Iš viso pavojingos ligos paveiktame ūkyje buvo auginama daugiau kaip 23 tūkst. kalakutų (14 savaičių). Lenkijos nacionaliniame veterinarijos tyrimų institute atlikus tyrimus patvirtintas didelio patogeniškumo (H5N8 potipio) paukščių gripas. Ūkyje įgyvendinamos visos būtinosios saugos priemonės – kalakutai saugiai gaišinami ir naikinami, nustatomos teritorijos apsaugos ir priežiūros zonos, taikomos dezinfekcijos priemonės.
Dar vienas naujas paukščių gripo protrūkis pasireiškė Slovakijos Prievidzos regione. Ligos židinys užfiksuotas ūkyje, kuriame nelaisvėje buvo laikoma 50 laukinių paukščių.
VMVT primena, kad pavojinga užkrečiamoji paukščių liga nuo praėjusių metų pabaigos iki šios dienos pasireiškė jau septyniose Europos valstybėse – Lenkijoje (18), Vengrijoje (4), Slovakijoje (3), Rumunijoje (2), Čekijoje, Vokietijoje ir Ukrainoje (po 1).
Nors Lietuvoje imtasi visų galimų apsisaugojimo nuo paukščių gripo priemonių, rizika jam patekti į mūsų šalies teritoriją grėsmingai didėja. Tuo labiau, kad artėja laukinių paukščių migracijos laikotarpis. Kaip prognozuoja šalies ornitologai, šiais metais jis turėtų prasidėti vasario viduryje, nors šiuo metu jau yra parskridusių pavienių paukščių (apie tai skelbiama čia).
Labai svarbu, kad Lietuvos naminių paukščių laikytojai įvertintų galimą ligos grėsmę ir griežtai laikytųsi visų biologinio saugumo reikalavimų, laikytų paukščius uždarytus – ypač Klaipėdos, Šilutės, Pagėgių ir Tauragės rajonų ūkiuose. Šios šalies teritorijos yra tankiausios laukinių vandens paukščių, kurie yra pagrindiniai paukščių gripo viruso nešiotojai ir platintojai, būriavimosi vietos, todėl juose rizika paukščiams užsikrėsti yra ypač didelė.
Prasidėjus paukščių migracijai, visiems Lietuvos gyventojams bus nurodyta laikyti savo naminius paukščius pastatuose ir jų neišleisti į lauką arba išleisti tik į lauko aikšteles, kurios įrengtos taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais. Apie prasidėjusią paukščių migraciją bus paskelbta VMVT interneto svetainėje.
Visas VMVT teikiamas rekomendacijas Lietuvos paukštininkystės ūkiams, savo reikmėms auginantiems paukščius ir keliaujantiems asmenims galima rasti čia.
Primename, kad VMVT nuolat teikia informaciją apie paukščių gripo situaciją Europoje, kuri keičiasi kiekvieną dieną fiksuojant vis daugiau paukščių gripo protrūkių kaimyninėje Lenkijoje ir kitose valstybėse.