Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2008 08 04

Pilies gatvėje muzikantams ankšta

Sostinės Pilies gatvėje verda intrigos, ne ką tenusileidžiančios tikrajam šou verslui. Gatvės muzikantai konkuruoja dėl pelningesnės vietos turistų gausioje gatvėje ir dėl vietos po saule grumiasi su verslininkais.
Muzikuojantys jaunuoliai Pilies gatvę yra pasiskirstę teritorijomis.
Muzikuojantys jaunuoliai Pilies gatvę yra pasiskirstę teritorijomis. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Gatvės artistai dažniausiai miesto centre pasirodo savaitgaliais – tada čia knibžda turistų, muzikantams nepagailinčių dosnių arbatpinigių. Dėl jų tarp gatvės muzikantų ir verda didžiausios aistros.

„Dažnai per keletą valandų galima surinkti 100 ir daugiau litų“, – „15min“ pasakojo studentas Paulius, prie stipendijos prisiduriantis grodamas gatvėje. Anot jo, visi grojantys gatvėse turi savo vietas ir vieni į kitų teritoriją nelenda, nes „tokia nusistovėjusi tvarka“.

Muzikantams tenka teisybę įrodinėti ir verslininkams, kurie dažnai juos varo nuo kavinių prieigų. Šių artistų „darbo“ be Miesto švaros ir tvarkymo taisyklių niekas nevaržo – jie gali groti ir rinkti pinigus. Šiai veiklai nereikia ir verslo liudijimo. „Gatvės muzikantai labiau prilygsta išmaldos, jei taip galima pavadinti, prašytojams, todėl mokesčių mokėti jiems nereikia“, – aiškino savivaldybės Verslo ir paslaugų skyriaus vedėjo pavaduotoja Virgina Skirienė.

Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros juristės Lauros Manikaitės teigimu, Pagal įstatymą, gatvės muzikantai gali atlikti tik savo kūrybos dainas, nes toks muzikavimas yra viešas atlikimas. Gatvės muzikantai, grojantys kitų autorių dainas, pažeidžia autorių teises.

Konkurencinę kovą tarp gatvės muzikantų labiausiai jaučia šią „karjerą“ pradedantys jaunuoliai. Jiems labiausiai kliūva nuo senbuvių. „Vaikai panoro užsidirbti pinigų grodami gatvėje. Ryte jiems pradėjus groti, netrukus šalia sulaukė merginos su akordeonu. Priėjusi ji tikino, kad čia ji visada groja ir kasdien ateis tuo pačiu laiku“, – pasakojo prisistatyti nepanoręs gatvėje grojančių vaikų tėtis.

Pasak jo, vaikai merginai atsisakė užleisti vietą, tačiau ši esą ėmusi grasinti, kad „suras kas vaikus jėga išveš“. „Solidaus amžiaus mergina galėtų ir elgtis atitinkamai. Negi gaila, kad vaikai groja?“ – retoriškai klausė vyras.

Pasak senamiesčio muzikantų, Pilies gatvė ilga ir jie vieni kitiems dažniausiai netrukdo. „Visi žino, kad ji ten groja, todėl ir nelenda. Vietos gatvėje visiems užtenka ir nematau, ko čia reikėtų draskytis“, – situaciją vertino studentas Paulius. Tačiau, anot jo, konkurencija dėl „pelningesnių“ vietų grojimui yra.

„Apačioje Pilies gatvė siauresnė, ten daugiau kavinių, todėl ir žmonių daugiau, ir pinigai geresni“, – vietos privalumus vardijo gatvės artistas. Pati akordeonu grojanti mergina, pakalbinta žurnalistų, ką nors komentuoti atsisakė.

Groti niekas nedraudžia

Gatvės muzikantams leidimų šiai veiklai nereikia, tačiau jie privalo laikyti Miesto švaros ir tvarkymo taisyklių, taip pat kitų įstatymų, draudžiančių triukšmauti po 23 val. Prieš 3 m. miesto taryba į taisykles įtraukė ir punktą, draudžiantį gatvės muzikantams „priekabiai prašinėti pinigų“.

„Dažnai būna, kad vienas groja, o aplink 5 laksto ir prašinėja pinigų. Tokiems numatyta bauda iki 2 tūkst. Lt. Tvarką turėtų užtikrinti mūsų skyrius ir policijos pareigūnai“, – sakė savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Gintaras Tamošiūnas.

Policininkai pripažįsta, kad nusiskundimų gatvės muzikantais nėra daug, o jei jie ir baudžiami, tikrai ne tūkstantinėmis sumomis. „Paprastai jie protingai pasirenka vietas grojimui, kur nėra gyventojų ir panašiai. Šiemet dar neteko nubausti nė vieno artisto. Jei ir skiriamos baudos, jos paprastai būna 100-200 litų. Didesnės baudos tiesiog prasilenktų su sveiku protu“, – „15min“ tikino Vilniaus 3-iosios policijos nuovados viršininko pavaduotojas Gediminas Vidžiūnas.

Pasak pašnekovo, mieste draudžiama prašyti išmaldos, tačiau muzikantai ant gatvės pasideda kepurę ir toks aukojimas yra „savanoriškas, o ne per prievartą“, todėl prikibti taip pinigus renkantiems muzikantams pareigūnai negali.

Nors gatvės artistai ir kovoja dėl vietų Pilies gatvėje, jų nėra tiek daug kiek užsienio sostinėse. „Iš turistų tikrai nesu girdėjusi nusiskundimų, jie prie tokių dalykų įpratę. Muzikantų tikrai nėra tiek daug, kiek užsienio sostinėse“, – sakė Vilniaus turizmo informacijos centro projektų vadovė Vilma Daubarienė. Vadovės teigimu, turistai atvažiuoja pailsėti ir gražiai grojantiems muzikantams nepagaili kelių litų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos