„Lietuvos policija pastaruoju metu išgyvena sudėtingų permainų laikus. Naujosios policijos vadovybės entuziazmas naikinti iki šiol veikusią sistemą ir eksperimentuoti visuomenės saugumu pasiekė kritinį tašką, kuriame pareigūnai nebegali tylėti“, – rašoma šią savaitę priimtoje profsąjungų rezoliucijoje.
Ją Lietuvos policijos profesinės sąjungos tarybos vardu pasirašė Roma Katinienė, Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos tarybos vardu – Tomas Vaitkunskas, Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos tarybos vardu – Vytautas Lamauskas, Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė.
Naujosios policijos vadovybės entuziazmas naikinti iki šiol veikusią sistemą ir eksperimentuoti visuomenės saugumu pasiekė kritinį tašką.
Profsąjungos reikalauja skelbti reformų moratoriumą, įvertinti jau atliktų pertvarkų naudingumą ir efektyvumą, sulyginti darbo krūvius konkrečiuose padaliniuose, reformas vykdyti tik visapusiškai joms pasirengus ir kt.
Anot profesinių sąjungų, pastaruoju metu policijos sistema išgyvena nesibaigiančias pertvarkas, pareigūnams nepaaiškinama jų esmė, kartais dar nepasibaigus vienai pertvarkai ir neįvertinus jos rezultatų (ar pasekmių), pradedama nauja.
Pasak Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkės Romos Katinienės, jiems nerimą kelia planai sujungti viešąją ir kriminalinę policijas.
„Planuojamas viešosios ir kriminalinės policijos sujungimas. Mes ir prašome, kad būtų bet kokios reformos policijoje stabdomos ir būtų pirmiausia įvertintos ankstesnių, praėjusiais metais padarytų reformų ekonominis efektyvumas, kokios ten yra rizikos ar jos yra suvaldytos, ar jos yra užbaigtos. Prašome tik padarius visus vertinimus, tokiu atveju būtų galima kalbėti apie tolesnes reformas policijoje“, – BNS sakė R.Katinienė.
„Rezoliucijoje ir atkreipėme dėmesį, kad iš tikrųjų yra labai didelė įtampa, policijos pareigūnai patiria gana didelį psichologinį spaudimą, nežinodami, kam daromos tos reformos, kokia jų nauda“, – teigė ji.
Anot profsąjungos atstovės, nerimą kelia ir Policijos taryboje pasigirdusios užuominos, kad iki 30 proc. policijos pareigūnų gali būti atleidžiami.
Policijos generalinio komisaro pavaduotojo Edvardo Šilerio tvirtinimu, atleisti pareigūnų neketinama.
„Policijos taryboje buvo pasiūlymas įsivertinti, kaip būtų galima organizuoti darbą, jeigu pareigybių mažėtų iki 30 procentų. Ne atleisti, bet pasvarstyti, kaip reikėtų darbą organizuoti, kokius teisės aktus keisti, kokių papildomų priemonių reikėtų, jeigu reikėtų imtis tokios varianto“, – BNS sakė jis.
E.Šileris tvirtino, kad svarstoma galimybė per penkerius metus policijoje iki 30 proc. sumažinti pareigybių. Pareigūnai esą nebūtų atleidžiami, tiesiog vietoj išėjusiųjų nebūtų priimami nauji.
„Tikslas – pakelti atlyginimus darbuotojams nuo dabar mažiausiai uždirbančių 375 eurų, kad jis šiais metais gautų mažiausiai 600 eurų ir taip palaipsniui didinti, kad iki 2020 metų gautų 1000 eurų“, – aiškino pareigūnas.
Jo teigimu, per ankstyvi ir profsąjungų nuogąstavimai dėl viešosios bei kriminalinės policijų sujungimo. Dėl to dar jokių sprendimų nepriimta.
„Šiam momentui tai, ką jie prašo stabdyti, to ir nevyksta. Jie kalba apie viešosios ir kriminalinės policijos sujungimą, tai yra planuose, tačiau dar nepadarytas nė vienas konkretus teisinis veiksmas, kad tas dalykas vyktų. Yra tik pati idėja, pritarta koncepcijai, kad viešoji ir kriminalinė policija turėtų būti sujungta į vieną veiklos padalinį“, – sakė generalinio komisaro pavaduotojas.
Anot jo, tai generalinis komisaras yra patvirtinęs savo veiklos gairėse iki 2020 metų. Teritoriniuose padaliniuose sujungus viešąją ir kriminalinę policijas, tikimasi padidinti gatvėse patruliuojančių pareigūnų skaičių. Šiuo metu sudaryta darbo grupė, į kurią įeina ir profsąjungos nariai, turinti pasiūlyti generaliniam komisarui konkretų veiksmų planą, kaip tai padaryti.
„Susirūpinimas, mūsų nuomone, tikrai nesavalaikis ir iš tiesų nelabai ką nors racionalaus ir konstruktyvaus įnešantis. Sprendimų, kad rytoj bus atleistas Jonas, Petras ar Antanas, nėra“, – BNS sakė E.Šileris.
Šią savaitę su Policijos departamento vadovybe susitikę profesinių sąjungų atstovai teigė sutarę, kad iki kovo 1-osios bus atliktas įvykdytų pertvarkų efektyvumas, sustabdytos rengiamos reformos ir nebus kalbama apie darbuotojų atleidimą.
„Jeigu nebus įsiklausyta, Policijos departamentas pažeis šį susitarimą, numatome atitinkamus veiksmus, vienas iš jų yra protesto akcijos ir kreipimasis į aukštesnes institucijas, kad įsikištų“, – BNS sakė R.Katinienė.