Gruodžio 6 d. atidaromuose Plungės pusiaukelės namuose apsigyvens pirmieji nuteistieji. Jų kasdienybę organizuos ir palaikys Lietuvos kalėjimų bei Probacijos tarnybų darbuotojai. Specialistai sudarys savaitinius planus ir vykdys griežtą darbotvarkės kontrolę. Probacijos darbuotojai padės nuteistiesiems atkurti santykius su artimaisiais, spręsti socialines problemas, organizuos užimtumo veiklas bendruomenėje. Planuojama, kad siekiant užtikrinti tinkamą adaptaciją pirmąjį mėnesį pusiaukelės namuose gyvens ne daugiau kaip penki nuteistieji, kurie dėvės elektroninio stebėjimo priemones – apykojes.
Pusiaukelės namai – tai dar vienas žingsnis Lietuvoje stiprinant resocializacijos sistemą, kurios tikslas – ne tik padėti nuteistiesiems pradėti naują gyvenimo etapą, bet ir užtikrinti visuomenės saugumą. Svarbi šios sistemos dalis – kruopšti nuteistųjų atranka. Tik motyvuoti ir pasirengę pokyčiams asmenys patenka į pusiaukelės namus, kur jų laukia struktūrizuota kasdienybė ir reikalinga parama. Tokia praktika leidžia pasiekti puikių rezultatų: iš pusiaukelės namų išėję asmenys sėkmingai integruojasi į visuomenę.
Į Pusiaukelės namus nuteistieji gali būti perkeliami atsižvelgiant į Bausmių vykdymo kodekso 37 straipsnio nuostatas ir kuriems reikalingas intensyvus parengimas paleidimui į laisvę. Asmuo, pažeidęs nustatytą tvarką ar įvykdęs nusižengimą, yra grąžinamas atgal į pusiau atviro tipo bausmės atlikimo vietą. Asmuo taip pat gali būti iškeliamas iš pusiaukelės namų ir tuo atveju, jei nedirba, nesimoko arba nesilaiko nustatytos darbotvarkės.
Lietuvos kalėjimų tarnyba apie Plungės pusiaukelės namų steigimą informavo 2023 metų lapkritį, taip pat įvyko Lietuvos kalėjimų tarnybos ir Probacijos tarnybos susitikimas su vietos bendruomene. 2024 m. lapkričio mėnesį Plungės rajono savivaldybė patvirtino miesto bendrąjį planą, numatant pusiaukelės namų teritorijoje ir visuomeninę žemės paskirtį. Plungėje įsikūrusių pusiaukelės namų pastatą Lietuvos kalėjimų tarnyba įsigijo už 520 tūkst. eurų. Jo įsigijimas finansuotas pagal 2014-2021 m. Europos Ekonominės Erdvės ir Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis finansuojamos programos „Teisingumas ir vidaus reikalai“ projektą „Lietuvos bausmių vykdymo sistemos kokybės gerinimas“.
Lietuvoje šiuo metu veikia 8 pusiaukelės namai – Alytuje, Marijampolėje, Vilniuje, Pravieniškėse, Panevėžyje, Šiauliuose, Tauragėje bei Kauno rajone.