05 08 /21:35

Plieskiasi naujas skandalas: ryšiais su Rusija įtartas T.Gailius apkaltino M.Laurinavičių ryšiais su VSD vadovais

Po Seimo laikinosios komisijos, tyrusios Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo teiginius apie nederamus VSD vadovybės veiksmus, išvadų kiek aprimęs skandalas vėl įsisiūbavo. Pranešėjo Tomo Gailiaus tapatybę anksčiau pirmasis atskleidęs apžvalgininkas Marius Laurinavičius paskelbė naujos informacijos, kuri esą kelia klausimų dėl T.Gailiaus ryšių su Rusija. T.Gailius greitai į šiuos įtarimus atsakė ir pažėrė kaltinimų M.Laurinavičiui ryšiais su VSD vadovais. Šis tokius kaltinimus vadina melu.
Tomas Gailius ir Marius Laurinavičius
Tomas Gailius ir Marius Laurinavičius / 15min montažas

M.Laurinavičius rašo apie T.Gailiaus šeimos ryšius su Rusija

M.Laurinavičius rašo, kad esą dalis VSD vadovybės ir užsienio partneriai turėjo abejonių dėl tuomet vienos svarbiausių VSD valdybų vadovo T.Gailiaus lojalumo, o užsienio partneriai esą juo nepasitikėjo dėl T.Gailiaus ir jo šeimos ryšių su Rusija.

Cituodamas anoniminį šaltinį, M.Laurinavičius rašo, kad T.Gailius visuomet buvo toks „rytietiškos orientacijos žmogus“, sūnų leido ne į tarptautinę vakarietišką, o į rusišką mokyklą, esą tarnybai buvo kilę klausimų dėl jo žmonos draugių Rusijoje, dėl jos ir vaikų kelionių į Rusiją.

„Ar galėjote įsivaizduoti, kad per patį „pranešėjo skandalo“ įkarštį – 2020 metų kovo 11 d. visa T.Gailiaus šeima, išskyrus jį patį, staiga išvyko į Lietuvai priešišką Rusiją?

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Marius Laurinavičius
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Marius Laurinavičius

Ką šis tikrai skandalingas, bet iki šiol viešai nežinomas faktas galėtų reikšti?“, – rašo M.Laurinavičius.

„Ne tiek dėl smalsumo, kiek dėl Lietuvos nacionalinio saugumo būtų pravartu išsiaiškinti, kas T.Gailių ir jo artimuosius taip siejo su Rusija, kad visa aukšto rango VSD pareigūno šeima į Lietuvai priešišką šalį pasirinko išvykti net tokiomis tikrai neeilinėmis aplinkybėmis – pačiame tokio skandalo, į kurį įsivėlė jų vyras ir tėvas, sūkuryje.

Turbūt visi sutiks, kad net ir normaliomis aplinkybėmis informacija apie svarbiausios VSD valdybos viršininko šeimos keliones į Rusiją turėtų kelti ne vien nerimą, bet ir įtarimų. O apie dar labiau tokiomis aplinkybėmis padidėjusias grėsmes ir rizikas tam tuomečiam svarbiausios Lietuvos VSD valdybos viršininkui, kuriam tos grėsmės tarsi ir turėtų rūpėti, aiškinti tikriausiai nereikia. Nepaisant to, kryptis nepajudinama – Rusija“, – cituoja M.Laurinavičius Linu pavadintą asmenį, kuris esą jam suteikė šią informaciją.

M.Laurinavičius taip pat primena, kad 2020 metų kovo pradžioje pasaulis jau gyveno COVID-19 pandemijos nuotaikomis, o tų pačių metų kovo 16 d. Lietuvoje įvestas ir visuotinis karantinas. Kaip tik tą dieną T.Gailiaus šeima suskubo grįžti iš Rusijos į tėvynę. „Bet iš viso atsisakyti kelionės, panašu, nebuvo linkusi jokiomis aplinkybėmis“, – pastebi apžvalgininkas.

Visą jo tekstą galite rasti čia: Kas pranešėjo T.Gailiaus šeimą sieja su Rusija?

T.Gailiaus atsakas: vyko pas Lietuvos ambasados darbuotojus

VSD pranešėjas Tomas Gailius savo paskyroje „Facebook“ atsakė į M.Laurinavičiaus teiginius apie jo šeimos ryšius su Rusija.

„Dėl mokyklos. Nuo nepriklausomybės laikų visų Valstybės saugumo departamento (toliau – VSD) pareigūnų, kurie dirbo Lietuvos Respublikos ambasadoje Rusijos Federacijoje, vaikai mokėsi toje pačioje J.Baltrušaičio vardo mokykloje. Dar bent dviejų VSD atstovų, kurie Maskvoje dirbo po manęs, vaikai lankė tą pačią mokyklą. Tą pačią mokyklą lankė ir kitų Lietuvos diplomatų vaikai“, – rašo T.Gailius.

Jis taip pat pasiaiškino dėl šeimos išvykų į Rusiją.

„Dėl šeimos vykimų į Rusijos Federaciją – darbas Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje Rusijos Federacijoje išsiskiria tuo, kad ne tik diplomatai, bet ir jų šeimos nariai ne tik dirba, bet ir gyvena Ambasados teritorijoje. Natūralu, kad dėl to tarp žmonių susiformuoja artimi santykiai, draugystės. Visi mano šeimos vykimai buvo Ambasadoje dirbančių diplomatų, valstybės tarnautojų kvietimu, kaip Ambasados svečių, gyventa buvo taip pat Ambasados patalpose“, – rašo T.Gailius.

Jis taip pat atsako į teiginius dėl žmonos draugių: „visos jos buvo Lietuvos Respublikos Ambasadoje dirbusios diplomatės, valstybės tarnautojos ar ten dirbusių diplomatų ar valstybės tarnautojų sutuoktinės“.

T.Gailius tikina, kad jis dar ​dirbdamas VSD apie šias šeimos išvykas, žmonos drauges yra kalbėjęs tik su tuometiniu VSD Vidaus saugumo valdybos viršininku, kuris tiesiogiai pavaldus VSD direktoriui,.

„Todėl artimiausiu metu planuoju kreiptis į Generalinę prokuratūrą, Žvalgybos kontrolierių dėl VSD pažeidžiamų mano bei mano šeimos narių žmogaus teisių, kišimosi į mūsų asmeninį gyvenimą, neteisėtos informacijos apie jį rinkimą bei platinimą. Taip pat planuoju kreiptis į teismą dėl mano bei mano šeimos šmeižto bei garbės ir orumo žeminimo“, – rašo jis.

Teigia, kad VSD vadovai nurodė rinkti ​M.Laurinavičiui skirtą informaciją

T.Gailius taip pat rašo, kad ​2017-2018 metais iš VSD direktoriaus Dariaus Jauniškio ir jo pavaduotojo Remigijaus Bridikio keletą kartų buvo gavęs pavedimą surinkti bei jiems pateikti įslaptintą informaciją, kuri vėliau būtų perduota M.Laurinavičiui.

„Tai daryti atsisakiau. Apie tai dar žino bent du buvę ir esami VSD pareigūnai. Apie tai liudijau ir laikinajai tyrimo komisijai.

​Kad šie liudijimai nėra mano kerštas M.Laurinavičiui, gali paliudyti ir Dovydas Pancerovas, kuriam apie šią situaciją pasakojau jam tik renkant medžiagą knygai „Pranešėjas ir Prezidentas“.

​Dabar jau tikrai plika akimi matosi, kad ši knyga, po jos išėjimo gimęs parlamentinis tyrimas, jo išvados yra kaip peilis „Gerovės valstybės kūrėjams“ ir aplink juos susispietusiems esamiems ir buvusiems teisėsaugos ir specialiųjų tarnybų vadovams bei kitiems veikėjams ir jie darys viską, kad su šiais procesais susijusius žmones pažeminti, paniekinti, sutrypti jų reputaciją“, – rašo T.Gailius.

M.Laurinavičius: „Tai melas“

M.Laurinavičius savo paskyroje „Facebook“ T.Gailiui atsakė, kad jo teiginiai yra melas.

„T.Gailiui mano paskelbta tiesa, panašu tiek atėmė protą, kad jis net nesugebėjo pasitikrinti, kad didžiąją 2017 metų, kuriais neva VSD vadovybė jam liepė rinkti įslaptintą informaciją, dalį aš net praleidau ne Lietuvoje. Tuo metu dirbau Vašingtone – Hudsono institute.

Gal į Ameriką man VSD vadovai tą įslaptintą medžiagą siuntė. Gal taip per mane bandė paveikti JAV politiką?

Vėl dirbti Lietuvoje – Vilniaus politikos analizės institute aš pradėjau tik 2017 metų rudenį. Dirbti su vieša, o ne slapta informacija“, – rašo M.Laurinavičius.

„Jeigu VSD vadovybė būtų nurodžiusi T.Gailiui rinkti informaciją, kurią paskui neva turėjo perduoti man, tai būtų buvęs nusikaltimas. O nusikaltimo slėpimas – irgi yra nusikaltimas.

Taigi, žurnalistai, kurie taip mielai klausosi šių mano paskelbtos tiesos negalinčio paneigti T.Gailiaus ir transliuoja į viešumą jo nesąmones, pirmiausia turėjo paklausti vieno paprasto dalyko: „p. Gailiau, o kodėl jūs neinformavote teisėsaugos apie daromą nusikaltimą dar 2017 metais, kai neva sužinojote apie nusikalstamą (jei tokia būtų buvusi) VSD vadovų veiklą. Kodėl laukėte iki 2019 metų, kai nusprendėte tapti pranešėju dėl, kaip pasirodė, visai ne nusikalstamos VSD vadovų veiklos, tikrinant kandidatų į prezidentus aplinkas, bet nepranešėte apie daromą tikrą nusikaltimą?“.

VSD pranešėjo skandalas

Dar praėjusią Seimo kadenciją į Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininką Vytautą Baką kreipėsi tuometinis VSD pareigūnas T. Gailius dėl galbūt neteisėtos savo vadovų veiklos.

Pareigūnas teigė 2018 metų liepą iš departamento direktoriaus pavaduotojo R. Bridikio gavęs kelis lapus su daug pavardžių ir žodinį pavedimą „patikrinti vieno kandidato rinkiminę komandą ir galimų rėmėjų sąrašą“. Jame, kaip paaiškėjo, buvo nurodyti tuomet dar kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos rėmėjai ir bendražygiai.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Matas Maldeikis, Andrius Vyšniauskas, Vytautas Bakas, Bronislovas Matelis
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Matas Maldeikis, Andrius Vyšniauskas, Vytautas Bakas, Bronislovas Matelis

Situaciją tada nagrinėjęs Seimo NSGK konstatavo, jog VSD veikė teisėtai tikrindamas kandidatų į prezidentus aplinką, tačiau paragino tokiose situacijose atsisakyti žodinių pavedimų. Tačiau vėliau Generalinė prokuratūra konstatavo, kad atliekant šios situacijos tyrimą nebuvo atlikti visi veiksmai.

VSD atstovai tvirtino tikrinę visų kandidatų į prezidentus komandas. Pranešėjas tikino, jog tikrinta tik G.Nausėdos aplinka, o R.Bridikis jam patvirtino, kad sąrašai gauti iš paties G.Nausėdos. Prezidentas kategoriškai neigia prašęs VSD tikrinti jo komandą.

Dėl to parlamentinį tyrimą neseniai atlikusi Seimo komisija konstatavo, kad VSD direktorius D.Jauniškis talkino G.Nausėdai rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo komandą ir rėmėjus, o šių asmenų sąrašą žvalgyba gavo iš paties G.Nausėdos arba jis perduotas jo pavedimu.

Be to, Seimo komisija konstatavo, kad prezidentas G.Nausėda yra pažeidžiamas ir galėjo sulaužyti priesaiką neatsakydamas į komisijos klausimus.

Komisija teigia gavusi duomenų, kad kelios dešimtys asmenų iš tuometinio kandidato G.Nausėdos aplinkos buvo susiję su baltarusiškų trąšu verslu, Rusijos ir Baltarusijos žvalgybų tarnybomis, palaikė ryšius su Rusijos ir Baltarusijos diplomatais. Anot tyrėjų, tai daro prezidentą pažeidžiamą.

Komisija taip pat tvirtina surinkusi duomenų, kad „kai kurie su baltarusiškų trąšų verslu susiję asmenys bandė tapti ir tapo nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių valstybės įstaigų vadovais bei išrinktojo prezidento patarėjais“.

Prezidentūra ir VSD komisijos išvadas vadina šališkomis ir neatitinkančiomis tiesos bei tyrimo metu surinktos medžiagos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis