Besipiktindami, kad net ir praėjus daugiau nei 600 metų po Žalgirio mūšio visuomenėje tebėra gajūs nedraugiškų Lietuvai istorijų paskleisti mitai esą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariai pabėgo iš mūšio lauko, buvę tikri laukiniai – vilkėjo kailius ir buvo ginkluoti vėzdais, kryžiuočių riteriai surengė piketą.
„Norime istorinės tiesos. Aš, kaip vokiečių Didysis magistras Von Ramšteinas, teigiu, jog lietuviai nebuvo laukiniai. Ar manote, kad tokį riterį, kaip aš ar bet kuris iš mano kariaunos, galima būtų pribaigti vėzdu? Ar jūs manote, kad tai buvo tiesiog supykę kaimiečiai, kurie susibūrė į gaują, užsimetė kailį, pasiėmė kuoką ir stojo į mūšį prieš gerai organizuotą, puikiai šarvuotą, geriausią tų laikų ginkluotę turintį vokiečių ordiną?“ – piktinosi vienas iš piketuotojų, klubo „Viduramžių pasiuntiniai“ riteris Audrius Jankauskas.
Piketuotojai siūlo ŠMM pataisyti vadovėlius, jeigu juose tebėra mitų, kad lietuviai bėgo iš Žalgirio mūšio, kaip teigė kai kurie lenkų autoriai. „Tie mitai buvo paskleisti XVI a. istoriko Dlugošo, kurio eiliuotoje poemoje parašyta, kad lietuviai apsikarstę kailiais ir bėga ligi pat Kauno. Taip pat galima paminėti Mateikos paveikslą, tai graži mūšio interpretacija, bet ten Jogaila joja pirmose gretose, o lietuviai apsikarstę kailiais verčia Didįjį magistrą“, – apie skleidžiamą netiesą kalbėjo A.Jankauskas.
Riteriai tvirtina kovojanyis už lietuvius, nes pastarieji patys už save jau nebegali kovoti. Mitai esą plinta dėl informacijos stokos.
Piketas surengtas rugsėjo pabaigoje minint prieš 602 metus, 1410 metų rugsėjo pabaigoje, valdovų Jogailos ir Vytauto nutrauktą kryžiuočių sostinės Marienburgo (dabar Malborkas, Lenkija) apsiaustį ir sugrįžimą į Lenkiją ir Lietuvą.