Lietuvos bankuose keli asmenys išgrynino nuo kelių iki kelių dešimčių tūkstančių JAV dolerių ir eurų, netrukus po to kirto Lietuvos – Baltarusijos valstybės sieną, rodo dokumentai, kuriuose esančios informacijos teisėsauga nekomentuoja.
Neoficialiomis žiniomis, 2010 metų birželį buvo surengtas tarpžinybinis susitikimas, kurio metu nuspręsta Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) turimą informaciją apie Baltarusijos piliečių galimą opozicinę veiklą perdavinėti į VSD.
FNTT atsisakė komentuoti BNS turimą informaciją apie konkrečių Baltarusijos piliečių pinigines operacijas, motyvuodama tarnybine paslaptimi ir galimo persekiojimo grėsme Baltarusijoje.
„FNTT, siekdama išvengti žalos tarnybos ir valstybės interesams ir kartu saugodama kitos valstybės piliečius nuo galimo persekiojimo, informacijos apie prašyme paminėtus fizinius asmenis suteikti negali“, – BNS pranešė FNTT atstovė spaudai Rūta Andriuškaitė.
FNTT pabrėžė, kad duomenų apie Baltarusijos opozicijos atstovus ar su jais siejamus asmenis Baltarusijos teisėsaugos institucijoms neteikia ir nėra pateikusi.
„WikiLeaks“ paviešinta medžiaga rodo, kad prieš penkerius metus Lietuvos institucijos buvo patekusios į keblią situaciją, kai pasienyje buvo sulaikyta JAV piniginę paramą Baltarusijoje veikiančiai organizacijai gabenusi kurjerė, o Lietuvos pareigūnai žadėjo amerikiečiams „pozityviai išspręsti“ incidentą.
Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyrius BNS informavo, kad 2005- ųjų liepos 8 dieną pradėtas ikiteisminis tyrimas rugpjūčio 30 dieną buvo nutrauktas „nesurinkus pakankamai duomenų, kad buvo padaryta nusikalstama veika“.
Generalinė prokuratūra teigia dabar neturinti duomenų apie atliekamus ikiteisminius tyrimus, susijusius su Baltarusijos opozicija.
Atsakydama į BNS klausimus, Generalinės prokuratūros atstovė spaudai nurodė, kad „per pastaruosius penkerius metus nei Generalinė, nei kitos Lietuvos prokuratūros nepradėjo nė vieno tyrimo dėl su opozicija siejamų Baltarusijos piliečių, kurie būtų per Lietuvos – Baltarusijos valstybių sieną vežę nedeklaruotus pinigus, gryninę pinigus Vilniuje ar atlikę kitas finansines operacijas Lietuvoje“.
Neseniai Lietuvos institucijos sulaukė kritikos paaiškėjus, kad Teisingumo ministerija kovo mėnesį perdavė Baltarusijai bankinius duomenis apie žmogaus teisių aktyvistą Alesį Beliackį, kuris rugpjūtį Minske suimtas kaltinant pajamų slėpimu.