Vienas iš nuteistųjų – 42-ejų molėtiškis Saulius Žukauskas, apie kurį „15min“ rašė praėjusių metų lapkritį, ketina kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą Strasbūre. „Mane apkaltino kaip kokį teroristą“, – nusiminęs teigia tolimųjų reisų vairuotojas.
Jo teigimu, vyras atsidūrė netinkamu laiku netinkamoje vietoje ir buvo palaikytas ne riaušių stebėtoju, o organizatoriumi ir dalyviu. T.y. atpirkimo ožiu, kuris negali išvykti iš šalies ilgiau nei savaitei, negali keisti darbovietės be specialios instancijos leidimo ir yra iki gyvenimo galo skolingas valstybei.
Apie tai plačiau skaitykite šį penktadienį savaitraštyje „15min“.
Eilinis mitingas vos netapo tragedija
„15min“ primena, kad 2009-ųjų sausio 16-oji galėjo būti eilinė žiemos diena, tačiau netikėtai įėjo į šalies istoriją.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija tą dieną organizavo protesto akciją prie Seimo. Profesinės sąjungos buvo išplatinusios 14 reikalavimų valdžiai, susijusių su žmonių socialine ir ekonomine gerove, siūlomais įstatymų pakeitimais.
Prieš Andriaus Kubiliaus Vyriausybės naktinį mokesčių perversmą suplanuotas taikus mitingas virto riaušėmis. Susirinko apie 7000 žmonių. Minia šaukė, ragino versti valdžią, ją keikė.
Prieš Andriaus Kubiliaus Vyriausybės naktinį mokesčių perversmą suplanuotas taikus mitingas virto riaušėmis.
Politikas Artūras Zuokas, atėjęs pasikalbėti su žmonėmis, buvo apmėtytas kiaušiniais. Vienas pataikė tiesiai į tuomečio Liberalų ir centro sąjungos pirmininko kaktą.
Dalis mitinguotojų pasuko prie Vyriausybės, ten viskas vyko taikiai. O prie Seimo likusi dauguma bandė veržtis į pastatą, reikalavo, kad pasirodytų tuometis Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas. Jis nepasirodė – „Stiklių“ restorane pietavo su Norvegijos ministru pirmininku Thorbjornu Jaglandu. Tai įsiutino žmones.
Protestuotojai pradėjo mėtyti akmenis, pomidorus, kiaušinius, sniego gniūžtes, butelius. Atvykę Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, stengdamiesi sutramdyti minią, panaudojo ašarines dujas ir gumines kulkas, vyko grumtynės tarp pareigūnų ir protestuotojų.
Buvo išdaužti 52 Seimo pirmųjų rūmų ir 40 antrųjų rūmų langų, apgadintas šalia esantis fontanas, išdaužyti šviestuvai, sužeista per 30 žmonių – ir civilių, ir pareigūnų, apgadinti gatvėse stovėję automobiliai.
Bendra Seimo kanceliarijai, Vidaus saugumo tarnybai ir asmenims, kurių automobiliai pakliuvo į riaušininkų akiratį, padaryta žala siekė 300 000 Lt.
Tarp kaltinamųjų – ir A. Paleckis
Ketverius metus buvo bylinėjamasi, kas yra riaušių kaltininkai ir kas kam ir kiek skolingas. 2012-ųjų gruodžio 4 dieną Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija, sudaryta iš pirmininko Olego Fedosiuko, Viktoro Aiduko ir pranešėjos Dalios Bajerčiūtės, teismo posėdyje kasacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą pagal kasacinius skundus dėl Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo teisėjų kolegijos 2011 m. vasario 25 d. ir Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2012 m. balandžio 5 d. nuosprendžių.
Nors kai kurios ankstesnių nuosprendžių dalys buvo panaikintos, vis dėlto teismas neišteisino nei vieno iš 27 kaltinamųjų. Teismas nusprendė, kad pakanka gautų įrodymų nuteistųjų kaltumui įrodyti. Kitų riaušių kaltininkų tapatybė nebuvo įvardyta (nustatyta), o du pripažino savo kaltę anksčiau.
Riaušių kurstymu iš pradžių buvo kaltinamas ir „Fronto“ lyderis Algirdas Paleckis, tą dieną atsivedęs nemažai „Fronto“ narių.
Jis buvo kaltinamas pažeidęs Susirinkimų įstatymą – kad neturėdamas leidimo surengė mitingą, nesilaikė įstatyme numatyto 75 metrų atstumo iki Seimo. Politikas taip pat kaltintas, kad pagal numatytą scenarijų dalis mitinguotojų nepatraukė Vyriausybės link.
2009 metų vasarą Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas A. Paleckį išteisino.