„Pažeisti Suomiją ir Estiją jungiantys ypatingos svarbos povandeninės infrastruktūros elektros kabeliai rodo, kad Baltijos jūroje vis dažniau pasitaiko kabelių nutraukimo atvejų“, – ketvirtadienį socialiniame tinkle „X“ rašė šalies vadovas.
„Tai nebeatrodo kaip atsitiktinumas“, – pridūrė jis.
Taip G. Nausėda kalbėjo reaguodamas į trečiadienį įvykusį naujausią incidentą Baltijos jūroje, kai atsijungė povandeninė elektros jungtis tarp Estijos ir Suomijos.
Pasak prezidento, jūrinės infrastruktūros apsaugos klausimas turi būti keliamas ir NATO, ir dvišaliu lygmenimis.
Tuo metu užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys teigė, jog didėjantis tokių incidentų skaičius turėtų būti įspėjimas NATO ir Europos Sąjungai (ES).
„Atsižvelgiant į pastaruoju metu trečiųjų šalių laivų ir ypač šešėlinio laivyno keliamą pavojų, būtina gerokai sustiprinti ypatingos svarbos infrastruktūros objektų Baltijos jūroje apsaugą, kad sumažintume pažeidžiamumą“, – ketvirtadienį socialiniame tinkle „X“ rašė K. Budrys.
Jis taip pat teigė, jog turi būti svarstomas laivybos taisyklių sekliose jūrose atnaujinimas.
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigė, jog po šio įvykio Lietuvos energetikos sistema yra stabili, reikšmingo poveikio elektros kainai taip pat nėra.
Suomijos pareigūnai ketvirtadienį pranešė, kad pradėjo tyrimą dėl iš Rusijos uosto išplaukusio naftos tanklaivio „sabotažo“, susijusio su elektros kabelio, jungiančio Suomiją ir Estiją, pažeidimu.
Kiek anksčiau Suomijos prezidentas Alexander'as Stubbas prakalbo apie būtinybę kovoti su Rusijos šešėlinio laivyno keliamu pavojumi.
Šis incidentas įvyko praėjus kiek daugiau nei mėnesiui po to, kai Švedijos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje buvo nutraukti du telekomunikacijų kabeliai.
Lapkričio 17 dienos rytą buvo pažeistas ir povandeninis kabelis „Arelion“, nutiestas tarp švedų Gotlando salos ir Lietuvos.
Europos pareigūnai sakė įtariantys sabotažą, susijusį su Rusijos invazija į Ukrainą.
Prieš kelias savaites ES šalys susitarė dėl griežtesnių sankcijų, skirtų apie 50 naftos tanklaivių iš Rusijos „šešėlinio laivyno“, naudojamo siekiant apeiti Vakarų sankcijas, įvestas dėl karo Ukrainoje.