2017 05 15

Po 15min straipsnio apie mokymus vadovams psichikos sveikatos centre – tyrimas dėl galimo pacientų teisių pažeidimo

15min pranešus apie vadovams rengiamus mokamus mokymus, kuriuose dalyvauja Vilniaus psichikos sveikatos centro pacientai, Vilniaus meras Remigijus Šimašius pirmadienį ryte pavedė savivaldybės administracijai skubiai atlikti tyrimą dėl straipsnyje paminėtų aplinkybių. Situaciją taip pat aiškinasi Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministerijos.
VMPSC teritorija
VMPSC teritorija / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Kaip rašė 15min, mokymų organizatorės Birutė Garmanaitė ir Jelena Tveretina, prisidengdamos socialine veikla, su mokymų dalyvių grupėmis įsiprašo į Vilniaus miesto psichikos sveikatos centrą, Vilniaus miesto nakvynės namus ir Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namus, kad ten išmokytų įmonių vadovus rasti kontaktą su bet kokiais žmonėmis ir stiprintų jų pardavimų įgūdžius bei emocinį intelektą.

Vilniaus psichikos sveikatos centro vadovas Martynas Marcinkevičius nieko apie tokius su jo įstaigos pacientais vykdomus eksperimentus nežino, nes mokymų dalyviai apsimeta studentais. Įmonių vadovus su ligoniais paslapčia suveda ne bet kas, o Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovas, Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentas Alvydas Navickas. Jis pats tokiuose mokymuose pacientų teisių pažeidimo nemato. Atvirkščiai – A.Navickas sako darantis tik gera: laužantis stereotipus apie psichikos sutrikimų turinčius asmenis.

Pirmadienį Vilniaus psichikos sveikatos centro direktorius oficialiai kreipėsi į Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovą prašydamas paaiškinti, kokiu būdu ir kodėl pacientai būdavo įtraukiami į mokymus be ligoninės vadovybės žinios.

M.Marcinkevičius tikino telefonu situaciją jau aptaręs su A.Navicku ir išgirdęs, kad pacientai duodavo tik žodinius sutikimus susitikti su mokymų dalyviais.

Pasak Vilniaus psichikos sveikatos centro vadovo, pagal sutartį su universitetine Psichiatrijos klinika, suderintas tik studentų ir rezidentų darbas su pacientais, o dėl visų kitų edukacinių projektų turėjo būti tariamasi atskirai. taip pat pacientai į mokymus negalėjo būti įtraukiami be raštiško sutikimo.

Situaciją stebi dvi ministerijos

Situaciją pirmadienį ėmė aiškintis ne tik Vilniaus miesto savivaldybė, bet ir dvi ministerijos.

Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos išteklių priežiūros ir inovacijų valdymo departamento direktorė Justina Januševičienė 15min nurodė, kad ministerija pirmiausia laukia savivaldybės atliekamo tyrimo baigties.

„Sveikatos apsaugos ministerija kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, kaip į Vilniaus m. psichikos sveikatos centro steigėją, prašydama ištirti minimus faktus ir nustatyti, ar buvo vykdoma tokia veikla. Pasitvirtinus kreipimesi pateiktiems faktams, bus sprendžiama dėl tolesnių teisinių veiksmų“, – teigia ministerijos atstovė.

Pasak jos, minima situacija yra dviprasmiška, galimai neetiška ir pažeidžianti teisėtus pacientų interesus.

„Mokymo programos, skirtos sveikatos priežiūros įstaigų vadovams ir sveikatos priežiūros specialistams, yra derinamos su SAM. Šiuo konkrečiu atveju jūsų minimas mokymo paslaugų teikėjas nėra kreipęsis į SAM nei dėl šios, nei dėl kitų mokymo programų. Taip pat iš aprašytos situacijos akivaizdu, kad tai buvo vykdoma ne medicinos studentų mokymo tikslais. Todėl manome, kad, atliekant šio įvyko tyrimą, jame taip pat turėtų dalyvauti Švietimo ir mokslo ministerija, su kuria buvo pasidalinta visa turima informacija“, – pranešė J.Januševičienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų