Beveik 3 cm dydžio rudi vabalai – grambuoliai, dar vadinami karkvabaliais. Prieš kelias savaites Vakarų Lietuvoje pastebėtas jų suaktyvėjimas. Vabalai daužėsi į langus, automobilių stiklus. Gatvėse, skveruose jau atsirado ir kritusių vabalų.
Kritusių grambuolių jau kurį lauką randama ir paplūdimių smėlyje: Melnragėje, Giruliuose, kiek daugiau Smiltynėje, kituose Kuršių nerijos pliažuose.
„Tai visiškai normalus procesas. Grambuolių lervos maždaug 4-5 metus bręsta dirvoje. O paties vabalo gyvenimo ciklas yra trumpas“, – teigė Kuršių nerijos nacionalinio parko ekologė Emilija Razmienė. Vis dėlto, jos manymu, tai, ką matėme 2013-aisiais, šiemet nepasikartos. Tais metais kritusių grambuolių buvo pilni paplūdimiai. Poilsiautojai tada skundėsi nemaloniu kvapu, o išvežti grambuolius iš paplūdimių prireikė ir traktoriaus.
Šiemet grambuoliai skraido jau kurį laiką ir jų aktyvumas išsitęsė. Prieš kelerius metus buvo viena skridimo banga, po kurios buvo pilna kritusių vabalų.
„Gal daugiau nerimo sodininkams, kurių medžius aplipo vabalai. Mes patariame grambuolius nupurtyti ant audinio ir taip nuo jų apsaugoti augalus“, – teigė E.Razmienė.
Marių krantinėse jau pastebima ir žuvų gaišenų. Įtariama, kad staiga atšilus žuvims tiesiog pritrūko deguonies. „Taip būna kiekvieną vasarą. Gal žmonėms, kurie atvyksta čia, atrodo keista. Tačiau tai natūralu“, – sakė ji.