15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 09 01

Per Žolinę Klaipėdos gyvybės langelyje paliktos mažylės tėvai susigrąžinti nesiryžo

Žolinės naktį Klaipėdos universiteto ligoninės gyvybės langelyje palikta mažylė pateko į budinčios globėjos šeimą. Kol kas biologiniai tėvai dar nepasirodė ir nepareiškė noro susigrąžinti vaiką. Aiškėja, kad tik kas dešimtas gyvybės langeliuose paliktas kūdikis sugrįžta pas savo gimdytojus.
Naujagimis
Naujagimis / 123RF.com nuotr.

4-5 parų kūdikis Klaipėdos universiteto ligoninės gyvybės langelyje buvo rastas rugpjūčio 15-ąją, 3 val. 28 min. Būtent tokiu laiku budinčiam personalui atėjo žinutė, kad perduotas kūdikis.

Moteriškos lyties kūdikis buvo sveikas, gimė išnešiotas. Jį palikęs asmuo padėjo ir kraitelį: būtiniausi daiktai, drabužėliai.

Gyvybės langelis Klaipėdoje atsirado prieš 14 metų ir per tą laiką čia buvo palikti penki kūdikiai. Per Žolines palikta mažylė ir buvo penktoji.

15min pasidomėjo, koks paliktos mažylės likimas.

Mergaitė – pas globėją

Teisės aktai numato, kad per tris mėnesius biologiniai tėvai gali susigrąžinti mažylę, o jų tėvystė turi būti įrodyta DNR testais.

Kol kas niekas nesikreipė dėl kiek vyresnės nei dviejų savaičių mergaitės.

KUL nuotr./Klaipėdoje Gyvybės langelyje rastas prieš kelias paras gimęs kūdikis
KUL nuotr./Klaipėdoje Gyvybės langelyje rastas prieš kelias paras gimęs kūdikis

Vaiko teisų apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė Greta Bliūtaitė pasakojo, kad šiuo metu vaikas yra pas budinčią globėją. Vaiko teisių gynėjai kreipėsi į savivaldybę dėl vaiko laikinosios globos nustatymo.

„Tais atvejais, jei vaiko tėvai nepakeičia nuomonės ir nesikreipia į vaiko teisių gynėjus dėl galimybės susigrąžinti vaikelio, laikinoji globa trunka iki trijų mėnesių. Tolesnis procesas – įvaikinimas. Svarbiausia, kad kūdikis augtų šeimoje. Tik šeima gali geriausiai užtikrinti vaiko pilnavertę raidą, jo psichinę ir fizinę sveikatą, šeimoje formuojasi vaiko vertybės“, – pasakojo G.Bliūtaitė.

Gyvybės langeliuose – 93 kūdikiai

Specialistė teigė, kad persigalvojusiems tėvams iš karto organizuojama psichologinė pagalba.

Lietuvoje iš viso veikia 10 gyvybės langelių: po du Vilniuje ir Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Marijampolėje, Alytuje, Tauragėje, Jonavoje. Pirmasis gyvybės langelis atidarytas 2009 m., Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose.

Nuo 2009 m. iki šios dienos šalies gyvybės langeliuose buvo palikti 93 naujagimiai, biologiniai tėvai susigrąžino 14 vaikų.

Prašo būti atidesniems

„Tačiau, kad tokių skaudžių atvejų išvengtume, galime prisidėti kiekvienas iš mūsų, tad kviečiame būti atidžiais besilaukiančiai ar tik pagimdžiusiai moteriai. Padėti tokiose situacijose gali ir artimieji, kolegos, kaimynai, kurie matydami būsimą mamą neramią, išgyvenančią, gali paklausti, ar moteriai reikalinga pagalba. O prireikus pagalbos – pasiūlyti apsilankyti pas specialistus arba net palydėti.

Gimdyves prižiūrintys medicinos darbuotojai taip pat turėtų atkreipti dėmesį į būsimos mamos būklę ir pastebėjus, kad ši labai liūdna ar apatiška arba priešingai – rodo itin stiprias emocijas, nepalikti jos vienos“, – teigė tarnybos atstovė.

Gyvybės langelis skirtas tėvams, neradusiems kitos išeities ir ieškantiems būdo pasielgti humaniškai. Naujagimio palikimas yra anonimiškas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais