Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 10 13

Pilaitės bendruomenė sunerimusi: savivaldybė ar Bažnyčia jiems statys mokyklą?

Vilniaus Pilaitėje labai trūksta švietimo įstaigų – mažieji netelpa į darželius, vyresni – į dvi turimas mokyklas. Vien pirmokų šiemet rajone susidarė tiek, kad teko klases išdėlioti tiek progimnazijoje, tiek gimnazijoje. Sklype pačiame Pilaitės centre nuspręsta imtis mokyklos statybų. Tuomet paaiškėjo, kad statyti mokyklą norėtų ir Vilniaus arkivyskupija, šalia jau statanti Pilaitės bažnyčią.
Sklypas Pilaitėje, kur tikimasi turėti mokyklą ar darželį
Sklypas Pilaitėje, kur tikimasi turėti mokyklą ar darželį / Idilijos nuotr.

Žinia, kad mokyklą sklype šalia kylančios bažnyčios norėtų statyti Vilniaus arkivyskupija, gerokai įaudrino Pilaitės bendruomenę, kuri nemažai prisidėjo, kad teritorijoje būtų ne tik parkas, bet ir ugdymo įstaiga. Aktyviai visais klausimais savo nuomonę išsakantys jos atstovai nelabai sužavėti idėja turėti katalikišką mokyklą. Jie tvirtina, jog jiems trūksta informacijos, kokia ta mokykla bus, kada ir t.t. Jie tvirtina norintys paprastos – valstybinės įstaigos.

Statys Pašilaičiuose

Vilniaus arkivyskupija savo interneto svetainėje prieš savaitę (spalio 6 d.) paskelbė apie ketinimus Vilniuje plėsti katalikiškų mokyklų ir darželių tinklą.

„Vilniaus arkivyskupija Pašilaičiuose statys katalikišką progimnaziją ir ikimokyklinio ugdymo įstaigą, tariamasi dėl poreikius atitinkančios ugdymo įstaigos Pilaitės mikrorajone“, – teigiama pranešime. Jame cituojamas Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas: „Katalikiškose ugdymo įstaigose siekiama, kad vaikai galėtų harmoningai atskleisti savo fizinius, moralinius, intelektinius gabumus, įgytų tobulesnį atsakomybės jausmą, sugebėjimą tinkamai naudotis laisve ir būtų parengti aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime. Matome, kad tokie tikslai atitinka ir tėvų interesus, nes šiandien Vilniaus katalikiškos mokyklos, nors ir yra gana skirtingos, nepajėgia priimti visų norinčių jose mokytis.“

Pašilaičiuose, Medeinos gatvėje, Vilniaus arkivyskupija panaudai gautame sklype žada įkurdinti vieną ugdymo įstaigų pastatą, ten pat suplanuota erdvė ir bažnyčiai bei parapijos namams.

„Mokykloje bus įrengta 12 klasių. Čia vienu metu galės mokytis 240 mokinių. Pastate veiks ir katalikiška ikimokyklinio ugdymo įstaiga, kurioje bus įrengtos 4 grupės. Ugdymo įstaigų komplekse bus koplyčia, valgykla, daugiafunkcinė salė, amfiteatras. Suplanuota automobilių aikštelė, sporto aikštė, pieva ir aikštelė vaikų darželiui“, – apie projektą praneša Vilniaus arkivyskupija.

Vilniaus arkivyskupija Pašilaičiuose statys katalikišką progimnaziją ir ikimokyklinio ugdymo įstaigą, tariamasi dėl poreikius atitinkančios ugdymo įstaigos Pilaitės mikrorajone.

Tikimasi, kad ugdymo įstaigos naujose patalpose galės įsikurti ir darbą pradėti nuo 2019 m. rugsėjo 1 d., projektą finansuoti ketina pati Vilniaus arkivyskupija, kaip teigiama, „bus ieškoma ir kitų finansavimo būdų“.

Apie planus Pilaitėje kol kas išsamesnės informacijos arkivyskupija oficialiai nepateikia. Tačiau derinimo procesas su sostinės savivaldybe dėl sklypo šalia statomos bažnyčios vyksta, tą patvirtina ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius, ir Pilaitės parapijos klebonas Ričardas Doveika.

Apsižodžiavo su klebonu

Su pastaruoju susisiekusi Pilaitės gyventojų bendruomenės, kuri aktyviai svarsto visus su rajonu susijusius klausimus socialiniame tinkle „Facebook“ ir susitikimuose su Vilniaus vadovais, atstovė Idilija tvirtina buvusi priblokšta atsakymo. Ji teigė tenorėjusi atkreipti dėmesį, kad Pilaitei reikia ugdymo įstaigų – ir kuo greičiau, o tai esą galėtų užtikrinti Vilniaus miesto savivaldybė, jeigu imtųsi statybų.

Taip pat Idilija teigė prašiusi supratimo, nes bendruomenė iškovojo teisę, jog šiame sklype šalia parko atsirastų ir darželis bei mokykla. O arkivyskupija galėtų rinktis kitą sklypą – toks Pilaitėje dar yra, tik atokiau. Tik atsakymas esą buvęs gana storžieviškas ir nemalonus, bent jau toks įspūdis jai susidaręs.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ričardas Doveika
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ričardas Doveika

Kunigas R.Doveika pasiūlė bendruomenės atstovams susitikti ir viską sužinoti iš pirmų lūpų, o ne remtis „melu ir pletkais“. Jis tikino, kad mokykla bus katalikiška, bet prieinama visiems, jei reikės – ne tik pradinė ar pagrindinė, bet ir gimnazija su stadionu ir t.t. Nors šiame sklype tam gali būti paprasčiausiai per mažai vietos.

Vilniaus savivaldybė kol kas nėra priėmusi galutinio sprendimo dėl to, kas statys mokyklą Pilaitėje – jie ar arkivyskupija.

Savo atsakymuose pilaitiškių bendruomenės atstovei R.Doveika teigia nesuprantąs, kodėl bendruomenė galėtų priešintis katalikiškai mokyklai – juk arkivyskupija savo lėšomis ją pastatytų ir padovanotų Pilaitei.

Sprendimo dar nėra

Vilniaus savivaldybė kol kas nėra priėmusi galutinio sprendimo dėl to, kas statys mokyklą Pilaitėje – jie ar arkivyskupija. Trečiadienio tarybos posėdyje paklaustas apie tai meras Remigijus Šimašius sakė, kad visiems žinoma, jog Pilaitei reikia mokyklos. Ir ne tik pradinės ar progimnazijos, bet ir visos gimnazijos, todėl ją ruošiamasi statyti ir šis procesas gerokai pajudėjęs, projektavimas vyksta.

Meras pripažino, kad prasidėjus šiems darbams sulaukta ir arkivyskupijos kreipimosi, kad ji norėtų čia statyti katalikišką mokyklą. Apie tai R.Šimašius jau kalbėjosi su Vilniaus arkivyskupijos atstovais ir tikina juos informavęs, kad tokiam sprendimui būsiąs reikalingas tarybos pritarimas. O taryba esą tam nebūtinai pritars.

„Bet kokiu atveju kaip meras teikčiau tą klausimą svarstyti tik su keliomis sąlygomis: pirma, kad lankymo sąlygos tokioje mokykloje būtų kaip bet kokioje bendrojo lavinimo mokykloje, nebūtų papildomų mokesčių ir pan. Antras dalykas – kad Pilaitės seniūnijos gyventojai turėtų pirmumą, kaip yra pagal bendrą priėmimo tvarką, ir mokykla kitus kriterijus priėmimui taikytų tik tada, kai Pilaitės vaikai bus priimti. Dar papildomas dalykas – jeigu paaiškėtų, kad reikšmingai daliai Pilaitės gyventojų būtų priimtinas būtent tokios mokyklos modelis, kad Pilaitės gyventojai paskirstytų savo vaikus vieni į pasaulietinę, kiti į katalikišką mokyklą“, – teigė R.Šimašius.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Pilaitės bažnyčios statybos 2016 m. spalio pabaigoje
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Pilaitės bažnyčios statybos 2016 m. spalio pabaigoje

Mero tvirtinimu, Vilniaus arkivyskupija noriai sutinka su pirmaisiais dviem punktais. Tik trečiasis reikalauja papildomų pastangų, nes reikia atlikti Pilaitės gyventojų apklausą, ar jie norėtų savo atžalas leisti į katalikišką mokyklą, ar vis dėlto mieliau rinktųsi valstybinę. Kada ta apklausa bus vykdoma, kol kas neaišku, kaip ir nežinia, ar ją atliks savivaldybė, seniūnija, o gal arkivyskupija ar Pilaitės parapija.

Ir ar iš viso tokia apklausa bus reikalinga. Kaip 15min sakė Vilniaus savivaldybės tarybos Kultūros, švietimo ir sporto komiteto pirmininkas Vytautas Mitalas, komitetas jau yra priėmęs sprendimą, kad šiame sklype Pilaitėje tikslingiau būtų turėti savivaldybės mokyklą. Todėl, atrodytų, tetrūksta paskutinio parašo, greičiausia – mero.

Šis sklypas yra perduotas savivaldybei pagal panaudą, ji čia gali vystyti projektus ir neturi atsiklausti Vyriausybės, kad mokyklą gali statyti. Tai ir savivaldybės pozicija, kad vis dėlto geriau čia statyti valstybinę mokyklą, turėtų nuraminti pasipiktinusius bendruomenės narius.

Bet pilaitiškiai tikina dar nesijaučiantys ramūs ir rodo Pilaitės parapijos interneto svetainėje pasirodžiusį kvietimą, kuriame skelbiama, kad Vilniaus Šv. Juozapo parapija visus maloniai kviečia į parapijiečių ir bendruomenės susitikimą su premjeru Sauliumi Skverneliu. Susitikimas įvyks spalio 24 dieną vidury darbo dienos – 15 val. „Premjeras susipažins su naujai statomos bažnyčios statybų eiga, bendraus ir atsakys į bendruomenės ir parapijiečių klausimus“, – teigiama kvietime.

„Laikas pasirinktas, kai žmonės dirba. Gal čia taip bandoma sulaukti paramos savo idėjoms, taip pat – ir mokyklos“, – svarsto kai kurie Pilaitės gyventojai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?