„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 10 13

Po smurto ir emocijų audros gyvenimas Smalininkų mokykloje tęsiasi: „Pavyko suvaldyti“

Prieš keletą savaičių Jurbarko rajone esančių Smalininkų bendruomenę sukrėtė, o kilus skandalui – ir visoje Lietuvoje didelį atgarsį sukėlė pranešimai apie kelių paauglių gaują, terorizuojančią visą mokyklą. Kalbėta ne tik apie keiksmažodžių lavinas, mėtomus daiktus, trankomą turtą, gąsdinamus mažesnius vaikus, bet ir naudojamą fizinį smurtą, netgi atvejus, kai jaunuoliai mosuoja peiliu direktoriaus panosėje. Mokyklos vadovas Artūras Matukaitis 15min pranešė, kad situacija jau kurį laiką kontroliuojama ir nepamiršo pagirti už pažangą pačių jaunųjų padaužų: „Jie susivokė“.
Asociatyvi iliustracija
Asociatyvi iliustracija / 15min archyvo nuotraukų koliažas

Bebaimiais, nevaldomais, grėsmę turtui, sveikatai ar net aplinkinių gyvybei keliančiais chuliganais rugsėjo gale buvo įvardinti trys jaunuoliai (vaikinai ir mergina).

Grasino peiliu bibliotekininkei ir direktoriui. Pamokų metu svaidė kreidą, maistą, trankė suolus ir duris. Visų sodrių keiksmažodžių nė neišvardintum. „Jei dar bazarinsi, pakasim po žeme tavo sūnų!“ – tokius žodžius iš paauglės išgirdusi pedagogė ryžosi kreiptis į policiją.

„Jei dar bazarinsi, pakasim po žeme tavo sūnų!“

Tai tik maža epizodų iš Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinės mokyklą sudrebinusio skandalo, nuvilnijusio per visą Lietuvą ir privertusio reaguoti atsakingas institucijas. Susirūpinę tėvai ėmėsi rašyti raštų, pedagogai atvirai prabilo apie patirtus išpuolius, incidentais susidomėjo ir teisėsauga, įvyko ir keli susirinkimai, pasitarimai.

Didžiausiais „įtariamaisiais“ netiesiogiai, bet ir nedviprasmiškai buvo įvardinta Skalvijos namų auklėtinių trijulė. Skalvijos namai yra be tėvų ar globėjų priežiūros likusių vaikų globos įstaiga, šie auklėtiniai lanko įprastas pamokas L.Meškaitytės pagrindinėje mokykloje.

Skalvijos namų direktorius Nerijus Jarilinas, kuriam teko išgirsti ne vieną priekaištą dėl „nevaldomų“ globotinių, ketvirtadienį 15min praėjusią karščiausią įvykių fazę tiesiai pavadino praūžusiu „linčo teismu“.

„Gyvenam taip, kaip ir gyvenom“, – rutiną ir kasdienį sėkmingą ugdymo, globos procesą, o ne pavienius skandalingus įvykius labiau sureikšmino Skalvijos namų vadovas.

N.Jarilinas teigė kažko konkrečiai komentuoti ar konstatuoti negalintis, juolab dar nesibaigę teisėsaugos ir kitų atsakingų institucijų tyrimai. Tačiau Skalvijos namų vadovas leido suprasti pasigendantis empatiškesnio, realesnio požiūrio į nestandartines keblias situacijas.

Reglamentų daug, bet ne visi rišlūs ir veiksmingi

Viena yra teisės aktai ir įvairios tvarkos, numatančios, kaip teoriškai turėtų vykti nepilnamečių globos, jų ugdymo procesas. Tačiau kas kita yra tas tvarkas realizuoti praktiškai, tuo labiau, kai net teisės aktai nėra iki galo nuoseklūs, reglamentuojantis kiekvieną smulkų aspektą.

„Kiekvienas turbūt savaip įsivaizduojame, pavyzdžiui, kas yra psichologinis smurtas. Bet vaiko teisių apsaugos įstatyme yra vienokia formuluotė, o kituose teisės aktuose kai kurių sąvokų, pasirodo, iš viso nėra. Todėl „surišti“ visus teisės aktus į vieną visumą ir dar nuosekliai juos įgyvendinti – praktiškai nėra įmanoma“, – įsitikinęs N.Jarilinas.

„Surišti“ teisės aktus į visumą ir dar nuosekliai juos įgyvendinti – neįmanoma.

15min pašnekovui yra apmaudu, kad ilgametis sunkus, prasmingas darbas globojant jaunimą gali būti akimirksniu tarsi nubrauktas, kai susiklosto ir nebūna tinkamai suvaldyta viena ar kita aštri konfliktinė situacija.

N.Jarilinas iš esmės pripažino, kad įstaiga nepajėgi savarankiškai spręsti išskirtinių keblių situacijų. Tad įvykusio „linčo teismo“ gerąja puse direktorius laiko atsakingų, didesnes galias turinčių institucijų susidomėjimą ir pasiryžimą konstruktyviai spręsti iškylančius iššūkius.

Vadovo nuotaikos optimistinės

Tuo metu Smalininkų L.Meškaitytės pagrindinės mokyklos direktorius Artūras Matukaitis pastaruoju metu gyvena optimistinėmis nuotaikomis.

„Kai vaikai jaučia savąją galią ir nebaudžiamumą – negerai ir išeina. Kai galvoja, kad teises turi, o pareigų – neturi. Ir dar, kad juos kažkas ypatingai gina, jie irgi jaučia. O dabar viskas pakankamai gerai. Dabar jie jau jaučia, kad turi ir pareigas. Viskas, žodžiu, gerai,“ – 15min ketvirtadienį teigė jis.

Luko Pilecko / „Jurbarko šviesos“ nuotr./Tėvų ir mokyklos direktoriaus Artūro Matukaičio susitikimas rugsėjo 22 d.
Luko Pilecko / „Jurbarko šviesos“ nuotr./Tėvų ir mokyklos direktoriaus Artūro Matukaičio susitikimas rugsėjo 22 d.

Direktoriaus žodžiais tariant, dauguma iš probleminiais vadintų paauglių pastaruoju metu eina į pamokas.

„Laikosi tvarkos, drausmės. Ir dirba, ir rodo, kad gali būti mandagūs, kai tik patys nori. Pareiga yra svarbiausia ir visada reikia siekti, kad vaikas, be kita ko, jaustų ir pareigą“, – pabrėžė A.Matukaitis.

Kas dar pamokų nelanko – tikisi pradėti tai daryti kitą savaitę.

15min žurnalistui replikavus, kad klausant direktoriaus atrodo, jog Smalininkuose įvyko tartum stebuklas, A.Matukaitis tam neprieštaravo: „Na, taip“.

Neįtikėtinam teigiamam pokyčiui mokyklos vadovas turi paprastą paaiškinimą. „Paprasčiausiai jų neišeidavo suvaldyt, o dabar – pavyko. Jie nenorėdavo nei mokytis, nei nieko, sakydavo, kad ką nori, tą daro, o pedagogai jiems nieko nepadarys. O dabar sukruto visi, visos instancijos. Vaikai iškart pajuto, kad jais domimasi, kad lengvabūdiškai elgtis jie nebegali – ir to kol kas pakanka“, – vylėsi mokyklos vadovas.

Jie nenorėdavo nei mokytis, nei nieko. Paprasčiausiai jų neišeidavo suvaldyt, o dabar – pavyko.

A.Matukaitis prasitarė dar nuo pavasario pastebėjęs kai kurias negeroves nuo tada mėgino ieškoti būdų teigiamai paveikti nedrausmingus jaunuolius, tačiau ankstesnės pastangos rezultato nedavė tol, kol „viskas nesusiplakė ir krūvą ir sprogo.“

Savo ruožtu Marijampolės apskrities policija, tarp kurios padalinių yra ir Jurbarko rajono komisariatas, spalio 13-ąją informavo 15min apie atliekamus 2 ikiteisminius tyrimus ir keletą kitų procesinių veiksmų, aktualių Smalininkų bendruomenei.

Policija tiria 2 bylas, gauta 10 pranešimų

Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyryje 15min pasidomėjo, ar po kilusio susirūpinimo dėl Smalininkų mokyklos (ar nuo rugsėjo galo iki dabar) pareigūnai gavo naujų pranešimų, pradėjo naujų tyrimų dėl galimai netinkamo elgesio, pažeidimų.

„Spalio 3 d. Marijampolės apskr. VPK Jurbarko r. PK pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl viešosios tvarkos pažeidimo pagal LR BK 284 str. Taip pat laikotarpiu nuo 2022-09-26 iki 2022-10-06 iš Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie SADM Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus buvo gauta 10 pranešimų, dėl kurių yra pradėtos 9 patikslinimo medžiagos ir bus priimti procesiniai sprendimai, bei pradėtas 1 ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 140 str. 3 d. „Fizinio skausmo sukėlimas arba nežymus sveikatos sutrikdymas mažamečiui“, – informavo policijos atstovai.

Galbūt jau spėta priimti procesinius sprendimus ankstesniuose tyrimuose, kuriuose tik vyko aplinkybių tikslinimas, buvo renkami duomenys?

Policija sustiprino patruliavimą viešose vietose mokyklos prieigose prieš pamokas ir po pamokų, taip pat kartą per savaitę bendruomenės pareigūnas lankosi mokykloje.

„Šiuo metu, siekiant išsiaiškinti visas įvykio aplinkybes, intensyviai atliekami visi ikiteisminio tyrimo proceso veiksmai, numatyti baudžiamojo proceso kodekse. Siekiant nepakenkti tyrimams, daugiau informacijos pateikti negalime“, – pažymima Marijampolės VPK atstovų komentare.

Teigiama, kad vietos policijos pareigūnai ir toliau aktyviai vykdo prevencines priemones – sustiprino patruliavimą viešose vietose mokyklos prieigose prieš pamokas ir po pamokų, taip pat kartą per savaitę bendruomenės pareigūnas lankosi mokykloje ir skaito paskaitas aktualiomis temomis.

„Kaip ir minėta anksčiau, vykusiuose tarpinstituciniuose susirinkimuose buvo numatytos visų suinteresuotų tarnybų prevencinės priemonės, apie kurių vykdymą ir situacijos kontrolę bus informuoti tėvų atstovai. Jie pakviesti į š. m. lapkričio 2 dieną Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinėje mokykloje vyksiantį tarpinstitucinį susirinkimą“, – informuoja Marijampolės apskrities komisariatas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“