KT birželį konstatavo, kad Mokslininkų valstybinių pensijų laikinojo įstatymo norma, kai į daktaro arba habilituoto daktaro stažą neįskaičiuojama mokslininko veikla, vykdoma po to, kai jam sukanka 65 metai, yra diskriminuojanti dėl amžiaus. Teismas tuomet pripažino, kad Konstitucijai prieštarauja ir įstatymo nuostata, jog valstybinė pensija neskiriama, o paskirtoji nemokama, kol mokslininkai turi draudžiamųjų pajamų ar net gauna ligos, motinystės, tėvystės išmokas.
Kadenciją baigianti Vyriausybė trečiadienį nusprendė teikti Seimui Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos(SADM) parengtas pataisas, jomis siūloma išbraukti šias nuostatas, taip pat atsisakyti principo, jog į daktaro ir habilituoto daktaro stažą neįskaičiuojama veikla, kai šis gauna valstybinę pensiją.
Vis dėlto ministerijos siūlymu nustatyta, kad mokslininkams valstybinė pensija skiriama ir mokama tik kai jie nustoja dirbti mokslinį darbą Lietuvos valstybinėse mokslo ir studijų institucijose arba vykdydami iš valstybės biudžeto finansuojamas mokslo programas.
SADM teigimu, įstatymo pataisos šiuo metu būtų aktualios keliems šimtams mokslininkų: apie 400 asmenų būtų atnaujintas mokslininkų valstybinių pensijų mokėjimas, išmokant nepriemokas nuo KT nutarimo įsigaliojimo dienos, t.y. nuo 2020-ųjų birželio 3-iosios. Taip pat po šio termino įgijusiems bent vienus mokslinio darbo stažo metus būtų perskaičiuotos ir išmokėtos nepriemokos.
Pataisos paveiktų ir dar apie 50 asmenų, kurie gauna pirmojo ir antrojo laipsnio pensijas pagal Valstybinių pensijų įstatymą, nes ministerija siūlo ir šiame įstatyme atsisakyti ribojimų dėl gaunamų draudžiamųjų pajamų, taip pat ligos, motinystės ir kitų išmokų.
Numatoma, kad pakeitimams įgyvendinti prireiks apie 780 tūkst. eurų.