„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 04 19

Politologai apie politinės korupcijos bylos finalą: paliko visus išsižiojusius

Po šešerių metų nuo politinės korupcijos bylos, kurioje figūravo ir politikai, ir politinės partijos, ir verslininkai, teismas paskelbė nuosprendį – visi išteisinti. 15min kalbinti politologai svarstė, kad tokia bylos baigtis kelia nemažai klausimų ir suduos dar vieną smūgį žmonių tikėjimui teisingumu. Be to, tai esą rodo, kad prokurorų ir pareigūnų darbas, matyt, nebuvo be priekaišto.
Šarūnas Gustainis, Eligijus Masiulis, Raimondas Kurlianskis
Šarūnas Gustainis, Eligijus Masiulis, Raimondas Kurlianskis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Mykolo Romerio universiteto (MRU) dėstytojos Rimos Urbonaitės teigimu, jeigu, kaip paskelbė teismas, visi teisiamieji dėl nieko nekalti, vadinasi, nekalti.

Ji nesiėmė vertinti teisinių teismo nuosprendžio niuansų. Tačiau kalbėdama apie vertinimus visuomenėje, politologė spėjo, kad jie bus labai aštrūs.

„Kad apskritai žmonės eilinį kartą pasakys, jog mes neturime kaip tikėti teisingumu. Tai aš tą irgi matau. Ir bendrai politinės sistemos, kurios dalimi yra ir vykdomoji valdžia, ir įstatymų leidžiamoji, ir teisminė valdžia – tai yra visos politinės sistemos, vadinkime, pasitikėjimui bent jau kol kas šita byla su šituo epizodu tikrai neduos jokio pozityvaus impulso“, – akcentavo mokslininkė.

Pakirs pasitikėjimą

Komentuodama garsiosios bylos finalą R.Urbonaitė sakė, kad bus daug nusivylimo, daug kritinio vertinimo. Vėlgi, jos akimis, tai darsyk pakirs pasitikėjimą politine sistema.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Rima Urbonaitė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Rima Urbonaitė

„Po šito sprendimo, kuris tikrai bus rezonuojantis, be jokios abejonės, aš manau, kad pozityvių jokių dalykų mes negalime tikėtis. Aišku, reikės žiūrėti dar į motyvus, kokie jie yra, kur ko pritrūko. Nes atrodė, kad ir taip daug kas aišku, atrodė, plika akimi žiūrint eiliniam žmogui, kad kažkas buvo, o dabar tau sako, kad nieko nebuvo, visi balti, visi pūkuoti ir visi laisvi, ir dar su grąžintais pinigais.

Atsiribojant nuo teismo sprendimo, verdikto ir nuo to, kokią faktologiją jie turėjo – dar klausimas, yra bendra opinija. Tai bendra opinija bus, žinoma, negatyvi ir to pasekmės tikrai bus. Tai yra akivaizdu“, – komentavo R.Urbonaitė.

VIDEO: Paskelbtas „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos teismo nuosprendis

Pakeitė politinį žemėlapį

MRU docento Sauliaus Spurgos teigimu, pirminė žinia nepaliks nė vieno abejingo, nes ši didžiulė saga, besitęsusi šešerius metus, buvo prikausčiusi visuomenės dėmesį, sukėlė daug pašalinių efektų, tyrimų, samprotavimų, net pakeitė šalies politinį žemėlapį, nes dalis nuo Liberalų sąjūdžio atsiskyrusių politikų sukūrė naują partiją – Laisvės sąjungą.

„Tai šita byla baigėsi išteisinamuoju nuosprendžiu ir palieka mus visus išsižiojusius – kaip čia taip įvyko, ar išvis kažkas buvo? Iš tikrųjų jūs kalbinate mane, kai dar nebaigtas skaityti nuosprendis, bet visi prisiminėme, kad lyg tie pinigai buvo, lyg jie buvo pažymėti.

Bet kokiu atveju bylos tyrimas užsitęsė per ilgai ir, matyt, jeigu teismas taip skelbia, tai neturime pagrindo abejoti teismo sprendimu, nors dar gali būti ir apeliacijos. Matyt, prokurorų ir pareigūnų darbas nebuvo be priekaišto“, – svarstė apžvalgininkas.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Saulius Spurga
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Saulius Spurga

Kartu S.Spurga pažymėjo, kad tai toli gražu nėra pirmas atvejis, kai tyrimai pradedami labai garsiai, bet po to subliūkšta.

Jis kalbėjo, kad bylos kontekste buvo paveikta ir politikų reputacija, ir politinis gyvenimas, nukentėjo verslo reputacija. MRU dėstytojas priminė, kad vyko parlamentinis tyrimas.

„Kai kurie politikai politikavo, krovėsi savo politinį kapitalą, ir visi mes čia ginčijomės, aptarinėjome, analizavome, o dabar, pasirodo, pagrindo nebuvo. Tai iš tikrųjų čia reikės turbūt ir teisininkams, ir politologams, ir apžvalgininkams skaityti kiekvieną teismo nuosprendžio žodį ir kiekvienam pagal savo kompetenciją bandyti įvertinti, kas gi čia nutiko.

Dar kartą kartoju – jeigu tai kažkokiu būdu įmanoma, reikėtų užkirsti kelią, kad būtų labiau kvalifikuotai atliekami tyrimai“, – pabrėžė jis.

Ilgai trukusi byla

2016 metų gegužės 10 dieną netoli Seimo rūmų esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje tuomečiam parlamentarui Liberalų sąjūdžio pirmininkui Eligijui Masiuliui dabar jau buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis, kaip įtariama, perdavė stambaus masto kyšį.

E.Masiulis gautus pinigus susidėjo į vieną alkoholinio gėrimo, gaminamo „MG Baltic“ priklausančios bendrovės, dėžutę.

Visa tai slapta užfiksavo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai.

Įtariama, kad kyšį savo bei kitų naudai buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas galėjo paimti už tam tikrus koncernui „MG Baltic“ palankius ir finansiškai naudingus sprendimus.

Politinės korupcijos byloje prekyba poveikiu bei kyšininkavimu kaltintas ne tik E.Masiulis, bet ir buvęs parlamentaras liberalas Šarūnas Gustainis, Seimo Darbo partijos frakcijos narys Vytautas Gapšys.

Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Vytautas Gapšys
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Vytautas Gapšys

Buvęs parlamentaras liberalas Gintaras Steponavičius kaltintas piktnaudžiavimu nesant kyšininkavimo požymių.

R.Kurlianskis kaltintas kyšių davimu politikams už koncernui „MG Baltic“ naudingų sprendimų priėmimą.

Kaltinimai byloje taip pat pateikti minėtam koncernui, Darbo partijai ir Liberalų sąjūdžiui. Nė vienas jų savo kaltės nepripažįsta.

Tarp koncernui palankių sprendimų, kurių galimai siekta arba apie kuriuos esą kalbėtasi su politikais, minimi projektai, susiję su Vartojimo kreditų įstatymo pataisomis, kelio Vilnius–Utena rekonstrukcija, Ignalinos atominės elektrinės radioaktyvių atliekų tvarkymu ir kita.

R.Kurlianskis esą galėjo siekti paveikti tuometinius Liberalų sąjūdžio politikus ir dėl paminklo dr. Jonui Basanavičiui Vilniuje – kad jis būtų pastatytas Konstantino Sirvydo skvere, o ne prie Filharmonijos, kur yra dabar.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“