Taip jis kalbėjo po JAV ir Rusijos prezidentų Joe Bideno ir Vladimiro Putino susitikimo Šveicarijoje.
„Jeigu tai atneštų daugiau deeskalacijos bendrai, sumažintų įtampas, tai būtų gerai. Reikia stebėti, ar po susitikimo bus veiksmų po to“, – ketvirtadienį BNS sakė G.Landsbergis.
„(Norime), kad Rusija nustotų žvanginti ginklus prie Ukrainos, čia pirmas dalykas. Iš tokių smulkių reikalų pradėtume matyti to susitikimo pasekmes“, – pridūrė jis.
Lietuvos diplomatijos vadovas teigė, kad po susitikimo taip pat stebės Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos elgesį.
„Klausimas, ar A.Lukašenka gaus naujų komandų, ar ne. Jeigu matytume, kad jo tonas keičiasi, tai irgi yra deeskalacija“, – kalbėjo G.Landsbergis.
Po Ženevoje vykusio susitikimo JAV ir Rusijos prezidentai tvirtino, kad jo metu vyravo „konstruktyvus“ ir „pozityvus“ tonas, tačiau liko nesutarimų dėl žmogaus teisių ir kibernetinio saugumo.
Prieš susitikimą J.Bidenas žadėjo nubrėžti Rusijai „raudonas linijas“, tačiau G.Landsbergis sakė, jog šalių lyderių spaudos konferencijose detalių apie jas girdėjo nedaug.
„Matyt, toks ir buvo tikslas specifiškai nedetalizuoti“, – tvirtino ministras.
Pasak jo, šalių vadovai viešai nedaug kalbėjo apie Vidurio ir Rytų Europos reikalus.
„Kita vertus, gal ir gerai, kad apie mus kalbamasi su mumis, o ne su Putinu. Mes patys pakalbėsime su Amerika apie mūsų regioną“, – sakė G.Landsbergis.
„Nė viena valstybė nemėgsta, kai apie ją kalbama be jos“, – pridūrė jis.
Ministro teigimu, didžiausias laimėjimas šiuo metu yra tai, jog JAV ir Rusijos dialogui „vadovavo ne Putinas“.
„Tai nebuvo V.Putino taisyklės. Vis dėlto Amerika grįžo ir sudėliojo žaidimo taisykles pagal save. Kaip kolegos sako, Putinas nebeturėjo jam įprastos ironiškos šypsenos“, – kalbėjo Lietuvos diplomatijos vadovas.
Tai buvo pirmasis J.Bideno vizitas į Europą. Prieš susitikdamas su Rusijos prezidentu jis dalyvavo G-7 bei NATO viršūnių susitikimuose. Lankydamasis Briuselyje JAV prezidentas atskirai susitiko su Baltijos šalių vadovais.