Tokias įstatymo pataisas ketvirtadienį ypatingos skubos tvarka priėmė parlamentas. Už jas balsavo 77 politikai, nė vienas nebuvo prieš, septyni susilaikė.
Pataisas priimti siūlo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis kartu su grupe parlamentarų.
Dabartinė Laisvės premijos įstatymo redakcija numato, kad kiekvienais metais skiriama tik viena premija vienam asmeniui.
„Galimi išimtiniai atvejai, kai už išimtinius asmens ar organizacijos nuopelnus yra būtina paskirti Laisvės premiją nedelsiant, nors Seimo komisija jau yra pateikusi Seimui išvadą apie atrinktą kandidatą.
Tokiais atvejais turi būti galimybė, pateikus išsamius motyvus, pasiūlyti dar vieną pretendentą Laisvės premijai gauti. Tokiu atveju būtų įteikiamos dvi Laisvės premijos“, – pataisas pristatė V.Pranckietis.
Konservatorius Andrius Kubilius klausė, ar iš viso nereikėtų svarstyti atsisakyti Seimo balsavimo dėl premijos skyrimo, kad ji būtų įteikiama Laisvės premijos komisijos sprendimu.
„Sustiprinus komisiją, padarius dar labiau autoritetingą, galbūt nebereikėtų Seime balsuoti“, – sakė konservatorius ir pridūrė, kad balsavimas Seime prideda papildomos įtampos.
„Tikrai pritariu, ir apie tai jau buvo minčių, kad ji turėtų būti atskirta nuo Seimo, komisija suteiktų ir tuo pasibaigtų. O komisijos sudarymo būdą ateityje turbūt turėtume peržiūrėti“, – su siūlymu sutiko V.Pranckietis.
Projektą kartu su Seimo pirmininku teikė socialdemokratai Irena Šiaulienė, Juozas Olekas, „valstiečių“ vadovas Ramūnas Karbauskis, „tvarkiečių“ vadovas Remigijus Žemaitaitis, liberalas Eugenijus Gentvilas, konservatorė Irena Degutienė.
Seimo Laisvės premijos komisija siūlo per Sausio 13-osios minėjimą parlamente įteikti dvi Laisvės premijas: 2016 metų – kadenciją baigusiam prezidentui Valdui Adamkui, o 2015 metų – pirmajam šalies vadovui atkūrus nepriklausomybę Vytautui Landsbergiui.
V.Landsbergio kandidatūra premijai buvo pasiūlyta dar pernai, tačiau praėjusios kadencijos Seimas jos nepatvirtino.
Laisvės premija siekiama įvertinti asmenų ir organizacijų laimėjimus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą. Pretendentais Laisvės premijai gauti gali būti Lietuvos ir užsienio valstybių fiziniai, viešieji ir privatūs juridiniai asmenys, nusipelnę laisvei, demokratijai ir žmogaus teisėms.
Laisvės premiją Lietuvos Seimas įsteigė 2011 metų rugsėjo 15 dieną. Premija siekia 5 tūkst. eurų. Ji teikiama kasmet sausio 13-ąją per iškilmingą Laisvės gynėjų dienos minėjimą.
Pirmoji Laisvės premija buvo skirta Rusijos kovotojui už laisvę, žmogaus teises ir demokratiją Sergejui Kovaliovui, antroji – Lietuvos laisvės lygos įkūrėjui politiniam kaliniui Antanui Terleckui, trečioji – pogrindinės spaudos leidinio „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ steigėjui, arkivyskupui Sigitui Tamkevičiui. Ketvirtoji premija pernai įteikta Lenkijos disidentui, dienraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiajam redaktoriui Adamui Michnikui.