15min ketvirtadienį publikavo tyrimą, kuriame atskleista, kad Vyriausybė nutylėjo dalį tiesos apie taikos sutartį su „Danpower“. Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas tikina, esą taikos sutartis buvo jo iniciatyva, nors tai paneigia ir pats S.Skvernelis – premjeras patvirtina, kad derėtis beveik prieš metus pasiūlė investuotojai, jo patarėjui pateikę ir taikos sutarties projektą.
Be to, politikai nuolat kartoja, kad bent 18 mln. eurų vartotojams kainuosianti taikos sutartis – tai Lietuvos pagarbos užsienio investicijoms ženklas.
Apie tai, kad pusę „Danpower Baltic“ valdo viena turtingiausių Lietuvoje Rakauskų šeima ir jų partneris Alvydas Žabolis, politikai taip garsiai nekalba.
Taip pat ketvirtadienį 15min savo studijoje kalbino politikus, susijusius su energetikos sritimi, ir klausė jų nuomonės apie Vyriausybės sudarytą taikos sutartį su „Danpower Baltic“ įmone.
V.Poderys teigė, kad „Danpower“ skundai buvo girdimi ir Seime
Seimo Energetikos komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys teigė, kad ši taikos sutartis yra energetikos ministro lyderystės pavyzdys. Jis sakė, jog pats buvo susitikęs su verslininkų atstovais.
„Ministras ėmėsi politinės lyderystės išspręsti klampią situaciją, kuri susiklostė nuo 2013 metų vidurio, kai po įvykusio konkurso dėl palaikomojo tarifo, penki projektai strigo arba buvo stabdomi iki pat šiol dėl įvairiausių priežasčių, dėl įvairiausių administracinių, teisinių, legalistinių priežasčių“, – kalbėjo V.Poderys.
Seimo narys sakė, jog Energetikos ministerija taikos sutarties su Seimu nederino, tačiau Seime buvo aktyvūs verslininkai, kurie teikė skundus, jis pats teigė susitikęs su „Danpower“ atstovais.
„Derinama (taikos sutartis – aut. pas.) nebuvo, Seime buvo daug rinkos dalyvių skundų, kas čia darosi, kodėl stabdoma yra. Ir jūsų minėto „Danpower“, ir „Foksitos“, kur buvo ilgos ilgos istorijos pasakojamos ir prezentacijos daromos“, –sakė V.Poderys. Jis patvirtino, kad buvo susitikęs su verslininkų atstovais, taip pat ir „Danpower“.
Iš opozicijos ketvirtadienį pasigirdo kalbos apie galimą parlamentinį tyrimą dėl šios taikos sutarties. Paklaustas, kaip vertintų, jei Seimas nagrinėtų šį klausimą, V.Poderys teigė: „Jeigu yra priežasčių arba tikrai yra antikorupcinių apraiškų, tą reikia daryti. Jeigu yra tokia medžiaga, yra tokie požymiai. Bet aš manau, kad yra daugiau aplinkybių, kurios nėra atspindėtos jūsų žurnalistiniam tyrime.“
A.Butkevičius taikos sutartį vertina neigiamai
15min studijoje kalbino ir buvusį premjerą Algirdą Butkevičių, kurio vadovaujama Vyriausybė ir pradėjo procesus dėl „Danpower Baltic“ projektų. Jis sakė, jog dabartinės Vyriausybės sudarytą taikos sutartį vertina neigiamai.
„Danpower“ laiku nesusitvarkė dokumentų, neįgyvendino projekto, ir jie šito skatinamo tarifo negauna. Tokių įmonių Lietuvoje buvo ir daugiau“, – sakė A.Butkevičius. Jis tvirtino, kad jo Vyriausybė jokiems projektams kelio neužkirtinėjo.
Buvęs premjeras tvirtino, kad ši taikos sutartis iškreips konkurencinę situaciją: „Kauno mieste nė viena termofikacinė elektrinė, kuri gamina šilumos energiją, skatinimo tarifo negauna. Tai reiškia, kad visos įmonės konkuruos nevienodom sąlygom. Gal taip per grubiai pasakysiu, aš manau, kad visų tų įmonių laukia sunkūs finansiniai metai, o galbūt ir bankrotas.“
Kai kurie politikai, taip pat ir dabartinis premjeras Saulius Skvernelis, aiškino, jog valstybė stabdė verslininkų elektrines, nes pati rengėsi statyti savo projektus. Paklausus, ar valstybės projektai turi skatinamąjį tarifą, A.Butkevičius atsakė neigiamai.
„Danpower“ advokatas: tai yra kompromisas
„Danpower“ įmonei atstovaujantis advokatas Elijus Burgis pripažino, kad bendrovė beveik prieš metus yra rašiusi laiškus premjerui dėl taikos derybų. Tačiau teigė, kad 2017 metais niekas su jais rimtai nekalbėjo.
„Kol mes neatnešėme pirmo teismo sprendimo, kuris buvo galutinis neskundžiamas ir kuris aiškiai pasakė, kad mes teisūs. Maža to, jis pasakė daugiau, kas mums leido prognozuoti Kauno bylą. Neabejoju, kad tą pasakė ministrui jo teisininkai“, – kalbėjo E.Burgis.
Taikos sutartį įmonės advokatas vadino kompromisu: „Nors tai yra kompromisas, bet tai išsprendžia jau ne vienerius metus buvusius ginčus, manome, kad tai yra civilizuotas būdas spręsti problemas ir taupantis visų šalių resursus.“