Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 01 12

Po mokyklos – į kariuomenę? Įspėja, kad nežengus šio žingsnio bus padaryta nepataisoma žala

Seime žadama grįžti prie diskusijos dėl visuotinio šaukimo modelio. Politikų nuomonės dėl to išsiskiria: vieni pasisako už ir skubina tokio sprendimo priėmimą, kiti kalba apie tai, kad kol kas tam nėra galimybių. Tarkime, brangu, trūksta karinės infrastruktūros, o planai trumpinti šaukimo trukmę apskritai panašėja į „patrankų mėsos“ rengimą. Atsargos majoras Darius Antanaitis akcentavo, kad nepriėmus tokio sprendimo, Lietuvos valstybingumui bus padaryta nepataisoma žala.
Šauktiniai įveikė „Inžinieriaus taką“
Šauktiniai įveikė „Inžinieriaus taką“ / Vyr. eil. Ž.Ruseckaitės nuotr.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas sakė, kad šiemet vyks diskusija dėl visuotinio šaukimo modelio.

„Aš nekalbu apie tai, kad mes būtinai eisime link visuotinio šaukimo kaip privalomo šaukimo visiems, bet tam tikrą modelį mes, matyt, apsvarstysime“, – kalbėjo jis.

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pasiūlė pertvarkyti šaukimą į kariuomenę taip, kad pagrindinė tarnyba truktų pusmetį, o iš viso šauktinių skaičius nuo 2027-ųjų per metus siektų 5 tūkstančius.

Tokį siūlymą L.Kasčiūnas įvertino kaip lankstų žingsnį visuotinio šaukimo link.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Gabrielius Landsbergis, Laurynas Kasčiūnas
Lukas Balandis / BNS nuotr./Gabrielius Landsbergis, Laurynas Kasčiūnas

Dar pernai A.Anušauskas kalbėjo, kad per penkerius metus gali būti pasiekta riba, kai pamažu didinant šauktinių skaičius kvietimo į privalomąją karo tarnybą sulauks visi šaukiamojo amžiaus jaunuoliai.

Vasarą pasirašytame politinių partijų susitarime dėl gynybos privalomasis visuotinis šaukimas nėra numatytas.

Tik nurodyta, kad siekiant padidinti gynybai parengtų piliečių skaičių ir paspartinti aktyviojo rezervo formavimą privalomosios pradinės karo tarnybos karių skaičius bus nuosekliai didinamas pagal krašto gynybos poreikius, lygiagrečiai vystant alternatyviosios karo tarnybos sistemą.

Tiesa, didžiausia valdančioji partija – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai pateikė savo išlygą – atskirąją nuomonę, kad sieks visuotinės karo prievolės nuo 2028 metų.

G.Nausėda – už

Kaip nurodė prezidento Komunikacijos grupės atstovai, Gitanas Nausėda pernai, vos Rusijai pradėjus naikinantį karą Ukrainoje, paragino Seime atstovaujamas politines partijas susitarti dėl visuotinės karinės prievolės įvedimo šalyje.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Pratybų akimirka
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Pratybų akimirka

Pabrėžiama, kad nors politinės partijos susitarė įgyvendinti šalyje visuotinės gynybos modelį, pasiekti konsensuso dėl visuotinio šaukimo joms nepavyko.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs