Kada palikimas – nuostolingas?
Gavote žinią apie palikimą? Neskubėkite džiūgauti! Asmuo, perimdamas palikimą, tuo pačiu priima ir visas palikėjo skolas. Svetimų skolų naštos galima išvengti atsisakant palikimo per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos. Norėtumėte palikimą priimti, o skolų – ne? Deja, tokio gudraus plano įgyvendinti nepavyks: atsisakyti palikimo su sąlygomis ir išlygomis arba tik dalies palikimo neleidžiama. Palikimo atsisakoma įteikiant pareiškimą palikimo atsiradimo vietos notarui.
Asmuo, perimdamas palikimą, tuo pačiu priima ir visas palikėjo skolas.
Jeigu vis dėlto ryžotės perimti ir palikimą, ir su juo susijusius finansinius įsipareigojimus, palikimas priimamas pagal antstolio sudarytą turto apyrašą. Tokiu atveju už palikėjo skolas atsakoma tik paveldėtu turtu. Pradėjote valdyti mirusiojo turtą, tačiau suvokiate, kad deramai neįvertinote savo galimybių? Per tris mėnesius palikimo galite atsisakyti, įteikiant pareiškimą palikimo atsiradimo vietos notarui.
Skolininkas – mirtingas, skola – ne
Mirus įsiskolinusiam asmeniui, skola į Anapilį neiškeliauja. Testamentų registras atskleidžia informaciją apie palikėją, palikimą priėmusius asmenis, palikimo priėmimo datą. Disponuojant šia informacija užtikrinamas bent dalinis skolos grąžinimas. Duomenys apie palikimą priėmusius asmenis – itin aktualūs tiek išieškojimą iš mirusiojo turto vykdantiems antstoliams, tiek kitiems suinteresuotiems juridiniams asmenims.
Duomenys apie palikimą priėmusius asmenis – itin aktualūs tiek išieškojimą iš mirusiojo turto vykdantiems antstoliams, tiek kitiems suinteresuotiems juridiniams asmenims.
Per praėjusius metus Testamentų registre atlikta daugiau kaip 120 tūkst. paieškų, kurių daugiausia atlieka notarai, teikdami duomenis apie palikimo priėmimą, testamento panaikinimą ar pakeitimą. 106,6 tūkst. paieškų atliko antstoliai, bankai, o juridiniai asmenys – apie 11,1 tūkst. paieškų. Minėti duomenys aktualūs ir Valstybinei mokesčių inspekcijai, kuri praėjusiais metais atliko 3,7 tūkst. paieškų.
Įpėdinis taip pat gali nepaduoti palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimo dėl palikimo priėmimo – tokiu atveju jis nepaveldės nei turto, nei skolų.
Testamentų registras – tarp pažangiausių Europoje
Sudaryti testamentai, palikimo priėmimo ir atsisakymo faktai saugomi Testamentų registre. Tiek kaimyninės šalys, tiek ir kitos valstybės pavydžiai žvelgia į šį registrą, kuris Europoje – vienas pažangiausių.
Testamentų registre kaupiami ir tvarkomi duomenys apie Lietuvos Respublikoje ar Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse nuo 2001 m. liepos 1 d. sudarytus ir priimtus saugoti testamentus. Testamentų registre registruojami ir užsienio valstybėse, ratifikavusiose, priėmusiose ar pasirašiusiose 1972 m. gegužės 16 d. Konvenciją dėl testamentų registravimo sistemos sukūrimo, sudaryti ir priimti saugoti testamentai. Kaip jau minėta, duomenys apie palikimo priėmimo ir atsisakymo faktus taip pat saugomi šiame registre.
Kodėl Lietuvos Testamentų registras vertinamas kaip vienas pažangiausių? Tik keliose Europos šalyse yra galimybė greitai sužinoti, kas yra mirusiojo turto paveldėtojas. Kitose šalyse gauti duomenis apie asmens turto paveldėtojus užtruktų žymiai ilgiau, o ir pati paveldėjimo procedūra, nesant elektroninio Testamentų registro, – gerokai sudėtingesnė ir ilgesnė.
Testamentų registras veikia nuo 2001-ųjų vidurio, tuo tarpu palikimo atsisakymo faktų registravimas – tik šios vasaros pabaigoje įdiegta naujovė.
Lietuvos Testamentų registras vertinamas kaip vienas pažangiausių.
Paveldi ir valstybė
Nesant įpėdinių nei pagal įstatymą, nei pagal testamentą arba jei nė vienas įpėdinis nepriima palikimo, arba testatorius iš visų įpėdinių atėmė teisę paveldėti, mirusiojo turtą paveldėjimo teise perima valstybė – nors nedažnai, tačiau tokių atvejų pasitaiko.
Sužinoti daugiau apie Testamentų registrą galite Centrinės hipotekos įstaigos internetinėje svetainėje spustelėję čia.