Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 07 12

Politologas Vincentas Vobolevičius: Vakaruose partija prarastų pozicijas, pas mus iš esmės niekas nesikeis

Politologas Vincentas Vobolevičius sako neprognozuojantis permainų Lietuvos politikoje po teismo sprendimo, valdančiosios Darbo partijos lyderius pripažinusio kaltais dėl sukčiavimo ir apgaulingo buhalterijos tvarkymo.
Viktoras Uspaskichas
Viktoras Uspaskichas / Aurimo Šrubėno nuotr.

Kaip BNS sakė ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto dėstytojas V.Vobolevičius, pagal teorinį modelį tokia partija turėtų prarasti žmonių pasitikėjimą ir dėl to – įtaką valdžioje, tačiau Lietuvoje šis modelis neveikiantis.

„Aš pasakyčiau, kas turėtų keistis pagal teorinį modelį, kuris veikia Vakarų Europoje, kaip Lietuva skiriasi nuo to modelio, ir kodėl pas mus iš esmės niekas nesikeis. Pagal visas tradicines prielaidas, kai žmonės jaučia nepasitikėjimą politikais, kurie yra teisėsaugos akiratyje, turėtų atsitikti du dalykai – partijos viduje turėtų prasidėti kova dėl lyderio posto, kadangi natūraliai lyderis, esantis kalėjime, negali būti sėkmingu partijos vadovu“, – sakė politologas.

Pasak V.Vobolevičiaus, koalicijoje tuo tarpu kritus partijos populiarumui ją pradėtų spausti partneriai, ir mažėtų jos įtaka.

„Dėl šių teisinių procesų turėtų prasidėti įtampos ta prasme, kad kitos koalicijos partnerės už teisę likti koalicijoje, kitaip tariant, už nepopuliarios partijos joms daromą žalą, reikalautų vis daugiau įtakos arba sprendimų turinio prasme, arba postų prasme. Čia tokia klasikinė prognozė, remiantis prielaida, kad žmonės neigiamai vertins teisminį procesą ir ypač nuosprendį, kuriame gauni ketverius metus nelaisvės“, – kalbėjo politologas.

Tokia partija kaip Darbo partija galėtų sudaryti sąjungą tiek su kairiaisiais, tiek su dešiniaisiais, tai nėra ideologinė partija.

Tačiau Lietuvoje, kaip pažymėjo V.Vobolevičius, „yra tam tikra specifika, ypač susijusi su Darbo partija“.

„Tos partijos didelė dalis rinkėjų, ko gero, turi skeptišką požiūrį į teismus, į apskritai Lietuvos dabartinę santvarką, teisminę, politinę ir taip toliau, ir todėl tas nusivylimas, kuris yra tradicinio modelio kertinė prielaida, gali nesimaterializuoti, jis gali būti netgi atvirkštinis – V.Uspaskichas gali tapti dar labiau „robinhudiška asmenybe“, ypač tam tikriems žmonėms. Tada partijos viduje jis išlieka tam tikra prasme Rolando Pakso (partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko – red.) vaidmenyje – kai teismas neleido jam kandidatuoti į prezidentus ir kitas svarbias pozicijas, jis visgi išliko partijos veidas, pirmininkas, tas pats galėtų būti ir čia“, – svarstė dėstytojas.

Politologo vertinimu, Darbo partijoje opozicijos V.Uspaskichui neturėtų kilti ir jis išliks tam tikras „įvaizdžio kertinis akmuo“. Pasak V.Vobolevičiaus, partija išliks vieninga ne vien dėl to, kad yra itin centralizuota, bet ir dėl to, kad teismo sprendimas nepakirs rinkėjų pasitikėjimo lyderiu.

„Didelė partijos rėmėjų dalis visiškai nenusivils tuo faktu, kad V.Uspaskichas yra nubaustas, o kaip tik tai galbūt laikys kaip kovos randu, kuris gražina tikrą vyrą, taip sakant. Taigi partijoje neturėtų iškilti opozicija“, – vertino V.Vobolevičius.

Pokyčiams Vyriausybėje politologas sakė nematantis pagrindo, nes Darbo partija neturi ideologijos.

Jei padarome prielaidą, kad žmonės nenusivilia dėl teismo sprendimo, absoliučiai niekas nevyksta – Viktoras Uspaksichas lieka tam tikras „dalai lama“, vadovauja Vytautas Gapšys.

„Tokia partija kaip Darbo partija galėtų sudaryti sąjungą tiek su kairiaisiais, tiek su dešiniaisiais, tai nėra ideologinė partija. Todėl kairieji, vadinamieji socialdemokratai, niekada negali per daug užspeisti Darbo partijos į kampą, kadangi būtent Darbo partijos rankose yra galimybė sugriauti šią koaliciją ir padaryti alternatyvią, su, sakykime, konservatoriais, R.Paksu, kitomis partijomis. Todėl Vyriausybėje kažkokio ypatingo persistumdymo nereikėtų matyti“, – kalbėjo V.Vobolevičius.

Pasak jo, spausti „darbiečius“ koalicijos partneriams neapsimokėtų ir dėl to, kad šitaip jie gali rizikuoti prarasti rinkėjų pasitikėjimą. „Yra ir tas momentas, kad daugelis rinkėjų visiškai nemato V.Uspaskicho nuteisimo kaip kažkokio neigiamo reiškinio, ir dėl to labai didelis tos partijos ujimas kaip tik atsilieptų netikėtais padariniais – tos partijos populiarumo didėjimu, galbūt, ir tos, kuri puola, mažėjimu“, – sakė V.Vobolevičius.

„Jei padarome prielaidą, kad žmonės nenusivilia dėl teismo sprendimo, absoliučiai niekas nevyksta – V.Uspaksichas lieka tam tikras „dalai lama“, vadovauja V.Gapšys, partija lieka konsoliduota, dėl to, kad ji yra neideologinė ir gali su bet kuo eiti į sandėrius, ji Vyriausybėje išlaiko savo įtaką, juo labiau, kad jos mušimas lyderį pasodinus rinkėjų tarpe galėtų išprovokuoti visiškai atvirkštinę reakciją“, – reziumavo politologas.

Vilniaus apygardos teismas Darbo partijos narius parlamentarus V.Uspaskichą, V.Gapšį ir Vitaliją Vonžutaitę penktadienį pripažino kaltais dėl sukčiavimo ir apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo.

V.Uspaskichas nuteistas kalėti ketverius metus pataisos namuose. V.Vonžutaitei skirta trejų metų, o buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei – vienų metų laisvės atėmimo bausmė. Seimo vicepirmininkas ir dabartinis Darbo partijos pirmininkas V.Gapšys nuteistas 35 750 litų bauda.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?