Apsauga nuo inkstų ir tulžies pūslės akmenligės
Pomidorai gali padėti užkirsti kelią inkstų ir tulžies akmenų susidarymui. Yra atlikta tyrimų, įrodančių, jog mažiau tikėtina inkstų ir tulžies akmenų susidarymo tikimybė yra valgantiems pomidorus be sėklų.
Kovai su lėtiniu skausmu
Pomidorai gali sumažinti lėtinį skausmą. Jeigu jūs esate vienas iš tų, kuriuos vargina lengvas ar vidutinio sunkumo lėtinis skausmas (pvz., sergate artritu ar skundžiatės nugaros skausmais), praturtinkite savo mitybą pomidorais.
Pomidorų sudėtyje yra daug bioflavonoidų ir karotinoidų. Šios medžiagos pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Lėtines, degeneracines ligas visuomet lydi skausmas, kuris ilgainiui tampa lėtiniu. Taigi, bioflavonoidai ir karotinoidai, mažindami uždegimą, padės kovoti su lėtiniu skausmu.
Padės įveikti antsvorį
Pomidorai gali padėti jums atsikratyti svorio. Subalansuokite savo fizinio aktyvumo ir mitybos programą, įtraukdami į jūsų kasdienį racioną kuo daugiau pomidorų. Jie gali būti ir puikus užkandis, ir pagrindinis patiekalas, ir salotos, ir gėrimas.
Kadangi pomidoruose yra daug vandens ir ląstelienos, greitai pripildysite savo skrandį ir pasijusite sotūs. Tuo pačiu neapsunksite savo organizmo riebalais ir kalorijomis.
Paprasti receptai, kuriuose pagrindinis ingredientas – pomidorai
Pusryčiams: kiaušinienę praturtinkite stambiai kapotais pomidorais.
Sumuštinius visuomet valgykite su pomidorais.
Priešpiečiams – pomidorų (svogūnų, agurkų, cukinijų, avokadų) salotos su alyvuogių aliejumi.
Pietums – naminis pomidorų padažas (keliuose šaukštuose alyvuogių aliejaus pakepinti svogūnai ir sukapoti pomidorai), kuriuo gausiai gardinkite spagečius.
- Pomidorus nuplaukite, nuplikykite verdančiu vandeniu ir nulupkite.
- Supjaustykite gabaliukais, sudėkite į puodą su trupučiu aliejaus ir troškinkite ant nedidelės ugnies, kol suminkštės.
- Gautą masę pertrinkite per sietelį ir supilkite atgal į puodą. Svogūnus ir česnakų skilteles nulupkite, susmulkinkite ir sudėkite į tyrę.
- Suberkite garstyčias, pipirus, aitriųjų paprikų milteliusir virkite, kol tūris sumažės maždaug per pusę.
- Baigiant supilkite actą, druską, cukrų, dar kartą užvirkite ir išpilstykite į paruoštus stiklainius.
- Papriką ~30 minučių kepkite iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje, kol suminkštėja. Kad greičiau atvėstų – išimtą iš orkaitės galite pamerkti į šaltą vandenį.
- Pomidorus užpilkite verdančiu vandeniu ir šiek tiek palaikykite. Perliekite šaltu vandeniu. Nulupkite odeles.
- Tiek papriką, tiek pomidorus stambiai supjaustykite ir sumeskite į gilesnį dubenį.
- Susmulkinkite elektriniu trintuvu (blenderiu) arba virtuviniu kombainu.
- Įspaudžiame citrinos sultis, berkite druską. Dar truputį paplakite. Berkite aitriosios paprikos miltelius ir išmaišykite.
- Gardinti galime bet ką: nuo orkaitėje keptų daržovių iki kepsnio.
Receptą atsiuntė Gintarė
- Pomidorų pastą praskieskite vandeniu (100 ml) ir supilkite viską į puodą. Po to, kai masė užvirė, pasūdykite, pagardinkite pipirais, sudėkite kapotus žalumynus.
- Užvirinkite ir palikite virti ant silpnos ugnies. Maišykite visą laiką.
- Po maždaug penkių minučių sudėkite trintą česnaką, išmaišykite padažą ir palikite, kad atvėstų. Skanaus!
Gaivios trintų pomidorų sultys su žiupsneliu druskos ir pipirų, bei arbatiniu šaukšteliu grietinės.
Valgykite pomidorus pavakariams.
Puikus užkandis – pomidorai itališkai: riekelėmis supjaustytas pomidoras, mocarelos sūris, baziliko lapeliai. Viską pagardinkite alyvuogių aliejumi, žiupsneliu druskos ir pipirų.
Vakarienei. Troškiniuose ir sriubose nepagailėkite pomidorų. Beje, šalta pomidorų sriuba gaspacho atgaivins karštą dieną, o karšta pertrinta pomidorų sriuba sušildys šaltais žiemos vakarais.
Valgykite pomidorus su keptomis bulvėmis, bulvių košėmis, o visų geriausia – su neluptomis bulvėmis keptomis orkaitėje.
Pasigaminkite pomidorų padažą salsa. Šis padažas tiks su mėsos ir žuvies patiekalais.
Išbandykite ir daugiau receptų su pomidorais:
1. Storasieniame puode įkaitinkite aliejų, sudėkite salierus, paprikas ir plonais griežinėliais supjaustytą cukiniją. Kepkite 5 min., retkarčiais pamaišykite.
.2 Sudėkite skiltelėmis supjaustytus pomidorus ir dar porą minučių pakepinkite.
3. Šaltame sultinyje arba vandenyje išmaišykite krakmolą, pasūdykite, įberkite imbiero ir pipirų. Supilkite į puodą su daržovėmis. Kai skystis užvirs, maišydami virkite dar 2 min.
Knyga „100 receptų sergantiems diabetu“ |
Receptas iš knygos „100 receptų sergantiems diabetu “, kulinarė Asta Žvikevičienė
- Supjaustykite čiabatos duonelę 2 cm storio riekelėmis. Vyšninius pomidoriukus padalinkite į keturias dalis.
- Duonos riekeles apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir apkepkite 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Įtrinkite jas česnakų skiltelėmis.
- Likusias česnakų skilteles susmulkinkite, sumaišykite su vyšniniais pomidoriukais, šviežiais kapotais prieskoniais ir uždėkite ant skrudintų čiabatos riekelių. Pašlakstykite alyvuogių aliejumi, pagardinkite druska ir pipirais ir dar kelioms minutėlėms pašaukite į orkaitę. Tai puikus užkandis tiek vakarėliams, tiek kasdienai.
- Porą supjaustykite žiedeliais, suberkite į keptuvę su įkaitintu aliejumi ir kepinkite 2 minutes.
- Sultinį supilkite į puodą ir pašildykite. Į keptuvę suberkite ryžius ir gerai išmaišykite. Įpilkite samtį karšto sultinio, išmaišykite ir kaitinkite, kol sultinys susigers į ryžius. Kartokite, kol taip supilsite visą sultinį (apie 20 minučių).
- Tuo metu supjaustykite džiovintus pomidorus ir sutarkuokite sūrį. Ryžiams išvirus pomidorus ir pusę sūrio suberkite į keptuvę, pagardinkite druska, mėgstamais prieskoniais ir išmaišykite. Dėkite į lėkštę ir pabarstykite likusiu sūriu.
Knyga „30 minučių virtuvėje“ |
Receptas iš knygos „30minučių virtuvėje“, kulinarė Neringa Kalasauskaitė
- Įkaitinkite orkaitę iki 220 laipsnių.
- Vieną tešlos lapelį supjaustykite į 16 maždaug 0,5 cm pločio juostelių. Kitus du padalykite perpus – turėsite 4 kvadratinius pagrindus. Iš tešlos juostelių padarykite visų kvadratų bortelius. Tešlos pagrindą subadykite šakute ir šaukite į orkaitę 5 minutėms.
- Vienodo storio riekelėmis supjaustykite pomidorus, cukiniją ir mocarelą. Sudėkite ant apkeptos tešlos. Pabarstykite druska, pipirais ir smulkintomis žolelėmis. Šaukite į orkaitę ir kepkite 12–15 minučių, kol tešla gražiai apskrus.
Knyga „30 minučių virtuvėje“ |
Receptas iš knygos „30minučių virtuvėje“, kulinarė Neringa Kalasauskaitė
- Supjaustykite džiovintus pomidorus, sumaišykite su smulkinta feta ir bazilikų lapeliais. Krūtinėlę padalykite pusiau ir įtrinkite malta paprika, druska bei pipirais. Įpjaukite kišenę, į ją prikimškite paruoštos fetos bei pomidorų masės ir susekite dantų krapštukais.
- Vištieną apkepinkite keptuvėje su įkaitintu aliejumi, tuomet uždenkite ir ant vidutinės ugnies dar kepkite po 5 minutes iš abiejų pusių.
Knyga „30 minučių virtuvėje“ |
Receptas iš knygos „30minučių virtuvėje“, kulinarė Neringa Kalasauskaitė
- Grybus nuvalykite, nuplaukite ir virkite pasūdytame ir parūgštintame vandenyje apie 20–25 minutes (kol grybai nusės ant puodo dugno). Išvirtus grybus gerai nuvarvinkite.
- Kitame puode įkaitinkite aliejų, sudėkite grybus, suberkite cukrų, supilkite su 200 ml vandens išmaišytą pomidorų pastą, jei reikia – įberkite dar druskos, sumeskite laurų lapelius, supilkite actą.
- Pomidorus nuplaukite, nulupkite, sumalkite mėsmale, supilkite į puodą ir vis pamaišydami virkite, kol tūris sumažės trečdaliu. Grybus suverskite į pomidorų padažą, išmaišykite ir užvirkite. Paragaukite, ar netrūksta druskos.
- Konservus išpilstykite į stiklainius, pridenkite dangteliais, dėkite į puodą su vandeniu, pašildytu iki 70 laipsnių, ir lengvai kunkuliuojančiame vandenyje kaitinkite 30–40 minučių (nelygu, kokio dydžio stiklainiai). Paruoštus konservus iškelkite iš puodo ir sandariai užsukite dangtelius.
Knyga „Konservuojame namie“ |
Receptas iš knygos „Konservuojame namie“, kulinarė Asta Žvikevičienė
- Daržoves nuplaukite, kurias reikia, nulupkite. Į užvirintą aliejų sudėkite tarkuotas morkas ir burokėlius.
- Troškinkite dešimt minučių. Tada sumeskite smulkintus svogūnus, kai ims kunkuliuoti – smulkintus kopūstus, agurkus, pomidorus (pastaruosius taip pat galite nuplikyti ir nulupti). Viską troškinkite dar 20 minučių.
- Supilkite actą, sumeskite smulkintus krapus, pipirų žirnelius, laurų lapus, pagardinkite druska, cukrumi, užvirinkite ir dar karštą masę išpilstykite į stiklainius.
Iš nurodyto kiekio turėtų išeiti apie šešis litrus konservų. Vėliau iš jų verdant sriubą, galima įdėti mėsos, dešrelių, virtų bulvių.
Knyga „Konservuojame namie“ |
Receptas iš knygos „Konservuojame namie“, kulinarė Asta Žvikevičienė
- Nupjaustykite šparaginių pupelių galiukus ir susmulkinkite jas maždaug 4–5 centimetrų dydžio gabalėliais. Nuplaukite.
- Puode užvirkite vandenį ir penkioms minutėms įmeskite į jį pupeles. Nukoškite.
- Nuluptus svogūnus supjaustykite pusžiedžiais. Keptuvėje įkaitinkite 100 ml aliejaus ir pakepinkite svogūnus iki geltonumo. Morkas ir petražolės šaknį (jei mėgstate) nulupkite, nuplaukite, supjaustykite šiaudeliais, dėkite į keptuvę su įkaitintu likusiu aliejumi ir troškinkite dešimt minučių.
- Petražoles supjaustykite. Pomidorus nuplaukite, panardinkite į verdantį vandenį ir nulupkite, tuomet sutrinkite stambia trintuve arba elektriniu daržovių trintuvu.
- Tyrę supilkite į emaliuotą puodą ir dėkite ant ugnies. Užvirkite. Virkite 15 minučių. Suberkite druską ir cukrų, supilkite actą. Sudėkite svogūnus, smulkintas petražoles, troškintas morkas, pagardinkite kvapiaisiais pipirais ir laurų lapeliais. Viską gerai išmaišykite.
- Sumeskite šparagines pupeles ir dar kartą išmaišykite. Užvirkite ir virkite 15 minučių. Išpilstykite į stiklainius, palikdami du centimetrus iki viršaus.
- Pridenkite dangteliais, statykite stiklainius į puodą su karštu vandeniu ir kaitinkite lengvai verdančiame vandenyje 20–30 minučių. Sandariai užsukite dangtelius.
Knyga „Konservuojame namie“ |
Receptas iš knygos „Konservuojame namie“, kulinarė Asta Žvikevičienė
- Visas daržoves nuplaukite, kurias reikia, nuskuskite ir išvalykite.
- Cukinijas supjaustykite nedideliais gabalėliais. Keptuvėje įkaitinkite nedidelį kiekį aliejaus ir pakepinkite cukinijas. Kol šios kepa – susmulkinkite agurkus. Iš keptuvės išgriebkite iškepusias cukinijas, įkaitinkite šaukštą aliejaus ir suberkite kepti agurkus.
- Kol šie kepa – susmulkinkite paprikas. Ir taip susmulkinkite ir paeiliui pakepinkite visas daržoves.
- Obuolius pjaustykite paskutinius ir kepinkite kartu su morkomis. Visas kepintas daržoves suverskite į puodą, pagardinkite druska bei pipirais, supilkite pomidorų sultis, išmaišykite ir troškinkite maždaug penkias–aštuonias minutes.
- Baigdami troškintis supilkite actą, sumeskite nuluptus ir susmulkintus česnakus, išmaišykite. Išpilstykite į stiklainius, užsukite dangtelius, uždenkite storu rankšluosčiu ir palikite atvėsti per naktį.
Knyga „Konservuojame namie“ |
Receptas iš knygos „Konservuojame namie“, kulinarė Asta Žvikevičienė
- Viščiuko filė supjaustykite kubeliais, o kitą mėsą sumalkite.
- Svogūną, česnako skilteles ir saliero kotą supjaustykite ir patroškinkite svieste ant labai mažos ugnies.
- Cukiniją nulupkite ir sutarkuokite vidutinio stambumo trintuve.
- Troškintas daržoves, cukiniją ir petražoles sumalkite mėsmale arba sutrinkite smulkintuvu.
- Saulėje džiovintus pomidorus supjaustykite kubeliais.
- Gautą vienalytę masę suverskite į mėsą, suberkite likusius produktus ir gerai išmaišykite.
- Faršą dėkite į aliejumi pateptą 20 cm ilgio kekso formą.
- Viršų patepkite aliejumi ir pabarstykite raudonąja paprika.
- Kepkite 180 0C orkaitėje maždaug 50–60 minučių.
- Pagaminsite per 40 min. (neskaičiuojant kepimo laiko).
- Spagečius išvirkite kaip nurodyta ant pakuotės.
- Vištieną supjaustykite nedideliais kubeliais.
- Svogūną ir česnaką susmulkinkite, apkepkite alyvuogių aliejuje ir svieste, sudėkite vištieną ir keletą minučių pakepkite, pasūdykite, pagardinkite pipirais.
- Tada, sudėkite supjaustytus pomidorus ir viską dar porą minučių kepinkite (jei reikia galima įpilti šlakelį vandens, nes nereikia, kad mėsa skrustų, reikia, kad troškintųsi).
- Į keptuvę su vištiena supilkite grietinėlę ir viską kaitinkite ant mažos ugnies dar keletą minučių, kol grietinėlė sutirštės ir tuomet padažą pagardinkite tarkuotu parmezanu.
- Patiekite ant makaronų uždėję porą šaukštų vištienos su gautu grietinėlės padažu.
Receptas iš tinklaraščio VIRTUVĖS UŽRAŠAI
- Svogūną ir česnaką gerai susmulkinkite.
- Pusė smulkinto česnako ir svogūno suberkite į mėsą, įmuškite kiaušinį, suberkite tarkuoto sūrio, pagardinkite druska, pipirais, įberkite džiūvėsių ir viską gerai išmaišykite.
- Iš mėsos formuokite nedidelius kukuliukus.
- Makaronus virkite, kaip nurodyta ant pakuotės.
- Kukuliukus dėkite į keptuvę su šlakeliu gerai įkaitusio aliejaus ir kepkite, kol gražiai apskrus, o tada išimkite iš keptuvės.
- Į tą pačią keptuvę, kurioje kepė kukuliukai suberkite likusį smulkintą svogūną ir česnaką, šiek tiek pakepinkite, tada supilkite elektriniu trintuvu sutrintą pomidorų masę, pagardinkite druska, pipirais, žolelėmis, jei atrodo tiršta, įpilkite šlakelį vandens ir viską pakaitinkite ant nedidelės ugnies ~5 min.
- Tuomet kukuliukus sudėkite atgal į keptuvę ir viską troškinkite ~15–20 min.
- Patiekite ant spagečių uždėjus keletą kukuliukų ir užpylus gauto padažo.
- Virtą morką supjaustykite gabalėliais, susmulkinkite svogūną.
- Keptuvėje įkaitinkite aliejų, suberkite morką ir svogūną, sukrėskite paukštienos faršą. Vis pamaišydami ištroškinkite. Pagardinkite pipirais, kariu, pagal skonį pasūdykite.
- Džiovintus pomidorus, alyvuoges, parmezaną ir česnaką dėkite į elektrinį smulkintuvą ir susmulkinkite iki vientisos masės.
- Išvirkite spagečius. Nukoškite, perliekite šaltu vandeniu, sudėkite į lėkštę.
- Ant spagečių užkrėskite su morkomis keptą vištieną, o ant jos – džiovintų pomidorų padažą. Ant viršaus galite pabarstyti dar šiek tiek tarkuoto parmezano.
- Morką, bulves, svogūną ir česnako skilteles nulupkite, supjaustykite ir suberkite į puodą su verdančiu mėsos sultiniu.
- Kai daržovės šiek tiek suminkštės, suberkite gabalėliais supjaustytą papriką, aitriosios paprikos ankštį, pagardinkite bazilikais ir raudonėliais.
- Kai sriuba bus beveik išvirusi, sukrėskite skardinę konservuotų pomidorų. Dar kiek pavirkite ir nukaiskite. Pagal skonį pasūdykite.
- Jei sriuba rūgštoka, įberkite žiupsnelį cukraus. Jei norite aštresnio skonio, įberkite pagal skonį Kajeno ar aitriųjų paprikų miltelių.
- Išvirusią sriubą supilkite į elektrinį smulkintuvą ir sutrinkite iki vientisos kreminės konsistencijos.
- Ši sriuba skani, patiekta su orkaitėje keptomis, tarkuotu sūriu bei džiovintų žolelių prieskoniais apibarstytomis tortilijomis. Jei norite, galite sriubą dar pagardinti grietinėle, tarkuotu parmezano sūriu, smulkintais žalumynų (krapų, petražolių, kalendrų) lapeliais. Vietoje keptų tortilijų puikiai tiks česnakiniai duonos skrebučiai. Improvizuokite laisvai!
- Reikės aštraus peilio, nes visi komponentai turi būti supjaustyti itin smulkiai. Labai plonais žiedais ar pusžiedžais supjaustykite svogūnus.
- Susmulkinkite aitriąją papriką, pomidorus, kalendrą ir baziliką.
- Pasūdykite ir viską gerai išmaišykite. Šios salotos puikiai tinka prie plovo ar mėsiškų patiekalų. Tai bene populiariausios salotos Uzbekijoje.
- Puode įkaitinkite sviestą, suberkite trintą česnaką, smulkintus svogūnus ir salierus. Patroškinkite kelias minutes.
- Pomidorus nuplikykite verdančiu vandeniu ir pašalinkite odelę.
- Į puodą supilkite daržovių sultinį, pomidorų tyrę, sudėkite pjaustytus pomidorus, pagardinkite druska ir pipirais. Virkite 15-20 minučių.
- Kai sriuba išvirs, patiekite ją su šviežiais kapotais čiobreliais.