2009 12 30

Politikai šiemet ir pykdė, ir juokino

Kai kuriems politikams šiemet liežuvis buvo tapęs tikru priešu. Neatsargiai leptelėti žodžiai atsirūgo – prisišnekėjusiesiems teko teisintis arba kentėti pašaipas.
Pasveikinti Arūno Valinsko susirinko buvę ir esami draugai bei bendražygiai.
Arūnas Valinskas. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Seimo nariams ar ministrams šiais metais ne visada pavyko sklandžiai dėstyti savo mintis. Viešumoje nuskambėjo ne viena frazė, kurios autorius vėliau gailėjosi ją pasakęs. Nenuostabu, juk Lietuvos politikai neretai pirma pasako, o tik vėliau pagalvoja.

Išgąsdino žmones

Bene daugiausiai sąmyšio šiemet sukėlė neatsargūs Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Kęstučio Glavecko pasvarstymai apie galimą lito devalvavimą įvedant eurą. „Jeigu euras būtų įvedamas esant jo ir lito santykiui 3,45, būtų nieko, bet tokio santykio niekas neduos. Europos centrinis bankas gali nustatyti 3,7 ar 3,8 lito (už 1 eurą)“, – sakė jis. Šie žodžiai buvo ištarti kovo 4-ąją, trečiadienį. Kitą dieną žiniasklaidoje pasipylus komentarams, žmonės apgulė bankus ir masiškai keitė litus į eurus. Skaičiuojama, kad dėl kilusios panikos bankai galėjo uždirbti apie 100 tūkst. eurų. Už sukeltą paniką K.Glaveckas teisinosi ilgai. Gavęs pylos nuo politikų ir Lietuvos banko atstovų, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys aiškino buvęs neteisingai suprastas ir patikino, kad būtinumo devalvuoti nacionalinę valiutą nėra. Atsistatydinti iš komiteto pirmininko posto K.Glaveckas atsisakė, todėl opozicijoje esantys socialdemokratai surinko parašus, kad būtų balsuojama dėl jo atstatydinimo. Valdantieji nedalyvavo balsavime ir taip jį sužlugdė, K.Glaveckas liko vadovauti komitetui.

Rugsėjo viduryje iš Seimo pirmininko posto atstatydintas Tautos prisikėlimo partijos lyderis Arūnas Valinskas nuo darbo parlamente pradžios pagarsėjo skambiomis frazėmis. Vos poste apšilęs kojas, A.Valinskas įsivėlė į konfliktą su žurnalistais.

Rusai – kaip piratai

Rugsėjo viduryje iš Seimo pirmininko posto atstatydintas Tautos prisikėlimo partijos lyderis Arūnas Valinskas nuo darbo parlamente pradžios pagarsėjo skambiomis frazėmis. Vos poste apšilęs kojas, A.Valinskas įsivėlė į konfliktą su žurnalistais. „Aš jūsų kolega, bet nebe Arūnas Valinskas, o vienas iš trijų valstybės pareigūnų“, – daugiau nei prieš metus pareiškė jis. Ir, matyt, pasigailėjo, nes nuo to laiko A.Valinskas žiniasklaidoje ne sykį pašaipiai vadintas tiesiog „vienu iš trijų“.

Nemažai pašaipų A.Valinskas sulaukė ir tuomet, kai dalyvaudamas televizijos laidoje pareiškė, kad „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykius“ parašė ne buvęs Austrijos–Vengrijos imperijos kareivis Jaroslavas Hašekas, o buvęs Čekijos prezidentas Vaclavas Havelas.

Vasaros pabaigoje, kai visa Lietuva laukė, kaip baigsis prie Nigerijos krantų užpulto lietuvių laivo „Saturnas“ įkaitų drama, A.Valinskas leptelėjo, kad piratų veiksmai tokie pat neprognozuojami, kaip rusų, sustiprinusių vežėjų iš Lietuvos patikrą. „Kol kas rusų, kaip ir piratų, veiksmai labai dažnai neprognozuojami“, – pareiškė jis, priversdamas suglumti Lietuvos diplomatus.

Teisinosi dėl „bambalių“

Neatsargi tuomečio socialinės apsaugos ir darbo ministro konservatoriaus Rimanto Dagio frazė apie vienišus tėvus papiktino visuomenę. „Ar mes gyvename kaip mums patinka, kaip „bambaliai“ varinėjamės? Turi žmogus būti atsakingas, ar ne? Vaikui reikia ir tėvo, ir motinos, kad jis užaugtų visavertė asmenybė“, – gegužę kalbėdamas per radijo stotį „Laisvoji banga“ pareiškė R.Dagys. Jis teigė, esą vieniši tėvai ir motinos turi prisiimti kaltę už tai, kad nesugebėjo susitvarkyti gyvenimo. Tokie R.Dagio pasvarstymai netruko sulaukti audringos reakcijos – jis buvo verčiamas atsiprašyti įžeistų tėvų arba apskritai palikti postą. R.Dagys tikino buvęs ne taip suprastas ir atsiprašė, bet iš posto nesitraukė. Tačiau vėliau R.Dagys vis tiek neteko ministro pareigų.

Geri, nes nevagia

Netrukus po inauguracijos kalbėdama apie Vyriausybės sudėtį prezidentė Dalia Grybauskaitė žodžio kišenėje neieškojo. „Galbūt ir būtų sveika atnaujinti daugiau ministrų kabineto. Tačiau išgirdusi, kokie kandidatai galėtų būti siūlomi, pasiskaičiavau, kad kai kurie (dabartiniai ministrai – aut.) gal ne tokie šaunūs, bet bent jau nevagia“, – sakė šalies vadovė.

Su ekonomikos krize kovojančios Vyriausybės vadovas Andrius Kubilius taip pat nevengė šmaikščių pareiškimų. „Krizė baigsis birželio 22 dieną“, – gegužę pareiškė premjeras. Vėliau klausiamam, ką turėjo galvoje, A.Kubiliui teko prisipažinti, kad pajuokavo.

Toli gražu ne visus politikų juokus tauta nuleido negirdomis. Visuomenės pasipiktinimo sulaukė liberalė Dalia Teišerskytė.

Nacionalinė vertybė

Toli gražu ne visus politikų juokus tauta nuleido negirdomis. Visuomenės pasipiktinimo sulaukė liberalė Dalia Teišerskytė. Ginčijantis, ar parlamentarams dera kas mėnesį tūkstančius litų leisti prabangių automobilių nuomai, Seimo narei išsprūdo tai, ko sakyti nederėjo. „Nereikia galvoti, kad Seimo narys gali važinėti karučiais ir gerai dirbti. Aš važiuoju į Ukmergę, į Varėną. Ar aš galiu važiuoti prasta mašina? Nesaugia? Turint galvoje, kiek man metų, mane reikia saugoti kaip nacionalinį turtą“, – sakė ji. Nors šis pareiškimas sukėlė pasipiktinimų bangą, D.Teišerskytė LŽ ir vakar teigė šios frazės neišsižadanti. „Nieko nesigailiu. Kiekvienas Lietuvos žmogus yra nacionalinė vertybė, nes neturime nei iškasenų, nei deimantų kasyklų, nei naftos. Mes turime tik labai darbščius, gražius, kantrius, nuostabius žmones. O jeigu žurnalistui pasivaideno, kad aš save taip pavadinau, siūlyčiau jam nueiti į bažnyčią“, – tvirtino ji.

Kalba nepasiruošę

Politologas Algis Krupavičius mano, kad Lietuvos politikams pasitaiko leptelti tai, ko nederėtų, nes jie dažniausiai būna nepasirengę bendrauti su žiniasklaida vienu ar kitu klausimu. „Atvejai, kai pirma pasakoma, o tik vėliau pagalvojama, būdingi ne tik Lietuvos politikams. Tai – visų vadinamųjų nebrandžios demokratijos šalių problema“, – sakė jis. Vakarų šalyse viskas daroma priešingai – viešos politikų kalbos gerai paruoštos, iš anksto apgalvotos, todėl nesusipratimų dažniausiai nekyla. Teigiama, kad Lietuvoje žiniasklaidos ir politikų ryšiai tamprūs, todėl pastarieji elgiasi pernelyg intymiai ir lepteli tai, ko neturėtų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs