Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2013 07 17

Politologai apie „vaivorykštės“ koaliciją: niekam nenaudinga ir mažai tikėtina, nes dabar koziriai – „darbiečių“ rankose

Socialdemokratų ir konservatorių koalicija. Tokia galėtų gimti, jei Darbo partija (leiboristai), kurios buvęs ir dabartinis vadovai pripažinti kaltais dėl „juodosios buhalterijos“, nuspręstų palikti valdančiąją koaliciją arba būtų išprašyta. Tačiau politologai abejoja „vaivorykštės" koalicijos tikimybe – tiek socialdemokratams, tiek „darbiečiams“ naudingesnis dabartinis status quo. O jei koalicija visgi griūtų, greičiau jau Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) pakeistų ne „darbiečius", o „socdemus“.
Andrius Kubilius ir Algirdas Butkevičius
Andrius Kubilius ir Algirdas Butkevičius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Pirmadienį posėdžiavusi valdančiųjų politinė taryba paskelbė, kad jokių pokyčių nebus nei Vyriausybėje, nei Seimo vadovybėje, nei koalicijoje apskritai. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovo, europarlamentaro Valdemaro Tomaševskio teigimu, „kitų variantų negali būti, nėra alternatyvos“. Tiesa, partijos „Tvarka ir teisingumas“ parlamentinės frakcijos seniūnas Petras Gražulis per susitikimą pasidomėjo, ar socialdemokratai galėtų kalbėtis su konservatoriais dėl bendro darbo.

Flirtas su konservatoriais naudingesnis „darbiečiams“?

„Tai nebūtų naudinga Lietuvai, – portalui 15min.lt teigė politologas Vincentas Vobolevičius. – Tvyro didelis nusivylimas partijomis – atseit tarp jų nėra skirtumo, visi tenori prie lovio. Jei padarome „vaivorykštę“, tarsi pasitvirtina intuityvus nusivylimas. dar labiau paplinta sąmokslo teorijos, kad Rolandas Paksas ir Viktoras Uspaskichas buvo šitų dviejų bjaurių partijų (TS-LKD ir LSDP – red. past.) aukos.“

YouTube nuotr./Vincentas Vobolevičius
YouTube nuotr./Vincentas Vobolevičius

Pašnekovas abejojo, kad tokia „vaivorykštės" koalicija įmanoma. TS-LKD yra didelė partija, reikėtų su ja dalintis svarbius postus ir atiduoti dalį skanių kąsnelių, derinti kai kuriais atvejais sunkiai suderinamas platformas. Pavyzdžiui, socialdemokratų pozicija dėl skalūnų dujų gavybos – atsargi, o konservatorių – entuziastinga, nors pirmieji per pastarąjį pusmetį esą parodė, kad dažnai gali savo pozicijas keisti.

„Su konservatoriais būtų sunkus gyvenimas abiem partijoms. Tikimybė, kad iš koalicijos išlėks DP, maža, kad ir kaip prezidentė būtų nepatenkinta“, – svarstė V.Vobolevičius.

LSDP dabar yra susilpnėjusi ir susiskaldžiusi. Premjeras Algirdas Butkevičius, skirtingai nei Andrius Kubilius, neskuba daryti nepamatuotų sprendimų, kitaip tariant, gyvena su savo pirmtako sprendimais, nors žmonės už jį balsavo, kad būtų pokyčių.

„A.Butkevičius neturi pakankamai įtakos, jo partija fragmentuota. Koalicijos partneriai puikiai žino, kad, jį išdavę, gali suburti kitą koaliciją. Žinoma, konservatoriai neprisipažintų, kad draugautų su tokia supuvusia DP. Bet manau, kad po kurio laiko, ypač jei V.Uspaskichas pasitrauks nuo scenos, jie eitų.

V.Vobolevičius: „Tikimybė, kad iš koalicijos išlėks DP, maža, kad ir kaip prezidentė būtų nepatenkinta.“

DP turi dėkingą padėtį politinio spektro centre. Socialdemokratai – kairėje, konservatoriai – dešinėje. Socialdemokratai, turintys frakcijų savo partijoje, yra ne pačioje stipriausioje derybinėje pozicijoje, taigi, natūraliai negali pasipriešinti.“

Anot V.Vobolevičiaus, iš koalicijos partijų DP labiausiai apsimokėtų sudaryti įspūdį, kad bičiuliausis su konservatoriais. Taip „darbiečiai“ spaustų socdemus į kampą, versdami juos šokti pagal savo dūdelę.

„DP liks koalicijoje, tik klausimas, su kuo, – kalbėjo politologas. – Manau, šioje dėlionėje ji – labai svarbi partija, nes yra bespalvė ir gali eiti tiek su kaire, tiek su dešine. Juk ir A.Kubilius valdė ne dėl to, kad vienareikšmiškai nugalėjo rinkimuose, o dėl to, kad Arūnas Valinskas jį padarė premjeru, sutikdamas eiti į koaliciją.

Lygiai taip pat V.Uspaskichas, kaip ir R.Paksas, gali padaryti karaliumi tą politiką – ar A.Butkevičių, ar A.Kubilių, su kuriuo nueis. Dėlionių gali būti įvairių. Nevalia sakyti, kad DP išnyks. Ji bus svarbi iki pat pabaigos, iki kitų rinkimų.“

Tačiau V.Vobolevičius abejojo, kad tikėtini bet kokie pokyčiaii. „Socialdemokratai nėra kvaili ir supras, ką turi daryti, – šokti pagal DP dūdelę iki tam tikros ribos, bet ji nebus pasiekta, o DP nebus kvaila ir nereikalaus didelių nuolaidų. DP diktuos dalį politikos, juk postai jau pasidalinti. Kam ką nors keisti, kam tas vargas, kai ir taip visi palyginti gerai gyvena, išskyrus konservatorius ir liberalus“, – teigė pašnekovas.

Be to, jo žodžiais, kol Lietuva pirminikauja Europos Sąjungos Tarybai, stumdytis tarpusavyje būtų neprotinga: „Net be didelės meilės vieni kitiems politikai bus priversti kooperuotis.

Darbo partija toliau žais „politinio susidorojimo“ žaidimą

Politologas Vytautas Dumbliauskas taip pat atkreipė dėmesį į socialdemokratų susiskaldymą. Pavyzdžiui, sekmadienį posėdžiavusi partijos valdyba pareiškė, kad teismo kaltu pripažintas Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Vytautas Gapšys turėtų sustabdyti savo įgaliojimus iki teisminio proceso pabaigos, bet jau pirmadienį nuomonę sušvelnino. Galiausiai, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad koalicija taip kompromituoja save ir užtraukia gėdą valstybei, socdemai atkirto, esą ji jau pradeda rinkimų kampaniją.

Vytautas Dumbliauskas
Vytautas Dumbliauskas

„Kur socialdemokratams dingti? Eiti va bank, kelti reikalavimus DP? Ši gali sužaisti ir išeiti, – portalui 15min.lt teigė V.Dumbliauskas. – Socialdemokratai nenori konflikto koalicijos viduje. Jiems galbūt didesnė vertybė išvengti konflikto ir išlikti valdančiojoje koalicijoje.

Socdemams nepavydžiu: yra formalus pretekstas – teismo sprendimas neįsigaliojo, yra dar dvi apeliacinės pakopos. Faktas, kad V.Gapšys nesiruošia atsistatydinti, jis žaidžia savo žaidimą.“

DP bylą vadina politiniu susidorojimu. Anot V.Dumbliausko, įsivėlus į tokį žaidimą, reikia jį žaisti iki galo: „Jei atsistatydina, vadinasi, pripažįsta buvę neteisūs.“

V.Dumbliauskas negali įsivaizduoti socialdemokratų ir konservatorių koalicijos, nes šios partijos yra antipodai. Kai prieš keletą metų valdžioje buvusi TS-LKD pradėjo flirtuoti su „darbiečiais“, vienas konservatorių lyderių Vytautas Landsbergis nesusivaldė: pasipiktino, kad kolegos įlipo į daiktą, vadinamą žodžiu iš raidės Š.

V.Dumbliauskas: „Darbo partija turi daug šansų šantažuoti ir visai gali išeiti, kaip padarė 2006 m.“

„Konservatorių elektoratas griežtas, į tokius dalykus rinkėjai negerai žiūrėtų. Kad eitų į koaliciją… Netikiu. Tuo metu DP turi daug šansų šantažuoti ir visai gali išeiti, kaip padarė 2006 m. Tada būtų tikras patas“, – sakė V.Dumbliauskas.

Abu politologai pripažino, kad socialdemokratų ir konservatorių jėgų suvienijimas taptų kilpa abiem partijoms prieš kitus Seimo rinkimus. Viena vertus, būtų sudėtinga dirbti ir TS-LKD rėmėjai nesuprastų tokio žingsnio, kita vertus, Lietuvos rinkėjai už valdžios partijas balsuoja nenoriai.

„Konservatoriai turi lojalius rinkėjus. jie tai pakeltų lengviau, nei socialdemokratų. Jų rinkėjaine visai užtikrinti, pamigruoja, pavyzdžiui, į DP stovyklą. Konservatorių rėmėjai migruoja mažiau, nors, matėme, per pastaruosius rinkimus kai kurie pabėgo pas „Drąsos kelią“, – kalbėjo V.Vobolevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos