Naujai išrinkta Vilniaus taryba į pirmąjį posėdį susirinko viena paskutinių Lietuvoje, balandžio 25-ąją numatyti tik dar dviejų savivaldybių tarybų posėdžiai – Radviliškio ir Šilalės rajonų.
Pirmiausia – priesaika
Vilniaus tarybos nariai prisiekė Vyriausiosios rinkimų komisijos nario akivaizdoje, padėję ranką ant Konstitucijos.
Priesaikos tekstas yra toks:
„Aš (vardas, pavardė), prisiekiu gerbti ir vykdyti Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai atlikti visas Savivaldybės tarybos nario pareigas ir susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises ir viešuosius interesus. Tepadeda man Dievas.“
Paskutinę frazę tarybos nariai gali pasirinkti, ar sakyti, ar ne. Be žodžių „Tepadeda man Dievas“ prisiekti pasirinko 14 tarybos narių, daugiausia iš Laisvės partijos frakcijos.
Laiptais vis dar lipa
Po priesaikos, kurią paskutinis davė meras R.Šimašius, jis kalbėjo tikįs, kad darbas naujojoje taryboje vyks dar sklandžiau, negu buvo praeitoje kadencijoje. Tačiau esą net ir tuomet dažnai nepabaigus svarstyti darbotvarkės klausimų pasibaigdavę posėdžiai nebuvo kliūtis darbams.
„Darbų yra daug. Prielaidų, kad bus geriau ir Vilnius kasdien, kas metai bus geresnis, yra, iššūkių irgi yra. Ir vidinių, ir išorinių. Labai tikiuosi, kad centrinė valdžia pradės pagaliau mylėti ir savo didžiausią, Lietuvos didžiausią miestą, ekonomikos garvežį. Tikiuosi, kad darbas bus sėkmingas, sklandus ir į priekį vedantis“, – teigė R.Šimašius.
Tradicijų tokią dabar turiu, kad jeigu ateinu į darbą ne pėsčiomis, lipu laiptais bent jau pėsčiomis į 19-ą aukštą, – sakė R.Šimašius.
Tie darbai, anot mero, pagrindiniai bus tikrųjų skolų grąžinimas miesto gyventojams: „Tie rajonai, kurie dabar užmigę, vis dar sovietiniai, postsovietiniai, taptų gyvais gyvenamaisiais rajonas, kad judėjimas būtų malonus ir patrauklus, visų pirma pėsčiajam vilniečiui, kuris turėtų būti viešųjų erdvių tikrasis šeimininkas. Tikiuosi, kad ir mokyklos taps labiau ateičiai pasiruošusių, laisvų, kūrybingų asmenybių kalvėmis ar inkubatoriais. Tie dalykai yra svarbiausi. Bet dar svarbiau neužmiršti, kad kasdien, kas metai Vilnius turi būti vis geresnė vieta gyventi.“
Prieš ketverius metus prisiekęs R.Šimašius juokėsi, kad pirmiausia lips laiptais į savo kabinetą 19-ame aukšte. Dabar jis patvirtino, kad lipo ir ne kartą: „Labai dažnai laipioju. Tradicijų tokią dabar turiu, kad jeigu ateinu į darbą ne pėsčiomis, lipu laiptais bent jau pėsčiomis į 19-ą aukštą.“
Šešios frakcijos
Vilniuje artimiausius ketverius metus turėtų dirbti šios šešios frakcijos: Laisvės partijos (rinkimuose dalyvavo kaip R.Šimašiaus komanda „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!“) (18 narių), Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) (A.Zuoko ir vilniečių koalicija „Laimingas Vilnius“) (10), Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratų (TS-LKD) (9), Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicijos „Krikščioniškų šeimų sąjunga“ (6), Darbo partijos (5) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) (3) frakcijos.
Dauguma naujojoje Vilniaus taryboje bus išties didelė – turės 38 narius. Ją sudarys Laisvės sąjungos, TS-LKD, LRA ir Darbo partijos atstovai. Laisvės sąjungos (liberalų) frakcija pasiskelbė opozicine.
Renka tris vicemerus
Tiesiogiai išrinktas meras R.Šimašius turės tris pavaduotojus: savo frakcijos kolegą Vytautą Mitalą, kuris kuruos švietimą, miesto plėtrą, miesto ūkį, socialinius klausimus ir dalį kultūros – du konkrečius projektus „Vilnius 700“ ir Nacionalinę koncertų salę. Jis iš trijų vicemerų vienintelis bus naujokas šiose pareigose.
„Man džiugu, ką mūsų komanda žadėjo per rinkimus, tos sritys plačiai sudėliotos koalicijos sutartyje. Mūsų strateginis tikslas, kad per ketverius metus Vilniuje neliktų tokių mokyklų, kurių tėvai ir vaikai nenorėtų dėl vienų ar kitų priežasčių rinktis. (...) Transporto srityje – tolesnis viešojo transporto atnaujinimas ir plėtra. (...) Miesto plėtros srityje tai Bendrojo plano patvirtinimas, mūsų kadencijai esminiu darbu bus priimti jį. Socialiniuose reikaluose reikės peržiūrėti, ar iki šiol daromi darbai buvo daromi tinkami“, – kalbėjo V.Mitalas.
Švietimą iki šiol kuravusi Edita Tamošiūnaitė dalį šios srities perleis V.Mitalui, jai liks ikimokyklinis ir neformalusis ugdymas, taip pat sveikatos priežiūra, kultūra ir saugus miestas. „Nesu savivaldybėje naujokė, dirbu nuo 2007 metų, tarybos nare esu antra kadenciją, nuo 2017 metų spalio ėjau vicemerės pareigas“, – kalbėjo E.Tamošiūnaitė.
Ji iš karto sulaukė TS-LKD frakcijos narės Kamilės Šeraitės klausimo dėl Rusų dienų, kurios tradiciškai netrukus vyks Vingio parke, tad kaip pavyks išvengti Kryme koncertuojančių atlikėjų ir nekartoti praeities klaidų dėl šito renginio. E.Tamošiūnaitė atsakė, kad Vilnius yra daugiakultūris ir daugiatautis miestas, tad kiekviena tauta gali švęsti, bet tų dalykų vengti reikia.
Į vicemerus vėl grįžta Valdas Benkunskas, kuris ketina kuruoti energetikos (šilumos, vandens, atliekų tvarkymo ūkis, taip pat daugiabučiai), sporto ir sveikatinimo sritis. Prisistatydamas V.Benkunskas priminė turįs tikrai daug patirties dirbant taryboje – tiek pozicijoje, tiek opozicijoje.
„Žinau, apie ką yra savivaldybė“, – teigė kandidatuodamas konservatorius.
Mero pavaduotojai išrinkti slaptu balsavimu, visi sulaukė palaikymo.
Administracija keisis
Taip pat pirmajame posėdyje iš pareigų atleistas administracijos direktorius Povilas Poderskis ir jo pavaduotojai Julius Morkūnas, Agnė Vilkončiūtė ir Danuta Narbut. Pastaroji po savaitės bus teikiama vėl į pavaduotojus, tačiau du kiti direktoriaus pavaduotojai keisis – į pareigas ketinama taip pat siūlyti konservatorių Adomą Bužinską ir R.Šimašiaus komandos narę Ritą Balčiūnienę.
Priminė ir miesto 700 gimtadienį
Pasibaigus tarybos kadencijai iš pareigų atleistas administracijos direktorius P.Poderskis vėl pasiūlytas į tas pačias pareigas. R.Šimašius dar prieš rinkimus teigė, kad jeigu bus perrinktas, būtent P.Poderskį siūlys dirbti toliau šį darbą.
Kalbėdamas tarybos posėdyje P.Poderskis teigė besitikįs bendro darbo su taryba. „Didelių rezultatų niekada vienas pats nepasieksi, o miestas tai gyvas didelis organizmas, vienas tobuliausių civilizacijos kūrinių. Tik veikiant komandoje, visi drauge galime vestt jį į priekį, kursime geresnes naujas paslaugas miestiečiams, esamas gerinsime, spręsime iškilusias problemas ir sunkumus. Sieksime didesnės vilniečių laimės.
Mūsų rankose bus atsakomybė už savivaldybės įmonių grupę, o aš sieksiu išgirsti jūsų, gerbiami tarybos nariai, mintis ir idėjas, pasistengti jas perprasti ir kartu su jumis integruoti į Vilniaus miesto gyvenimą“, – kalbėjo kandidatas į direktorius.
Jis pripažino, kad problemų, neveikiančių sistemų, kitų trūkumų sostinė turi daug, tad darbo būsią. „Nuolat bandome taikyti pažangiausias valdymo metodikas, įvairias inovacijas diegti, tobulinti savivaldybės darbą taip, kad kaip vienas didžiausių Lietuvoje paslaugų teikėjų mūsų aparatas greitai ir kokybiškai aptarnautų savo klientus. Šiame kelyje neišvengsime klaidų ir sunkumų, bet dirbdami kartu, betarpiškai bendraudami juos įveiksime, klaidas pataisysime ir už jas atidirbsime“, – teigė P.Poderskis.
Jis priminė ir tai, kad šios kadencijos metu Vilnius švęs ir miesto 700-ąjį gimtadienį.
A.Zuokas pastebėjo, kad STT pažymoje yra įrašas apie tai, jog P.Poderskis yra viršijęs greitį, tad klausė – viršijo Vilniuje ar Kaune ir ar sumokėjo 15 eurų baudą. P.Poderskis patvirtino baudą sumokėjęs, o greitį viršijo Kaune.
Mero paklaustas, koks dalykas stabdo savivaldybės darbus labiausiai, P.Poderskis sakė, kad tai yra resursų netolygumas ir pačios veiklos modelio neturėjimas – atskirti rutininius darbus ir procesus nuo projektų. „Turime savivaldybę vertinti kaip paslaugų tiekėją“, – kalbėjo kandidatas į direktoriaus postą.
Slaptu balsavimu, kuriame dalyvavo 48 tarybos nariai, P.Poderskis vėl patvirtintas savivaldybės administracijos direktoriumi. Už jį balsavo 45 Vilniaus tarybos nariai.