Nors pastarąjį sprendimą lems ne parlamentarų balsavimas, o Seimo valdybos sprendimas, Seimo nariai ginčijasi, kiek padėjėjų jiems reikia. Vieni būgštauja prarasią rimtą pagalbininką, kiti galbūt nori išsaugoti šiltą vietą draugui ar pažįstamam. Treti įsitikinę, kad taupyti reikia su visa tauta, o padaugėjus darbo atlikti jį pačiam.
I.Degutienė Seimo posėdžių sekretoriate šią savaitę įregistravo Seimo statuto pataisas, kurios galiotų laikinai, iki 2011 metų sausio 1-osios, ir leistų nuo dabar iki numatytos datos sutaupyti beveik 2 mln. Lt. Parlamento vadovė siūlo kirpti Seimo vadovybės reprezentacijai skiriamas lėšas, taip pat mažinti seimūnų išlaidas parlamentinei veiklai maždaug nuo 3,2 tūkst. iki 2,1 tūkst. Lt.
Anksčiau Seimo pirmininkė kvietė parlamentarus į diskusiją, ar nebūtų verta mažinti Seimo narių padėjėjų-sekretorių etatų skaičiaus nuo 3 iki 2. Kiekvieno politiko pagalbininkams kas mėnesį gali būti išdalijama per 10 tūkst. Lt, todėl trečdaliu sumažinus šią sumą per metus esą pavyktų sutaupyti apie 6 mln. Lt. Tačiau leistiną Seimo narių pagalbininkų skaičių nustato parlamento valdyba. Būtent jai parlamento vadovė ir siūlys mažinti išlaidas seimūnų padėjėjams.
Lietuvoje ne kartą nuskambėjo atvejai, kai Seimo nariams padėjėjų pareigos tapdavo būdu pasipelnyti ar parodyti gerą širdį. Nors pinigų skiriama trims etatams, politikai gali už juos samdyti tiek, kiek nori padėjėjų. Todėl ne visada įdarbinami žmonės, kurie geriausiai atlieka savo pareigas.
Padėjėjai – pagrindiniai proceso varovai: ir rinkėjų nuotaikas seka, ir jų problemas išmano.Vienas skandalingiausių pastarojo metų pavyzdžių – Tautos prisikėlimo partijos (TPP) narė Asta Baukutė buvo apkaltinta fiktyviai įdarbinusi padėjėją ir pati ėmusi jo algą. Tačiau dažnai Seimo nariai, ypač tie, kurie parlamente jaučiasi esantys naujokai, tikina labai vertinantys savo pagalbininkus.
„Darbo pradžioje padėjėjai labai svarbūs, ypač Seime dirbantis padėjėjas. Be to, esu išrinktas didelėje vienmandatėje Trakų-Elektrėnų rinkimų apygardoje. Skirtingose vietose man atstovaujantys padėjėjai yra stipriausias mano ryšys su rinkėjais“, – kalbėjo pirmą kartą į Seimą išrinktas liberalcentristas Jonas Liesys, kurio vienas padėjėjas dirba Seime, o likę penki – jo atstovaujamoje rinkimų apygardoje.
Siūlo daugiau dirbti
Tuo tarpu TPP frakcijos seniūnės pavaduotojas Antanas Nedzinskas, taip pat dirbantis parlamente pirmą kadenciją ir išrinktas vienmandatėje Dzūkijos rinkimų apygardoje, tikino, jog sumažėjus patarėjų nematytų tragedijos.
„Padėjėjų pagalba darbo Seime pradžioje tikrai svarbus dalykas. Svarbus ir dabar, bet jau praleidome parlamente 10 mėnesių ir nesame tokie žali kaip anksčiau. Galime patys daugiau darbo atlikti, o ne padėjėjams krauti. Jeigu visi Lietuvoje taupo, ir mes turim taupyti“, – mano A.Nedzinskas. Beje, „prisikėlėlis“ ir dabar išnaudoja tik du padėjėjams skirtus etatus iš trijų.
TPP frakcija yra paskelbusi, kad labiau pritaria padėjėjų darbo užmokesčio fondo mažinimui, o ne kanceliarinių išlaidų karpymui, mat pirmuoju atveju pavyktų daugiau sutaupyti.
Vienas iš dviejų Seime dirbančių Liberalų sąjūdžio atstovo Gedimino Navaičio padėjėjų Adrianas Mečkovskis taip pat tikino, jog politikas gana greitai perprato darbo specifiką: „Kadangi jis dirba Sveikatos reikalų komitete, o pats yra psichologijos specialistas, pakankamai greitai pradėjo gaudytis.“
Tiesa, G.Navaičiui iš pradžių ne itin sekėsi tinkamai naudoti lėšas, skirtas parlamentinei veiklai. Tačiau ši sritis mažai ką turi bendra su A.Mečkovskio veikla, kurio profesija – teisininkas. „Seimo narys generuoja idėjas. Techninė dalis – ruošti teisės aktus – yra padėjėjo darbas“, – pasakojo parlamentaro pagalbininkas.
A.Meškovskis tvirtino, kad darbo Seime netrūksta, tačiau jeigu iš keturių G.Navaičio patarėjų liktų mažiau, pavyktų susidoroti su pareigomis. „Susispaustume ir susitvarkytume. Bet jei mažėtų padėjėjams skirta pinigų suma, ypač tokiems kaip aš, kurie dirba ne visu etatu, kiltų problemų“, – svarstė teisininkas.
Nepatenkinti ir veteranai
Siūlymą mažinti padėjėjų skaičių neigiamai vertina ir kai kurie ilgą darbo patirtį turintys seimūnai. Socialdemokratė Irena Šiaulienė, kuri Seime jau penktą kadenciją, vos išgirdusi I.Degutienės pasiūlymą, suabejojo jo tikslingumu. Esą trys padėjėjai ypač praverčia tiems parlamentarams, kurie atstovauja apygardoms, apimančioms ne vieną, o du rajonus.
„Padėjėjai yra ne dėl mūsų respektabilumo, o dėl sėkmingo funkcijų atlikimo“, – sakė I.Šiaulienė. Ji taip pat teigė, kad mažinti padėjėjų algų nebegalima, mat neliktų norinčių dirbti šį darbą. „Šiandien mano padėjėjas gauna 1700 Lt. Kompetentingą žmogų nėra paprasta už tokią sumą prisikviesti“, – įsitikinusi parlamentarė.