Viena kelionė buvo kitokia
Eivyda Balkienė, Šiaulių „Endemik“ klinikos vadovė, pasakoja, kad į jos
vadovaujamą įstaigą kreipėsi moteris, kuri patyrė nemažą išgąsti, kai ant savo kūno aptiko įsisiurbusią erkę, nors miške pastaruoju metu net nesilankė.
„Į mus kreipėsi jauna gydytoja, kuri, kaip tvirtino, miške nesilanko, grybauti ir uogauti nemėgsta. Nors ir nebuvo miške, tačiau nuo kūno teko pašalinti įsisiurbusią erkę. Bekalbant paaiškėjo, kad greičiausiai parazitas ant jos kūno užropojo bevažiuojant autobusu“, – pasakoja E.Balkienė.
Jauna specialistė gyveno viename mieste, o dirbo kitame. Kadangi ji automobilio nevairuoja, tai kelis kartus per savaitę į darbą vyko tarpmiestiniu autobusu. Viena iš tų kelionių ir buvo lemtinga – autobusui sustojus stotelėje, įsėdo kompanija su miško gėrybių pilnais krepšiais.
„Nors važiuojant ji nieko keisto nepastebėjo, tačiau jau kitą dieną po pasivažinėjimo moteris ant savęs aptiko erkę. Spėjame, kad vienintelė vieta, kur ji galėjo įsisiurbti, buvo autobusas – erkė buvo arba ant įsėdusių žmonių drabužių, arba krepšiuose. Kadangi medikė žino, kad erkės neretai būna erkinio encefalito ir Laimo ligos nešiotojos, susirūpinusi dėl padarinių atskubėjo pas mus“, – pasakoja Šiaulių „Endemik“ klinikos vadovė.
Dukrai erkė įsisiurbė automobilyje
E.Balkienės kolegė iš Alytaus Rasa Dudavičienė gali tik patvirtinti, kad erkės gali būti pavojingos ir nesilankius miške. Moteris pasidalino istorija iš savo gyvenimo, kuomet po išvykos automobiliu aptiko dukrai įsisiurbusią erkę.
„Vykome su dukra iš Alytaus į Kauną. Pakeliui niekur nebuvome sustoję – nei miškelyje, nei pakelėje. O ir Kaune apsilankėme tik keliose parduotuvėse. Grįžus namo ant dukters kojos, kiek aukščiau kulkšnies, pastebėjau įsisiurbusią erkę. Kaip specialistė galiu pasakyti, kad tai labai nebūdinga vieta erkei, stebėjausi tuo, bet mergaitė buvo su basutėmis, o erkė matyt nelaukė patogesnės progos“, – pasakojo R.Dudavičienė.
Moteris teigė išvengusi nerimo, nes mergaitė buvo paskiepyta nuo erkinio encefalito, vėliau buvo atliktas ir tyrimas dėl Laimo ligos – užkrato neaptikta.
Pavojingų ligų nešiotojos
Šiaulių „Endemik“ klinikos vadovė E.Balkienė sako, kad šios ir panašios istorijos primena, kad erkės gali įsisiurbti ir aplinkoje, kurią mes laikome saugia – parduotuvėje, namie, turguje, autobuse ar kitoje vietoje, kur lankosi iš pievų ir miškų grįžę gyventojai.
„Erkės neskuba įsisiurbti, jos žmones ar daiktus gali panaudoti migracijai, laukdamos tinkamos progos. Jos reaguoja į šilumą, todėl pajutusios nepridengtą kūno vietą juda link jos ir, jei būna plonesnė ar minkštesnė oda, įsisiurbia“, – pasakoja specialistė.
Erkės platina pavojingas ligas – erkinį encifalitą ir Laimo ligą. Erkinis encefalitas yra galvos arba nugaros smegenų uždegimas, kuris negydomas gali baigtis mirtimi. Vien pernai Lietuvoje šia liga susirgo beveik 650 žmonių, o kasmet mirties atvejų užfiksuojama nuo vieno iki trijų. Medikai rekomenduoja pasiskiepyti, siekiant apsisaugoti nuo šio susirgimo.
Tuo tarpu nuo Laimo ligos, kuria pernai Lietuvoje susirgo beveik trys tūkstančiai žmonių, skiepų nėra. Maža to, persirgus šia liga, kuri pažeidžia nervų, sąnarių, raumenų, akių ir širdies sistemas, neįgaunamas imunitetas, todėl, nesisaugant nuo erkių, ir vėl galima ja susirgti.
Informacinis partneris – sveikatos priežiūros bendrovė „GlaxoSmithKline Lietuva“.
Daugiau informacijos apie ligų profilaktiką rasite www.sveikata.gsk.lt
LT/ENC/0013/17, paruošta 2017 04