikėtų fermą turėti. Pirkėjai dar ne itin aktyvūs, bet pardavimai gerėja. Manau, kad reikia sniego, reikia Kalėdų nuotaikos, tada ir prekyba pagerės. Kai kurie tiesiog neskuba pirkti iš anksto ir rūpinsis antimis bei žąsimis paskutinėmis dienomis. Ne visi gali nusipirkti žąsį, kuri brangesnė, todėl antytės turi paklausą. Dabar populiaru užsisakyti telefonu paukštį tam tikrai dienai. Turime ne vieną užsakymą ir antis rezervuojame“, – sakė Panevėžio centrinėje turgavietėje prekiaujanti Virginija Remeikienė.
Kad itin daug pirkėjų Kalėdų stalui skirtus paukščius užsisako ir sutartą dieną atvyksta jų atsiimti patvirtino ir ištisus metus prekiaujanti Eugenija Baranauskienė. Moteris į Panevėžio centrinę turgavietę atvyksta net iš Pakruojo rajone esančio Balsių kaimo.
„Prekiauju ištisus metus, bet niekada taip daug neparduodame, kaip prieš didžiąsias metų šventes. Turime labai daug užsakymų. Žmonėms paliekame savo kontaktus, paruošiame žąsis ir jie ateina jų pasiimti.
Kainos nuo praėjusių metų skiriasi nedaug. Vištos kilogramo kainą padidinome vienu litu, nes brango pašarai, todėl dabar kaina siekia 13 litų už kilogramą. Žąsų kaina pas mus liko ta pati – 25 litai už kilogramą. Produkcijos tikrai nepritrūksime. Kad tik pirktų žmonės, nes konkurencija šiemet didesnė“, – prekybos Kalėdų stalui skirtais paukščiais ypatybes įvardijo pardavėja.
Į juoduosius kalakutus žiūri atsargiai
Turguje pirkėjams siūlomos ne tik vištos, antys, žąsys, bet ir kalakutai. Ne bet kokie, o juodieji.
„Šiemet turime naujovę. Mūsų ūkininkas užaugino juodųjų kalakutų. Žmonės kol kas labiau domisi, nei perka. Kaina nėra didelė, 19 litų už kilogramą, tačiau galbūt juodieji kalakutai jiems naujiena. Atsargiai žmonės į juos žiūri“, – sakė Rita Bernatonienė.
„Kalėdiniam stalui įsigijau kalakutą. Kepsime jį šventėms. Pas mus šeimoje kalakutas per šventes jau tapo tradicija“, – būsimą Kalėdų stalo meniu atskleidė pirkėjas Donatas.
Ant prekystalių – ir triušiai
Turguje pirkėjams siūloma ir triušiena. Pardavėjai tvirtina, kad belaukiant prekybos suaktyvėjimo, į turgų šios produkcijos dideliais kiekiais nesiveža.
„Atsivežiau keturis triušiukus, bet namuose yra daugiau. Triušiena tikrai paklausi, populiari ir ne brangesnė už žąsį prekė. Kilogramas kainuoja 25 litus. Štai šį triušiuką galite įsigyti sumokėję 53 litus“, – sakė iš Panevėžio rajono, Paliūniškio kaimo atvykusi Aldona Daunoravičienė.
Pirkėjai ieško lietuviškos produkcijos
Ne vienas pirkėjas tvirtino, kad užsukti į turgų, o ne kitą prekybos vietą paskatino noras įsigyti tikros, kaimiškos ir natūraliomis sąlygomis augintų paukščių produkcijos.
„Noriu ūkininkus paremti, kad jie geriau gyventų. Juokauju žinoma. Ieškau natūralaus, kaimiško produkto. Ruošiuosi Kalėdoms, todėl nusipirkau viščiuką. Pas ūkininką užaugintas paukštis skiriasi nuo to, kurį gali nusipirkti prekybos centre. Ir riebesnis, ir skanesnis. Skonis, svarbiausia skonis“, – tvirtino panevėžietė pensininkė Emilija.