„Svarbu kartu su profesinėmis sąjungomis aptarti taupymo programą“, – žurnalistams sakė prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys. Jis sakė, jog privalu užtikrinti policijos darbą ir reikiamą pareigūnų skaičių gatvėse, nes tai tiesiogiai susiję su kiekvieno piliečio saugumu.
Prezidentės teigimu, būtina atlikti policijos veiklos auditą. Esą vykdant reformą tai padėtų susivokti ir pačiai policijai, ir visuomenei, kaip turėtų būti valdoma policijos sistema, kad būtų užtikrinamas veiklos efektyvumas.
Kaip sakė generalinis komisaras, optimizaciją galima daryti pasinaudojant išorės audito rekomendacijomis. „Tą procesą planavome pradėti šiais metais, tačiau išorės auditas kainuoja tam tikras lėšas, todėl šiemet jis nebuvo ir nebus daromas“, – žurnalistams sakė V.Telyčėnas. Jo teigimu, išorinį auditą, būtent valdymo grandies, viršutinio valdymo aparato, valdymo aparato apskrityse, planuojama daryti panaudojant Europos Sąjungos lėšas, kurios bus prieinamos nuo kitų metų sausio.
Siūlys nemokamas atostogas
V.Telyčėnas pabrėžė, kad ankstesnės kalbos apie 900 policininkų atleidimą buvo daugiau teorinės. „Mes matome šiandienai lėšų užtikrinti funkcijų vykdymui“, – sakė generalinis komisaras. Pasak jo, mokos fondas mažės tik tiek, kiek yra sumažintas pagal įstatymus.
„Finansinių problemų turėsim“, – neslėpė V.Telyčėnas. Jo teigimu, bus peržiūrėtos centrinio aparato funkcijos. Taip pat ketinama kalbėtis su kolektyvais dėl poreikio ir galimybės išeiti nemokamų atostogų. „Bet mūsų tikslas yra viešosios tvarkos užtikrinimas“, – pabrėžė generalinis komisaras.
Kovos su korupcija keliuose
Pasak L.Balsio, susitikimo metu neišvengta nemalonios korupcijos temos. „Prezidentė akcentavo kelių policijos korupciją. Situacija, kai kelių policininkas noriai ima, o vairuotojas, kelių eismo taisyklių pažeidėjas, noriai duoda kyšį, yra netoleruotina“, – prezidentės poziciją aiškino L.Balsys.
D.Grybauskaitės teigimu, vienintelė išeitis šioje situacijoje yra padaryti taip, kad policininkas neturėtų galimybės imti kyšio. Esą procesą reikia technologizuoti, kad būtų aiškūs įrodymai, nuotraukos.
V.Telyčėnas sakė, kad tai – tik vienas iš siūlymų. Jo teigimu, taip pat turėtų padėti Administracinės teisės pažeidimų kodekso pakeitimai. „Tie pakeitimai šiuo metu yra Seime – dėl nuobaudos skyrimo asmeniui, kurio vardu registruotas automobilis, o ne tam, kuris vairavo“, – sakė generalinis komisaras.
Paklaustas, ar tiki šių priemonių veiksmingumu V.Telyčėnas sakė: „Iš dalies tai bus veiksminga, bet problemos spręsis keičiantis gyventojų mentalitetui, nes kol kas sutarimas su policininkais įprastas reiškinys, į kurį žiūrima palankiai“.