Praeitais metais šią paslaugą šalies savivaldybėse gavo 780 asmenų, tai beveik šešis kartus daugiau, nei 2021 m. Ši paslauga pernai buvo teikiama 40 savivaldybių – penkiomis savivaldybėmis daugiau, nei prieš tai buvusiais metais.
„Džiaugiuosi, jog šeimos, kuriose gyvena artimieji su negalia, gali sulaukti pagalbos sunkioje savo kasdienybėje. Laikino atokvėpio paslauga yra labai svarbi tokioms šeimoms, tad siekiame ją plėsti. Tai reali pagalba žmonėms, nuolat prižiūrintiems vaikus ar suaugusius žmones su negalia,” – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Laikino atokvėpio paslauga gali būti teikiama žmonių namuose, dienos centre ar socialinės globos įstaigoje.
Per 2022 m. 40-tyje šalies savivaldybių laikino atokvėpio paslauga suteikta 780 žmonių, kai 2021 m. – 139 žmonėms. Daugiausia laikino atokvėpio gavėjų buvo Vilniaus miesto savivaldybėje – 521 arba 67 proc. visų gavėjų. 20 savivaldybių nurodė, kad šios paslaugos nebuvo teikiamos, nes nebuvo pageidaujančių jas gauti.
Dažniausiai laikinas atokvėpis buvo teikiamas kaip socialinė globa (97 proc.), itin retai – kaip socialinės priežiūros paslauga (3 proc.). Laikino atokvėpio pasiskirstymo pagal teikimo vietą proporcija panaši – beveik tiek pat žmonių gavo šią paslaugą tiek asmens namuose, tiek institucijoje (2021 m. dažniausiai paslauga buvo teikiama institucijoje – 65 proc. atvejų).
Praeitais metais 34 savivaldybės nurodė, kad turi laikino atokvėpio paslaugos teikėjus visoms tikslinėms grupėms – vaikams su negalia ir suaugusiems žmonėms su negalia. 2021 m. visoms tikslinėms grupės paslaugos teikėjus turėjo 29 savivaldybės.
Pernai 3 savivaldybės nurodė, kad neturi laikino atokvėpio teikėjų nė vienai asmenų grupei (Neringos, Kazlų Rūdos ir Šilalės rajono savivaldybės), 2021 m. tokių savivaldybių buvo 7. Likusios 23 savivaldybės nurodė, kad turi paslaugos teikėjus pavienėms grupėms, t. y. tik suaugusiems žmonėms su negalia ar tik vaikams su negalia.
Laikino atokvėpio paslauga
Atsižvelgiant į prižiūrimo asmens asmeninius poreikius, negalią, reikalingą atokvėpio terminą ir kitas aplinkybes, gali būti pasirenkama laikino atokvėpio rūšis:
laikinas atokvėpis, kai namuose auginamam, prižiūrimam, globojamam negalią turinčiam žmogui teikiamos socialinės priežiūros paslaugos (informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas ir (ar) atstovavimas, bendravimas, maitinimo organizavimas arba maisto produktų nupirkimas, pagalba ruošiant maistą, kita pagalba buityje ir namų ruošoje, pagalba ligos paūmėjimo ar krizių atvejais, palydėjimas į įvairias įstaigas bei kitos paslaugos, reikalingos siekiant asmeniui sudaryti galimybes gyventi savo namuose;
laikinas atokvėpis, kai namuose auginamam, prižiūrimam, globojamam negalią turinčiam žmogui teikiamos trumpalaikės arba dienos socialinės globos paslaugos.
Paslaugos teikimo trukmė. Laikino atokvėpio paslauga teikiama pagal poreikį, tačiau bendra trukmė, kai teikiamos socialinės priežiūros paslaugos ir kai teikiamos dienos ar trumpalaikės socialinės globos paslaugos, vienai šeimai per metus negali viršyti 720 valandų. Išimtiniais atvejais, esant krizinei situacijai (skyrybos, darbo praradimas, artimojo netektis ir kt.), socialinės globos laikino atokvėpio paslauga gali būti nepertraukiamai teikiama iki 90 parų.
Savivaldybės sprendimas dėl laikino atokvėpio paslaugos suteikimo galioja 24 mėnesius, t.y. šeima 2 metus gali naudotis laikino atokvėpio paslauga – planuoti asmeninį ir darbinį gyvenimą, išvykas, jai nereikia, nuolat kreiptis į savivaldybę dėl paslaugos suteikimo.
Mokėjimas už paslaugą. Jei laikinas atokvėpis teikiamas kaip socialinės priežiūros paslauga, reikia mokėti iki 20 proc., jei kaip dienos arba trumpalaikė socialinė globa – iki 50 proc. asmens pajamų. Asmenims ar šeimoms gaunantiems socialinę pašalpą arba jei pajamos yra mažesnės už valstybės remiamų pajamų dvigubą dydį, socialinė priežiūra teikiama nemokamai. Savivaldybė turi teisę atleisti žmogų ar šeimą nuo mokėjimo už socialines paslaugas.