„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 05 12

Po medikės savižudybės – suinteresuotų pusių pokalbis apie mobingą darbe: atsiras naujas inspektorių skyrius

Mobingo darbe problemą reikėtų spręsti nuosekliai, o ne reaguojat į pavienes tragedijas, sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. Kad psichosocialinė darbo aplinka tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuje gerėtų, jos įsitikinimu, pirmiausia turėtų keistis organizacijų kultūra. To siekiant Valstybinėje darbo inspekcijoje taip pat planuojama įkurti naują skyrių.
Monika Navickienė
Monika Navickienė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Trečiadienį socialinės apsaugos ir darbo ministrė susitiko su profesinių sąjungų, darbdavių, Valstybinės darbo inspekcijos ir psichikos sveikatos ekspertais, su kuriais aptarė mobingo problemą verslo įmonėse ir viešojo sektoriaus organizacijose.

Susitikimas įvyko po to, kai nusižudė Šiaulių ligoninės medikė. Kolegų teigimu, darbe ji patyrė mobingą.

„Šitokios situacijos, pavienės tragedijos, kurios atsitinka, nebeturėtų būti kaip atspirties taškai spręsti problemas. Šitą mes turėtume daryti ne reakcingai, bet nuosekliai ir visada“, – per spaudos konferenciją po susitikimo kalbėjo M.Navickienė.

Nuotolinė spaudos konferencija:

VIDEO: Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės komentarai apie mobingą darbe

Ji teigė, kad Lietuvos visuomenė vis dar toleruoja smurtą, nors, pavyzdžiui, smurto prieš vaikus, ministrės teigimu, sumažėjo.

„Mes priėmėme Vaiko teisių apsaugos įstatymą ir po truputėlį smurto artimoje aplinkoje matome mažėjimą ir tolerancijos mažėjimą tam smurtui, kuris taikomas prieš vaikus“, – kalbėjo M.Navickienė.

„Lygiai tas pats dalykas turėtų būti taikomas ir darbe.

Pagrindinė mintis, kurią šiandien išsakiau visiems partneriams yra ta, kad mes labai daug kovojame, pavyzdžiui, profesinės sąjungos, už tai, kad darbuotojai turėtų tinkamą atlyginimą, tinkamą infrastruktūrą, kad veiktų liftai, nekristų čerpės nuo stogo arba būtų tinkamai pritaikyta darbo vieta.

Tačiau psichosocialinės rizikos veiksniai vis dar yra tokia antrinė problema, kuri darbdavio ir darbuotojo darbo santykių metu yra nebūtinai išdiskutuota. Kartais uždedama varnelė, kad yra susipažinta, bet tai nėra tinkamą vertę turinti aplinkybė, kalbant apie darbo santykių kokybę“, – toliau dėstė ministrė.

VIDEO: 15/15: kodėl Lietuvos medikai ryžtasi atimti sau gyvybes?

Tiesa, sprendžiant mobingo problemą darbe ji nesiūlė imtis kokių nors naujų teisėkūros iniciatyvų.

Vien tik reguliavimu proveržio padaryti negalėsime.

„Šita aplinkybė yra reglamentuota, jai reikia tiesiog suteikti didesnį dėmesį“, – teigė ministrė.

„Vien tik reguliavimu proveržio padaryti negalėsime. Tai yra tam tikros bendros organizacinės kultūros klausimai, kurie irgi turi po truputį keistis“, – pridūrė ji.

M.Navickienė taip pat pranešė, jog siekiant pagerinti psichosocialines sąlygas darbe Valstybinėje darbo inspekcijoje planuojama įkurti naują skyrių:

„Priėmėme sprendimą, kad Valstybinė darbo inspekcija turi stiprinti pajėgumus ir atskirai nuo 2022 metų turėti naują skyrių, kuris būtų skirtas tik psichikos sveikatos klausimams, psichikos sveikatos aplinkai, kuri sukuriama darbe, užsiimtų ginčų analize, preventyviu darbu su darbuotojais, kad sąlygos po truputėlį keistųsi.“

Ministrė teigė esanti įsitikinusi, jog mobingo atvejų darbe pasitaiko dažniau, nei apie juos sužinoma. Žmonės, pasak jos, bijo kreiptis.

M.Navickienės žiniomis, 2020 metais Darbo ginčų komisijas pasiekė 32 skundai dėl mobingo, Valstybinę darbo inspekciją – 21.

Kur pranešti ir ieškoti pagalbos
Jei reikia skubios pagalbos
Skambinkite pagalbos telefonu 112
Jei esate savižudybės krizėje, arba ieškote pagalbos kitam
Jei patyrėte smurtą
Jei reikalinga emocinė (psichologinė) pagalba telefonu, arba internetu
Jei esi vaikas ir tau reikalinga pagalba

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“