„Buvau labai prižiūrėta“, – Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose surengtoje spaudos konferencijoje prisiminimais dalijosi pirmoji pacientė Aldona Andrejeva-Čečiurko. Moteris prisiminė, jog tais metais, kai buvo atlikta operacija, jai buvo 14 metų.
„Nuo 10 metų pradėjau dusti, sunku buvo lankyti mokyklą. Širdelė tikrai buvo labai silpna“, – kalbėjo moteris. Tuomet gydytojai liepė ją vežti operuoti į Maskvą, bet tokios galimybės nebuvo. Į Lietuvą atvykus akademikui E.Mešalkinui, atsirado galimybė Aldoną operuoti čia. Jai sėkmingai buvo pašalintas širdies skilvelių pertvaros defektas.
Moteris pasakojo, kad trijų dienų po operacijos visiškai neprisimena, šiek tiek pamena tik ketvirtąją. Tuomet pacientė jautėsi labai silpna, turėjo būti atliktas kraujo perpylimas. Donore tapo viena iš tuo metu Santariškių klinikose dirbusių seselių. „Širdingai, širdingai ačiū“, – prieš 45 metus jos gyvybę gelbėjusiems medikams dėkojo A.Andrejeva-Čečiurko.
Kaip žurnalistams sakė Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centro direktorius Virgilijus Tarutis, dabar tokie širdies skilvelių pertvaros defektai operuojami kelių mėnesių kūdikiams. Operacijos yra saugesnės nei prieš 45 metus. „Daugiau pacientų išgyvena“, – sakė V.Tarutis.
Marcinkevičiaus kolega: visada jutome palaikymą
Pirmą operaciją atlikęs gydytojas A.Marcinkevičius ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje dalyvauti negalėjo, tačiau susirinkę kolegos vienas per kitą gyrė akademiką. „Visada jutome nematomą profesoriaus Marcinkevičiaus palaikymą“, – sakė Santariškių klinikų Anesteziologijos, intensyvios terapijos ir skausmo gydymo centro direktorius Alis Baublys.
1964 metais, būdamas anesteziologas, jis taip pat dalyvavo atliekant pirmąją atvirą širdies operaciją. A.Baublio teigimu, tuo metu širdies chirurgija buvo dar mažai žinoma sritis. „Mes buvome gal kiek per drąsūs, bet pacientai, patikėję mums savo sveikatą, buvo dar drąsesni“, – sakė pašnekovas.
Dabar Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centre per metus atliekama apie 1400 širdies operacijų. Maždaug 1300 būna atviros, naudojamas dirbtinės kraujo apytakos aparatas. Tai apie 60 proc. visų Lietuvoje daromų širdies operacijų.