„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 07 14

Per likusias savaites įsitikinsime, kad liepa – lietingiausias metų mėnuo

Tikėtina sulaukti audrų, juk dar tik liepos vidurys, LRT RADIJUI sako klimatologė Audronė Galvonaitė. Šį mėnesį, priduria ji, temperatūra bus artimesnė įprastai lietuviškai, tad neturėtų stebinti vis pasirodantys krituliai.
Audros debesys
Audros debesys / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

– Pirmadienį Lietuvoje siautė audra, kai kur krito 3 cm krušos gabalėliai, o debesys atrodė išties įspūdingai. Kaip, pasak klimatologų, susiformuoja toks reiškinys?

– Tai reiškinys, kai įkaitęs oras kyla į viršų, susitinka su besileidžiančiu šaltu oru ir taip formuojasi kamuoliniai audros debesys. Šiuo atveju jie susijungė su sluoksniniais debesimis. Visi, matę šį reiškinį, labai vaizdžiai apie tai pasakojo. Beje,1995 m. ties Kybartais krito net 12 cm dydžio krušos gabalėliai.

– Ar panašių audrų numatoma artimiausiu metu?

– Būtent tokia debesų sandūra, pasak mano kolegų, pasitaiko tikrai retai. O audrų bus, juk dar tik liepos vidurys, prieš akis visas rugpjūtis.

VIDEO: Užfiksavo virš Vilniaus pakibusius grėsmingus debesis

– Ar normalu tai, kad du mėnesius Lietuvoje buvo gana karšta ir sausa, o pastarąsias dvi savaites vos ne kiekvieną dieną lyja?

– Prisiminkime, kad sekmadienį prasidėjo Septyni miegantys broliai, tai ir matyti. Beje, juk liepa ir yra lietingiausias mėnuo. Liepą iškrinta daugiausia kritulių, nes dėl įkaitimo formuojasi kamuoliniai debesys. Be to, nors visą šį pusmetį turėjome įvairiausių permainų – temperatūra tai kildavo aukštyn, tai leisdavosi žemyn – buvo prognozuota, kad liepos temperatūra bus artimesnė įprastai lietuviškai.

– Kokia ši – liepos 14 – diena klimatologijos istorijoje?

– Pasak Hidrometeorologijos tarnybos archyvų, 1959 m. liepos 14 d. temperatūra siekė 32,82 °C. O štai 1968 m. šią dieną buvo vos 4,09 °C.

– Koks oras prie jūros? Sakoma, kad jūroje susidarė didelė srovė, kaip tai paaiškinti?

– Dangų aptraukė debesys, tad tikėtina, kad sulauksime lietaus. Jūra šiuo metu kiek aprimusi, tačiau buvo susidaręs traukūnas, kurio metu bangos labai verčiasi ir traukia į jūrą, joms sunku atsilaikyti. Baigiantis savaitei, sulauksime aukštesnio slėgio lauko, ateis anticiklonas, tad turėtų pragiedrėti. Tačiau šiomis dienomis esantys prie jūros turėtų itin klausytis gelbėtojų nurodymų.

Informacija pateikta remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs