Po beveik metus trukusios reabilitacijos ruoniukė Kaniukė grįžo į Baltijos jūrą

Saulėtą ketvirtadienio vidurdienį 20 km nuo kranto į Baltijos jūrą panėrė Baltijos pilkoji ruonė Kaniukė. Ji beveik metus buvo reabilituojama Lietuvos jūrų muziejuje. Nors dažniausiai sužeisti ruoniukai muziejaus Baltijos jūrų gyvūnų reabilitacijos centre pagydomi ir susistiprėja per 3–4 mėnesius, visgi kai kurie mažyliai būna tokie nusilpę, kad jų priežiūra užtrunka beveik triskart ilgiau. Dėl šios priežasties pagalba reabilitacijos centrui reikalinga nuolat, rašoma spaudai išplatintame Jūrų muziejaus pranešime.
Kaniukė sugrįžta į Baltiją
Kaniukė sugrįžta į Baltiją / Alfonso Mažūno nuotr.

Ruoniukė Kaniukė į muziejaus specialistų rankas pakliuvo dar praėjusių metų balandžio mėnesį. Nelaimėlė rasta šalia Juodkrantės ir svėrė vos 12 kg. Vos gimę ruoniukai sveria pora kilogramų daugiau. Ji buvo labai vangi, išsekusi, užpakalinis plaukmuo buvo sužeistas, taip pat sirgo ruonių vėjaraupiais. Nors sužeisto ruoniuko reabilitavimas trunka apie keletą mėnesių, deja, Kaniukė reabilitacijos centre praleido net vienuolika.

Paprastai ruoniukai sugrįžta į jūrą, kai išmoksta savarankiškai sugauti ir praryti žuvį ir sveria daugiau nei 40 kg. Pasak muziejaus Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjo Arūno Grušo, Kaniukė buvo labai išranki, todėl reikiamas svoris buvo pasiektas labai sunkiai.

Alfonso Mažūno nuotr. /Kaniukė sugrįžta į Baltiją
Alfonso Mažūno nuotr. /Kaniukė sugrįžta į Baltiją

„Vos patekus pas mus, Kaniukei buvo taikomas standartinis gydymas – paskirti antibiotikai, organizmas stiprinamas vitaminais. Mūsų tikslas – ruoniukus išmokyti maitintis savarankiškai, tačiau Kaniukė ėdė kaip tikra aristokratė draskydama mažais gabaliukais. Ruoniukės mitybos įpročiai taip pat buvo nepastovūs – jei vieną dieną ji ėdė stintenę, nereiškia, kad kitą diena ši žuvis jai tiks. Juokavome, kad greitai išmoks naudotis peiliu ir šakute“, – pasakojo Arūnas Grušas.

Tačiau artėjant pavasariui, gerėjo ir Kaniukės apetitas: ji per kartą sudorodavo po tris kilogramus grundalų. Ėmė augti svoris.

„Savo elgesiu ir maisto pasirinkimu Kaniukė parodė, kad jau yra pasiruošusi grįžimui į jūrą. Jūroje jai turėtų sektis gerai – ten dabar grundalų gausu, todėl susirasti maisto jai nebus problemų“, – tvirtino atsisveikindamas su globotine biologas.

Alfonso Mažūno nuotr. /Kaniukė sugrįžta į Baltiją
Alfonso Mažūno nuotr. /Kaniukė sugrįžta į Baltiją

Lietuvos jūrų muziejuje Baltijos pilkieji ruoniai reabilituojami jau 37 metus. Kaniukė – jau 174 muziejuje išgydytas šių ruonių jauniklis. Baltijos pilkaisiais ruoniais Jūrų muziejui padeda rūpintis Aplinkos ministerija. Kasmet ji skiria lėšų Baltijos pilkųjų ruonių gydymui ir priežiūrai. Taip pat ruoniukų reabilitaciją remia ,,Lidl Lietuva“.

Baltijos pilkieji ruoniai Halichoerus grypus macrorhychus – reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 000 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis