2021 11 13

Pirmas atvejis pasaulyje: Klaipėdos mokslininkai plastiko rado ir ledinės anties skrandyje

Klaipėdos universiteto mokslininkai penkerius metus vykdė unikalų tyrimą Baltijos jūros regione: tyrė žiemojančių paukščių mitybą. Žvejai mokslininkams pristatė apie 500 tinkluose kritusių paukščių. Jų skrandžių turinys parodė, kad gyvūnai vis dažniau prisiryja ir šiukšlių. Pirmą kartą plastiko aptikta ir ledinės anties skrandyje. Tai pirmasis toks radinys pasaulyje.
Klaipėdos universiteto mokslininkas pristatė tyrimą, kurio metu buvo tiriamas Baltijos jūroje žiemojančių jūrinių paukščių skrandžio turinys.
Klaipėdos universiteto mokslininkas pristatė tyrimą, kurio metu buvo tiriamas Baltijos jūroje žiemojančių jūrinių paukščių skrandžio turinys. / Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr.

Šiauriniuose regionuose perintys paukščiai žiemoja Baltijos jūroje. Tai dažniausiai žuvlesiai arba besimaitinantys dugno bestuburiais – moliuskais, jūros tarakonais, krevetėmis.

Nuo nuorūkų iki kabliukų

Mokslininkai ištyrė 6 rūšių skrandžių turinius: juodosios anties, nuodėgulės, ledinės anties, rudakaklio naro, narūnėlio bei ausuotojo krago. Plastiko ar kitokių svetimkūnių nebuvo rasta tik nuodėgulės, juodosios anties ir ausuotojo krago skrandyje.

Anot Klaipėdos universiteto jaunesniojo mokslo darbuotojo Juliaus Morkūno, tiriant paukščių mitybą, aptikta nemažai nevalgomų dalykų: daugiausiai plastiko detalių, žvejybinių kabliukų, valo liekanų, laidų liekanų, metalo gabalėlių, cigarečių nuorūkų. Vienas radinys priminė stiklainio metalinio dangtelio gumos atplaišą.

J.Morkūno nuotr. /Ledinė antis ir aptiktos šiukšlės
J.Morkūno nuotr. /Ledinė antis ir aptiktos šiukšlės

Akivaizdu – visa tarša į vandenį pateko per žmogaus ūkinę veiklą.

Iš ištirtų 500 paukščių – 5 proc. buvo prisilesę įvairių atliekų. Mokslininkė Rasa Morkūnė patikslina – kartais plastikas patenka per kitus organizmus. Žuvlesiai paukščiai gali suryti žuvį, kaip brėtlingį, kuri jau prarijusi plastiko. Suvirškinus maistą, svetimkūnis lieka. Vienai ančiai laboratorijos darbuotojai nustatė ir skrandžio opą. Svarstoma, kad ją galėjo lemti būtent prarytos šiukšlės, teršalai.

Pirmą kartą – ir ledinė antis

Lietuvos mokslininkus nustebino atradimas – plastiko rasta ir ledinės anties skrandyje. Tai pirmas toks ištirtas atvejis pasaulyje. Maža to, iš ištirtų ledinių ančių net 5 proc. jų buvo prarijusių plastiko.

Kaip paaiškina J.Morkūnas, šios rūšies antys paprastai dėl jautrių snapų gerai atskiria lesamus objektus. Tačiau vis tiek į jų skrandį pateko šiukšlių.

Juliaus Morkūno nuotr./Rudakaklis naras
Juliaus Morkūno nuotr./Rudakaklis naras

„Tokie kiekiai, kokius radome, neturėtų sukelti mirtinų indikacijų. Tačiau pasaulyje yra paukščių rūšių, kaip albatrosai, kuriems prarytas plastikas lemia ir mirtį“, – pridūrė mokslininkas.

Anot tyrimo autorių, ateityje pakartojus tyrimą būtų galima daryti išvadas, ar taršos mūsų aplinkoje daugėja, ar priešingai. Taip pat sužinoti, kaip plastikas veikia įvairias rūšis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs