Po Telšių įvykių praėjo nemažai laiko, tačiau, anot NPPSS, Vidaus reikalų ministerija sugebėjo pasakyti, tik kad iš esmės kalti patys pareigūnai, nes užsiėmė saviveikla. Jokių konkrečių veiksmų užkirsti kelią panašaus tipo įvykiams ateityje imtasi nebuvo nei iš ministerijos, nei iš Policijos departamento vadovybės pusės.
Sistemos spragos vis gilėja
„Kalti ne pareigūnai, o pati sistema, vadovų požiūris į pareigūnų saugumą. Sistema nepasirengusius, neturinčius visų reikiamų priemonių policininkus siunčia į įvykio vietas. Kritinėse situacijose pareigūnams tenka improvizuoti. Į Vidaus reikalų ministeriją kreipėmės net keliskart, ne kartą raginome ir policijos vadą spręsti policijoje vis gilėjančias problemas, susikoncentruoti į pareigūnų saugą ir sveikatą. O tai reiškia užtikrinti nuolatinius mokymus dirbti įvairiose situacijose, aprūpinimą ir apmokymą dirbti būtinosiomis priemonėmis.
Tiek Vidaus reikalų ministerijos, tiek Policijos departamento vadovai privalo suvokti, kad tai išimtinė darbdavio pareiga, kuri privalo būti tinkamai įgyvendinta“, – vardija NPPSS vadovas Vladimiras Banelis.
Anna Nellberg Dennis, buvusi Europos policijos konfederacijos (EuroCOP) prezidentė, Švedijos policijos profesinės sąjungos „Polisförbundet“ pirmininko pavaduotoja ne kartą akcentavo, kad būtina dėmesį nukreipti ne į kompensacijas dėl patirtų sveikatos sužalojimų, o į investicijas. Tai yra įgyti tinkamas saugos priemones, automobilius. Stresą pareigūnų darbe gali padėti įveikti ne tik psichologai, bet ir tinkamas darbo organizavimas, vidinė darbo kultūra, geras mikroklimatas darbo kolektyve, papildomų grėsmių nebuvimas.
Pagalbos kreipsis į užsienio ekspertus
Sprendimų vis nesulaukiančios profesinės sąjungos nusprendė imtis priemonių ir išeičių ieškoti savomis jėgomis.
„Šią savaitę vyksiančiame Europos policijos konfederacijos susitikime pagalbos sprendžiant saugos ir sveikatos klausimus prašysime pažangių Europos valstybių. Švedų policijos vadovams net nekyla klausimų, kodėl reikia užtikrinti saugią ir sveiką tarnybos aplinką, nuolat atnaujinti visų pareigūnų taktinius įgūdžius praktinio pobūdžio pratybose. Gerąją patirtį privalo perimti ir Lietuva“, – teigia V.Banelis.