Jonaviečių Igno ir Donaldos Dimšų šeima artėjančius naujuosius metus pasitinka ne pačiomis geriausiomis nuotaikomis.
Įprastas Dimšų gyvenimas sugriuvo vos per sekundę, kai daugiau nei prieš pusantrų metų Jonavoje, Žemaitės gatvėje, per perėją einantį jų sūnų partrenkė taksi automobilis.
Nuo smūgio vaikas nuskriejo apie penkiolika metrų. Smarkiai avarijoje nukentėjęs ir galvos traumą patyręs berniukas išvežtas į Jonavos ligoninės priėmimo skyrių, o iš čia – į Kauną.
Iš komos Ervinas pabudo maždaug po mėnesio, o po to sekė ilgas gydymosi ir reabilitacijos periodas. Greta to – ir teismų procesas.
Tik praėjus dviem mėnesiams po avarijos Ervinas ėmė pažinti tėvus, reaguoti į aplinką.
Ervino gydymas, jo priežiūra, pačių tėvų išlaidos kainavo kelias dešimtis tūkstančių eurų. Nors gydymas yra kompensuojamas, tačiau skiriamų reabilitacijų buvo akivaizdžiai per mažai, todėl tėvai į jas – mokamas – sūnų vežė papildomai.
Be to, jie pirko įvarius mankštai reikalingus treniruoklius ir įrangą. Pasak tėvų, jei vaiko sveikatos stiprinimui būtų skiriama tik tiek paslaugų, kiek jų gali paskirti šeimos gydytojas ir kompensuoti Valstybinė ligonių kasa, Ervinas ir dabar greičiausiai gulėtų lovoje.
Tačiau dėl nuolatinių tėvų pastangų ir skiriamo laiko dešimtmetis su specialia vaikštyne gali vaikščioti, jis lanko bendrojo lavinimo mokyklą.
Dėl nelaimės darbus apribojo ir tėvai, mat jiems teko rūpintis vaiku. „Iki šiol Ervino negalime palikti vieno, su juo nuolatos kas nors turi būti“, – sakė Dimšos.
Jonaviečių šeima pasakoja, kad nesusidūrus su tokia nelaime sunku suprasti, kaip pasikeičia šeimos gyvenimas – ne valandai ir ne mėnesiui, o galbūt visam likusiam laikui.
Tačiau išgirdę galutinę teismo nutartį sutuoktiniai sako buvę priblokšti. Jonavos rajono apylinkės teismo teisėja Lina Šafronienė priteisė ne tik gerokai mažesnę neturtinę žalą, tačiau Erviną partrenkęs vairuotojas išsaugojo ir vairuotojo pažymėjimą.
Vietoje šeimos prašytų 100 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo teismas priteisė perpus mažesnę sumą, vietoje 2,7 tūkst. eurų advokato išlaidoms – tik 1,3 tūkst. eurų.
Vairuotojas nuteistas iš 1,6 metų laisvės atėmimo bausme jos terminą atidedant, taip pat įpareigojant jį per visą bausmės atidėjimo terminą neišvykti iš gyvenamosios vietos rajono ribų be nuteistųjų priežiūrą vykdančios institucijos leidimo.
Sutuoktiniai dar nežino, ar tokį Jonavos rajono apylinkės teismo sprendimą skųs aukštesnės instancijos teismui. Pasak jų, teismų procesai išvargino.
Niekam nelinkėtume atsidurti tokioje situacijoje, kai tiek išgyventi tenka tavo vaikui, o teisme tu turi įrodinėti, atrodytų, paprastus dalykus.
„Sunku suprasti, kai vairuotojai teisę vairuoti praranda už mažesnius pažeidimus, tačiau kai sunkiai sužalotas vaikas, teisė vairuoti paliekama. Apie pinigus mes norime kalbėti mažiausiai – dalį išlaidų mums kompensuos draudimas, išleidome ir savo santaupas. Tačiau niekam nelinkėtume atsidurti tokioje situacijoje, kai tiek išgyventi tenka tavo vaikui, o teisme tu turi įrodinėti, atrodytų, paprastus dalykus“, – kalbėjo sutuoktiniai.
Ervino tėvams teismo nutartis nesuprantama ir dėl to, jog nuosprendyje parašyta, kad vaikas patyrė sunkius kūno sužalojimus su išliekamaisiais reiškiniais, o vairuotojas pažeidė Kelių eismo taisykles, nesustodamas prieš pėsčiųjų perėją.
Nors teisme vairuotojas teigė, jog mažametis ne ėjo, o bėgo, tačiau byloje apklausta kita vairuotoja patvirtino mačiusi, jog prieš įžengdamas į perėją vaikas pažvelgė į kairę pusę.
Moteris, tapusi eismo įvykio liudytoja, prie perėjos sustojo praleisti mažamečio, o taksi automobilio vairuotojas, neįvertinęs net to, kad prie perėjos sustoję kiti automobiliai, transporto priemonės nestabdė.
„Negana to, teisme nepavyko įrodyti, kad vairuotojas tuo metu dirbu, tokiu atveju atsakomybė tektų ir taksi įmonei „Modesta“. Tačiau teisme buvo įrodyta, kad vairuotojas važiavo į plovyklą, tai yra tuo metu jis nedirbo“, – sakė I.Dimša.
Jonaviečiai sako netikintys, kad iš vairuotojo pavyks išieškoti priteistą žalą, nes jo turimas turtas yra menkas, uždarbis – nedidelis.
„Arba mokės po kelias dešimtis eurų kas mėnesį“, – kalbėjo Donalda ir Ignas Dimšos.
Sutuoktiniai sako, kad po eismo įvykio visiškai pasikeitė vaiko gyvenimas – berniukas nebegali užsiimti mėgstama veikla, leisti laiką su bendraamžiais.
Ervinui sunku atlikti ir paprastus darbus, tarkim, išsivalyti dantis. Nors dantis berniukas išsivalo pats, tačiau jam reikia padėti ant dantų šepetėlio išspausti dantų pastą.
Po avarijos berniukas prastai mato kaire akimi, sunkiai valdo kairę ranką ir koją. Kiekvieną dieną vaikas su tėvų arba specialistų pagalba mankštinasi maždaug keturias valandas, o kai kurios mankštos procedūros – skausmingos.
„Pats Ervinas avarijos neprisimena. Mes daug apie tai nekalbame. Tačiau mūsų sūnus patyrė didelį sukrėtimą, didelį skausmą, dvasinius išgyvenimus. Kas bus toliau, kokios sveikatos perspektyvos – gydytojai kol kas prognozuoti nelinkę“, – sakė Ignas ir Donalda Dimšos.