Paskutinės akcijos dienos! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2008 08 26

Pirmakursių išlaidas „augina“ tik būsto nuoma

Iki mokslo metų likusios dienos – intensyvus metas ne tik pradinukus ir vyresnius moksleivius auginantiems tėvams. Finansiniai rūpesčiai taip pat užgula studijuoti į kitus miestus išvykstančių pirmakursių gimdytojus.
Studentų bendrabučiai
Studentų bendrabučiai / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.

„15min“ kartu su „žaliais“ studentais pabandė paskaičiuoti, kiek jiems kainuos įsikūrimas naujame mieste ir pasiruošimas studijoms.

Vienas didžiausių rūpesčių, kuriuos tenka įveikti mokslus pradedantiems studentams - gyvenamosios vietos susiradimas. Šiam tikslui pirmakursiai atseikėja daugiausia pinigų. Ypač tie, kurie atvykę studijuoti iš kitų miestų, negauna vietos ar nenori gyventi universiteto ar kitos aukštosios mokyklos bendrabučiuose.

Marijampolėje dvylika klasių baigusi Gintarė Pavilionytė nuo šio rugsėjo studijuos Lietuvos kūno kultūros akademijoje. Sužinojusi, kad mokysis Kaune, mergina buvo nutarusi kurį laiką pagyventi universiteto bendrabutyje.

„Ten žadėjau gyventi, kol susirasiu butą. Tačiau vienos draugės pažįstamas pasiūlė dviejų kambarių butą Kauno centre, Kęstučio gatvėje. Jame gyvensime keturios draugės – po dvi viename kambaryje. Kiekvienai nuoma kainuos po 250 litų. Į sumą jau įskaičiuoti ir komunaliniai mokesčiai“, – pasakojo pirmakursė. Pasak studentės, bendrabutyje, kuriame ji buvo gavusi vietą, nuoma kainuotų perpus pigiau. Tačiau nei ji, nei tėvai neabejojo, kad geriau iš karto apsigyventi nuomojamame bute. „Man patinka, kad gyvensiu su draugėmis, o jei man gerai, laimingi ir tėvai“, – tikino mergina.

Rugsėjo viduryje-spalį kainų pakilimas šiek tiek atslūgs, tada tie patys butai bus siūlomi už mažesnę kainą. Tad, jei yra galimybė kur nors laikinai prisiglausti, patarčiau palaukti kelias savaites, – sakė E.Andrijūnas.G.Pavilionytės teigimu, didelių sumų ji neišleis ir kitoms „naujakurės“ prekėms. „Dauguma baldų bute buvo. Pakeičiau tik lovą – atsivežiau iš namų. Indus taip pat susivešime. O visus kitus reikalingus daiktus, pavyzdžiui, tualeto dangtį, higienos prekes, pirkome bendrai – iš anksto pasitarėme, ko reikės. Manau, kad pradinės išlaidos nesieks 500 litų. Čia priskaičiuoju ir nuomą. Kadangi butą nuomoja pažįstamas, mums nereikės mokėti į priekį – tik už einamąjį mėnesį“, – pasakojo marijampolietė.

Į bendrabutį – paragauti studento „duonos“

Kaune nuo kitos savaitės mokslus krimsiantis Mindaugas Astrauskas neabejojo, kur norėtų gyventi pirmais studijų metais. „Bendrabutis – ir pigus, ir patogus. Noriu pastudentauti, todėl buto ar kambario išsinuomoti net neieškojau. Sužinojau, kad gavau bendrabutį, ir nusiraminau“, – tvirtino pirmakursis. Už bendrabučio kambarį, kuriame jis gyvens su dar trimis ar keturiais vaikinais, M.Astrauskas mokės 130 litų per mėnesį. „Dar nežinau, su kuo gyvensiu. Tikiuosi, kad bus normalūs, – juokėsi „15min“ kalbintas studentas. – Į bendrabutį atvažiuosiu ketvirtadienį, tad dar turėsiu laiko susipažinti.“

Vaikinas pasakojo, kad visus savarankiško gyvenimo pradžiai reikalingus daiktus ras namuose – nieko naujo nepirks. „Nieko man nereikės. Mikrobangų krosnelė, rūbai, patalynė, keli indai atkeliaus iš namų, todėl niekam papildomai pinigų neišleisiu, tik mokesčiams už bendrabutį ir kelionei į Kauną“, – įsitikinęs pašnekovas.

Kur kas didesnių išlaidų įsikuriant prireiks šiaulietei Laurai, kuri studijuos Kauno kolegijoje ir gyvens šios aukštosios mokyklos bendrabutyje. „Reikės perdažyti kambario grindis, tapetuoti sienas, gal pavyks pakeisti langą, nes jis vos laikosi“, - būsimus darbus vardino pirmakursė. Mergina planuoja remonto išlaidas dalytis pusiau su buvusia klasioke, kuri apsigyvens kartu.
„Kiek viskas kainuos, dar nežinau“, – prisipažino studentė.

Mergina džiaugėsi, kad kambaryje rado paliktą lovą ir šaldytuvą. Iš namų ji planuoja atsigabenti tik pačius būtiniausius daiktus. Paklausta, kodėl neieškojo nuomotis buto ar kambario, Laura neslėpė, kad ją vilioja mitais apaugęs gyvenimas studentų bendrabutyje. „Reikia paragauti studento duonos. Paskui žiūrėsim: gal neišeis mokytis, žiemą nebus įmanoma gyventi, nes šalsim, todėl teks kažkur kitur kraustytis“, – sakė šiaulietė. Kol šildymo sezonas neprasidėjo, bendrabučio kambario nuoma studentei kainuos 80–85 litus.

Nenorintiems permokėti verta palaukti spalio

Pirmakursiams, nespėjusiems anksčiau pasirūpinti stogu virš galvos, nekilnojamo turto agentūros šiuo metu mažai kuo gali padėti. „Šiuo metu ieškantiems butų už vidutinę kainą nebeturime ko pasiūlyti. Lyginant su vasaros pradžia ar viduriu, visų butų nuoma rugpjūtį pakilo apie 10 proc., o butų, kurie yra šalia mokymosi įstaigų – 15–20 proc.“, – sakė nekilnojamojo turto agentūros „Forto siena“ direktorius Evaldas Andrijūnas.

Tačiau galintys mokėti virš tūkstančio litų išsinuomoti butą Kaune gali kad ir šiandien. Nekilnojamojo turto bendrovės vadovas pastebėjo, kad 1500 ir daugiau už butą mokančių studentų skaičius laikinojoje sostinėje kasmet yra panašus. „Jų nedaugėja, bet ir nemažėja. Paprastai tai – aukštųjų universitetinių mokyklų, pavyzdžiui, Kauno medicinos universiteto, auklėtiniai“, – sakė E.Andrijūnas. Optimistams, kurie tik dabar pradėjo ieškotis butų, specialistas patarė palaukti kelias savaites. „Paprastai nuomos sutartis pasirašoma metams. Todėl, jei studentas išsinuomos butą dabar, jis visus metus už jį mokės daugiau. Rugsėjo viduryje-spalį kainų pakilimas šiek tiek atslūgs, tada tie patys butai bus siūlomi už mažesnę kainą. Tad, jei yra galimybė kur nors laikinai prisiglausti, patarčiau palaukti kelias savaites“, – teigė nekilnojamojo turto agentūros direktorius.

Verta palaukti ir tiems, kurie svajoja apie gyvenimą bendrabučiuose. Pasak Kauno technologijos universiteto bendrabučių (KTU) valdytojo Valdo Masiliūno, praėjus maždaug mėnesiui nuo mokslo metų pradžios KTU bendrabučiuose atsiranda apie 100 laisvų vietų, į kurias pirmiausia gali pretenduoti KTU studentai, o vėliau – ir kitų Kaune esančių aukštųjų mokyklų auklėtiniai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas