„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Politologas M.Jastramskis pateikė išsamią E.Vaitkaus elektorato analizę: 7 punktai

Penktas Prezidento rinkimų pirmajame ture likęs Eduardas Vaitkus geriausiai pasirodė Šalčininkų rajone ir Visagine, kur aplenkė visus kandidatus. Politologas dr. Mažvydas Jastramskis savo feisbuko paskyroje pasidalijo, kaip pats sako, gerokai išsamesne E.Vaitkaus elektorato analize, kuri sugulė į septynis punktus.
Eduardas Vaitkus
Eduardas Vaitkus / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Visas naujienas apie Prezidento rinkimus rasite čia.

„Jūsų dėmesiui – gerokai išsamesnė Vaitkaus (ir truputį kitų, pavyzdžiui, Žemaitaičio) elektorato analizė iš septynių punktų.

Moksliniu požiūriu paprasta, tačiau šiuo metu tai yra geriausia, ką gali pasiūlyti lietuviška politologija“, – feisbuke rašė M.Jastramskis.

Jo įrašą rasite čia.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Mažvydas Jastramskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Mažvydas Jastramskis

Politologas savo analize pasidalijo ir su 15min skaitytojais.

1. Ar Vaitkaus balsai – tai vien Tomaševskio balsai?

Ne, Vaitkaus balsai nėra lygūs Tomaševskio ir Rusų aljanso rinkėjams. Tačiau tarp jų statistinė tikimybė balsuoti už Vaitkų auga ir kėlė jį į viršų. Vien iš lietuvių Vaitkus būtų surinkęs kokius 4, maksimaliai 5 proc. balsų.

Remiantis mūsų priešrinkiminės apklausos duomenimis, Vaitkaus elektorate yra mažiausiai apie 21 proc. tautinių mažumų atstovų – trigubai daugiau, nei bet kurio kito kandidato.

Reali proporcija visgi turi būti didesnė, nes į lietuviškų klausimynų apklausas natūraliai patenka mažiau šios demografijos.
Be to, apskaičiavus balsų kiekio koreliacijas tarp šių ir 2019 m. prezidento rinkimų apylinkių (žr. komentare), matyti labai stipri koreliacija tarp Tomaševskio ir Vaitkaus balsų – kur pirmas geriau pasirodė 2019 m., ten geriau pasirodė ir antras.

2. Ar tai būdinga visoms tautinėms mažumoms?

Irgi ne. Vėlgi, turim kalbėti tikimybėmis ir procentais.

Didžiausia tikimybė už Vaitkų balsuoti yra tarp rusakalbių (apie 30 proc.), čia jis beveik prilygsta absoliučiam lyderiui Nausėdai, kuris gerai atrodo visose demografijose.

Tarp tautinių mažumų už Vaitkų tikimybė balsuoti yra žymiai didesnė, nei tarp lietuvių, tačiau bendrai paėmus, už jį balsavo mažuma tautinių mažumų.

Imant lenkus, čia Vaitkus yra antroje vietoje su Žemaitaičiu (po 14 proc.), bet gerokai atsilieka nuo Nausėdos (61 proc.).

Apibendrinam pirmus punktus ir pridarome diskusiją šiuo klausimu: tarp tautinių mažumų už Vaitkų tikimybė balsuoti yra žymiai didesnė, nei tarp lietuvių, tačiau bendrai paėmus, už jį balsavo mažuma tautinių mažumų.

3. Tai kas čia būdinga tam Vaitkaus elektoratui?

Viena išlyga prieš einant toliau.

Jeigu supratome, kad kalbame ne monolitinėmis kategorijomis, o tikimybėmis, turime akcentuoti: negalima iš kandidato spręsti apie VISUS jo rinkėjus. Tai antroko klaida, analizuojant rinkimus. Bet kuriuose rinkimuose, bet kuriame klausime atsiras, kas dėl bala žino kokių priežasčių ims kraštutinį variantą.

Tačiau.

Vienas dalykas – vadinkime tai tolimąja, paslėpta, ilgojo laikotarpio priežastimi – yra jau minėtas transformacijos iš sovietmečio į Nepriklausomą ir demokratišką Lietuvą aspektas. Dalis žmonių nepritapo naujoje sistemoje ir jiems iki šiol atrodo, kad tada buvo gyventi geriau. Tarp šių žmonių tikimybė už Vaitkų balsuoti buvo didžiausia.

Prisiminkime skaičius iš pirmadienio įrašo. Pažiūrėkime, kokia dalis kandidatų elektorato dalis NESUTIKO, kad sovietmečiu buvo geriau gyventi:

  • Vaitkus: 19 proc.
  • Žemaitaitis: 33 proc.
  • Vėgėlė: 40 proc.
  • Nausėda: 60 proc.
  • Žalimas: 80 proc.
  • Šimonytė: 89 proc.

Kita vertus, net pas Vaitkų yra apie 19 proc. tų, kuriems nebuvo geriau sovietmečiu.

4. O kaip požiūris į Rusiją ir karą prieš Ukrainą?

Iš vienos pusės, iš ankstesnių tyrimų žinome, kad sovietmečio vertinimas statistiškai stipriai koreliuoja su geopolitiniais vertinimais.

Kita vertus, žurnale „Political Resarch Quarterly“ prieš pora metų publikavau tokį tyrimą, kurio analizėje gerai matėsi: net ir atsižvelgiant į sovietmetį, geopolitinės nuostatos yra svarbios renkantis prezidentą.

Pažiūrime, kaip rinkėjai pritarė tam, kad Lietuvos gynybos biudžetas turi būti stipriai didinamas:

  • Vaitkus: 15 proc.
  • Vėgėlė: 26 proc.
  • Žemaitaitis: 31 proc.
  • Nausėda: 58 proc.
  • Žalimas: 80 proc.
  • Šimonytė: 85 proc.

Vėlgi, rangavimas atskleidžia aiškų ryšį tarp požiūrio į gynybą ir balsavimą. Tačiau net pas Vaitkų yra bent apie 15 proc. žmonių, kurie tam pritaria. Pas Žemaitaitį – apie trečdalį.

Ir čia jau natūraliai prieiname prie kito esminio klausimo.

5. Ar Vaitkaus, Žemaitaičio ir Vėgėlės rinkėjai yra tokie patys?

Ne, ir tas kažkiek matosi iš sovietmečio ir gynybos klausimų.

Tačiau geriausiai matosi, kai paimame pasitikėjimą valstybe.

Kadangi nėra tokio aiškiai apčiuopiamo dalyko, pavyzdžio dėlei – klausimas apie pasitikėjimą policija, nepolitine institucija, kuri tikrai turi gerą vardą. Skalė nuo 0 iki 10, kur 0 – visiškai nepasitiki, 10 – visiškai pasitiki.

Ir čia matosi labai reikšmingi skirtumai.

  • Vaitkus: 4,2.
  • Vėgėlė: 5,3.
  • Žemaitaitis: 5,8.
  • Nausėda: 6,6.
  • Žalimas: 6,6.
  • Šimonytė: 7,5.

Vaitkaus rinkėjai yra VIENINTELIS (retai naudoju caps lock, bet čia yra taip svarbu) elektoratas, kuris labiau nepasitiki policija, nei pasitiki. Žemaitaičio rinkėjai yra gerokai labiau patenkinti šia valstybės institucija.

Iš šio dalyko spėčiau – tai tik spėjimas – kad Vaitkaus rinkėjai yra apskritai stipriai atitolę nuo valstybės, Žemaitaičio – labiau nuo politinių institucijų.

Vaitkaus rinkėjai yra VIENINTELIS elektoratas, kuris labiau nepasitiki policija, nei pasitiki. Žemaitaičio rinkėjai yra gerokai labiau patenkinti šia valstybės institucija.

Tai yra problema, gerokai didesnė ir aiškesnė, negu Vaitkaus balsų koreliacijos su tautinėmis mažumomis. Užduotis yra žiauriai sunki, gal neįmanoma, bet tuos žmones reikia kažkaip grąžinti į mūsų valstybę.

Bent neatitolinti.

Esmė buvo būtent čia. Bet dar keli demografiniai aspektai.

6. Ar tai susiję su išsilavinimu?

Balsavimas už kandidatus – taip, tačiau už Vaitkų – nelabai. Žalimas (39 proc.) ir Šimonytė (45 proc.) turi didesnį proc. rinkėjų su aukštuoju. Bet Vaitkus turi vienodai tokio išsilavinimo rinkėjų su Nausėda (po 25 proc.).

Čia galima paminėti ir Jeglinską – nors jo rinkėjų apklausoje yra labai mažai (vos 25), tačiau procentas su aukštuoju įspūdingas (56 proc.).

7. Ar tai susiję su amžiumi?

Mažai. Vaitkaus elektoratas yra truputį vyresnis, bet ne amžiuje čia esmė. Štai kiek rinkėjų kandidatų elektoratuose yra 50 metų ir vyresni:

  • Vaitkus: 67 proc.
  • Vėgėlė: 56 proc.
  • Žemaitaitis: 56 proc.
  • Žalimas: 50 proc.
  • Nausėda: 53 proc.
  • Šimonytė: 62 proc.

P. S. Duomenys iš „Norstat“ internetu atliktos ir mokslinio projekto tikslams užsakytos apklausos, N=2000.

P. P. S. Vaitkaus rinkėjų apklausoje iš viso buvo 65. Pakankamai, kad tokiais stambiais pjūviais, kaip pateikiami šiame įraše, matytųsi skirtumai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau