2020 07 01

Pirmąją koronaviruso auką Lietuvoje greitosios medikams teko gaivinti prie užrakintų Ukmergės ligoninės durų

Kovo 21-ąją pranešta apie pirmąją mirtį nuo koronaviruso Lietuvoje. Užuojautas 83 metų amžiaus ukmergiškės artimiesiems tuomet reiškė ir prezidentas, ir premjeras. Jis tikino, kad medikai pasirengę suteikti pagalbą visiems, kam prireiks. Tačiau dabar aiškėja, kad pirmosios nuo koronaviruso Lietuvoje mirusios ukmergiškės gyvybę galbūt buvo galima išgelbėti, tačiau su paciente, kuriai virusas dar nė nebuvo nustatytas, atvykusiems greitosios pagalbos medikams Ukmergės ligoninės durys buvo užrakintos. Kodėl – nepaaiškėjo iki šiol.
Ukmergės ligoninė
Ukmergės ligoninė / Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr.

Apie pirmąją mirtį nuo koronaviruso Lietuvoje pranešta kovo 21-ąją. Aukai virusas buvo nustatytas jau po mirties, jį patvirtino teismo medicinos ekspertai Vilniuje.

Sveikatos apsaugos ministerija tuomet nurodė, kad asmuo penktadienį buvo pristatytas į Ukmergės ligoninės skubios pagalbos skyrių, kur netrukus mirė. Diagnozė patvirtinta po paciento mirties. Mirusysis priklausė rizikos grupei.

Tačiau dabar aiškėja, kad viskas buvo šiek tiek kitaip.

Pasirodo, moteris mirė ne Ukmergės ligoninėje, o greitosios pagalbos automobilyje prie pat ligoninės, kuri pacientės tiesiog nepriėmė.

Negana to, kad mirštančią moterį turėjo gaivinti prie užrakintų ligoninės durų, greitosios pagalbos medikai A.J.ir M.S., pasipiktinę tokia situacija ir nutarę ją nufilmuoti bei ieškoti teisybės, dar sulaukė nuobaudų.

Tik praėjusią savaitę Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Gitana Čepienė panaikino savo 2020 m. balandžio 22 d. paskirtą Greitosios medicinos pagalbos (GMP) darbuotojams A.J.ir M.S. įspėjimus dėl darbo pareigų pažeidimo ir įspėjimo skyrimo.

O kaip viskas vyko tą kovo dieną?

Tą dieną Ukmergės Greitosios medicininės pagalbos (GMP) stotis gavo iškvietimą dėl sunkios vyresnio amžiaus pacientės sveikatos būklės.

Nuvykus pas ligonę GMP brigados vadovė A.J. įvertino pacientės būklę kaip pavojingą gyvybei, pagal nustatytą tvarką tarnybiniu skambučiu paskambino Ukmergės ligoninės skubios pagalbos skyriui, įspėjo, kad pacientei skubiai reikalinga reanimacija, ir nuvežė ją į Ukmergės ligoninę. Tačiau atvykus į Ukmergės ligoninę GMP darbuotojų laukė nemaloni staigmena.

„Kovo 20 d. atvežėme kritinės būklės reanimuojamą pacientę (kuri, kaip vėliau paaiškėjo, sirgo ir COVID-19 liga) į Ukmergės ligoninę, tačiau nebuvome įleisti į skubios pagalbos skyrių, nors apie atvežamą sunkios būklės pacientę tarnybiniu telefonu informavau skubios pagalbos skyrių, užrakintų durų ligoninės personalas neatidarė ir po mano keleto skambučių prie durų įrengtu skambučiu. Ligoninės skubios pagalbos skyriaus darbuotoja pasakė, kad mūsų neįsileis ir, kad pacientę galime vežti kur tik norime.

Ligoninės skubios pagalbos skyriaus darbuotoja pasakė, kad mūsų neįsileis ir, kad pacientę galime vežti kur tik norime.

Toks atsakymas buvo nesuprantamas, nes kritinės būklės pacientė į Ukmergės ligoninę buvo atvežta, vadovaujantis GMP skelbimų lentoje pateiktu vyr.gydytojos Gitanos Čepienės rašytiniu nurodymu“, – profesinei sąjungai „Solidarumas“ pasakojo A.J.

Pasak medikės, pacientė į Ukmergės skubios pagalbos skyrių buvo atvežta jau pritemusios sąmonės, tačiau dar sugebėjo pati kvėpuoti ir reaguoti į aplinkos dirgiklius.

Tačiau pacientės būklė sparčiai blogėjo ir medikai pradėjo ją reanimuoti tuo kuo galėjo – t.y. tik GMP brigados turimomis priemonėmis. Reanimuojant dalyvavo trys GMP brigadų nariai. Reanimavimas vyko pagal nustatytų teisės aktų reikalavimus.

„Kadangi tai buvo beprecedentis įvykis, kai GMP atvežtos ir reanimuojamos pacientės neįsileidžia ligoninės skubios pagalbos skyrius, – „Solidarumui“ pasakojo A.J., – vieno iš vairuotojų – paramedikų paprašiau, kad mobiliuoju telefonu nufilmuotų faktą, kad pacientė yra reanimuojama, o ligoninės skubios pagalbos skyriaus durys yra neatidaromos“.

GMP medikai tikino apie gerą pusvalandį bandę gaivinti ligonę, tačiau jos gyvybės neišgelbėjo.

Sulaukė nuobaudų už filmavimą

GMP brigados vadovė A.J. tą pačią dieną pateikė tarnybinį pranešimą savo įstaigos vadovei, kuriame paaiškino visas įvykio aplinkybes.

Tačiau 2020 balandžio 22 d. Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Gitana Čepienė, gavusi ligoninė gydytojos skundą esą ši buvo filmuojama be jos sutikimo paskyrė A.J ir M.S. įspėjimą apie tai, kad jie gali būti atleisti iš darbo, jei pakartotinai padarys tokį patį darbo pareigų pažeidimą.

A.J. ir N.S. nesutiko su šia nuobauda ir kreipėsi pagalbos į profesinę sąjungą „Solidarumas“. Įspėjimas buvo apskųstas darbo ginčų komisijai.

Jai pateikti argumentai, kad buvo filmuojama ne konkrečiai gydytoja, o filmavimas vykdomas siekiant fiksuoti situaciją ir tuo pačiu ginti visuomenės interesą, nes įvykis, kai GMP reanimuojamos pacientės neįsileidžia ligoninė, kuri privalo tą daryti, yra tikrai neeilinis.

Galiausiai pasiektas kompromisas: greitosios medikams paskirtos nuobaudos atšauktos mainais į tai, kad šie sunaikins jų turimą vaizdo įrašą visuose turimuose įrenginiuose ir laikmenose, o asmenims, kuriems šis įrašas buvo išsiųstas, praneš apie jo neplatinimą.

Pasak Medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės Jolantos Keburienės, kodėl kovo 20 d. greitosios medicinos pagalbos darbuotojų reanimuojamos pacientės Ukmergės ligoninė neįsileido, yra iki šiol nežinoma.

SAM siūlo atsiprašyti

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėja Lina Bušinskaitė trečiadienį nurodė, kad ministerija apie šį įvykį nieko nežinojo iki „Solidarumas“ pranešimo.

„Jei taip buvo išties, kaip skelbiama, tai, reikia pasakyti, kad yra blogas medikų darbo pavyzdys. Juk pacientui turi būti suteikta būtina pagalba, nepaisant to, kokia liga jis serga. Tam ir yra gydytojai, ligoninės, kad teiktų pagalbą žmonėms, ypač – būtinąją. Juk ją garantuoja ir Konstitucija.

Tad, jei išties žmogui ir GMP komandai prieš nosį buvo uždarytos durys, mažiausia ką galėtų padaryti gydymo įstaiga – bent jau atsiprašyti artimųjų. Jei tai bylojantys faktai buvo sunaikinti – tai labai labai blogas darbo organizavimo pavyzdys ir atsakomybės vengimas. Tikimės, kad į visus klausimus bus atsakyta“, – teigė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis