2018 09 20

Popiežiaus Pranciškaus vizitas: įvykis, kuriam lemta būti sėkmingam

Vos savaitė liko iki popiežiaus Pranciškaus vizito Lietuvoje. Visi, kurie rugsėjo 23 dieną Kauno Santakoje melsis kartu su popiežiumi Pranciškumi, galės ne tik išgirsti, bet ir kartu giedoti visiems tikintiesiems gerai žinomas bei specialiai šioms šv. Mišioms sukurtas giesmes.
Popiežius Pranciškus
Popiežius Pranciškus / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Šv. Mišioms, kurias aukos popiežius, subūrėme chorą, jungiantį 260 giesmininkų, – sako šv. Mišių su Šventuoju Tėvu muzikos meno vadovė Vita Liaudanskaitė-Vaitkevičienė. – Norėjome atrinkti ne vieną ar kelis Lietuvos chorus, bet pradžiuginti kuo daugiau žmonių iš įvairių parapijų, tad kilo mintis padaryti jungtinį visos Lietuvos chorą, į kurį stipriausius savo choristus atrinko patys vadovai.“

Tad kokiomis nuotaikomis šiandien gyvena muzikantai, laukiantys istorinės akimirkos, kai savo talentu ir balsais džiugins visą Lietuvą bei ją aplankyti atvykusį popiežių.

– Kaip buvo kviečiami atlikėjai į šį ypatingą šv. Mišių chorą?

– Lietuva – dainingas kraštas, turime daug stiprių chorų. Kai Lietuvoje pasklido žinia, kad mūsų šalyje lankysis popiežius Pranciškus, organizacinis komitetas sulaukė daugybės laiškų su pageidavimu giedoti chore.

Į chorą įsijungė ir įvairių parapijų vargonininkai, bažnytinių chorų vadovai. Kartu giedos berniukų bei jaunuolių choras „Dagilėlis“ iš Šiaulių, tad girdėsime ne tik stiprius vyrų balsus, bet ir diskantų (aukštų, skaidraus tembro berniukų – red. past.) balsų. Muzikuosime kartu su koncertinės įstaigos „Kauno santaka“ Kauno pučiamųjų instrumentų orkestru „Ąžuolynas“, o tautinio atspalvio giesmėms pridės tos pačios įstaigos ansamblis „Ainiai“, palydėdamas giesmes lietuvių liaudies instrumentais.

– Kaip buvo sudaromas šv. Mišių giesmių repertuaras?

– Besiruošiant popiežiaus vizitui Lietuvoje, geras atspirties taškas buvo 2017 metais įvykusi Teofiliaus Matulionio beatifikacija – keletas skambiausių giesmių bus pakartotos ir šv. Mišiose su popiežiumi, tačiau didesnė dalis bus naujai parinktos giesmės.

Vienam nuspręsti, koks turėtų būti tokio įvykio, kaip šv. Mišios kartu su popiežiumi, repertuaras, būtų neobjektyvu. Tad ilgai diskutuodami ieškojome, ar muzikos kūrinys jau išbandytas laiko, ar jį noriai gieda patys žmonės, galų gale, ar jis tinkamai suskambės didelėje erdvėje. Prie repertuaro parinkimo prisidėjo bažnytinių chorų vadovai, kunigai, muzikologai.

Šv. Mišių su Šventuoju Tėvu metu skambės lietuvių kompozitorių Česlovo Sasnausko, Juozo Naujalio, Teodoro Brazio, Pranciškaus Beinario, Jono Dambrausko, Kristinos Vasiliauskaitės, Vaclovo Augustino, Leonido Abariaus ir kitų lietuvių kompozitorių giesmės.

Atsižvelgdami į gautas iš Vatikano nuorodas liturginei muzikai, įtraukėme ir užsienio kompozitorių giesmes, todėl repertuare skambės įvairių epochų ir stiliaus muzika.

Dar vienas svarbus dalykas – aranžuotės. Norint atlikti kūrinius su orkestru, muziką reikia aranžuoti, pavyzdžiui, vargonams skirtą akompanimentą perkurti kitiems instrumentams. Todėl džiaugiamės galėdami bendradarbiauti su kompozitoriumi, choro dirigentu, vargonininku Raimundu Martinkėnu, kurio sukurtos aranžuotės lydės jungtinio choro giesmes.

Mane asmeniškai kaskart stebina, ką gali padaryti bendrą tikslą turintys žmonės, dovanojantys savo laiką ir talentą.

– Papasakokite apie pasiruošimo užkulisius.

– Turiu jus nuliūdinti, bet užkulisiai – gana ramūs (juokiasi), nes susirinko labai motyvuota atlikėjų draugija. Rugsėjo 23-ioji artėja accelerando, t.y. pagreitintu tempu. Choristai vos spėja spausdinti natas, nes giesmių kiekis tikrai įspūdingas, o pasiruošimo laikas toks trumpas. O kur dar repeticijos su orkestru!

Mane asmeniškai kaskart stebina, ką gali padaryti bendrą tikslą turintys žmonės, dovanojantys savo laiką ir talentą.

Nežinia, kaip gerai suskambės kūriniai lemiamu momentu, bet vien dėl žmonių užsimezgusios bendrystės šį įvykį jau galima skelbti pavykusiu.

– Šv. Mišių metu skambės ir specialiai šiam įvykiui kurti muzikiniai kūriniai.

– Mes išdrįsome pasvajoti, kad šv. Mišių metu su popiežiumi nuskambėtų ir naujai sukurtos lietuviškos Mišių dalys, taip pabrėžiant savo lietuviškas šaknis, todėl kreipėmės į kompozitorę Zitą Bružaitę, o ji prikalbino savo kolegas – Raimundą Martinkėną, Vidmantą Bartulį ir Giedrę Pauliukevičiūtę.

Kai šv. Mišiose su popiežiumi girdėsime Dzūkijos krašto Visų šventųjų litanijos motyvą, kunigo Pranciškaus Tamulevičiaus liaudiškų Mišių temas, Švč. Mergelės Marijos litanijos melodiją, liaudiškos giesmės Šventas teminę medžiagą, – visa tai bus papuošta minėtų kompozitorių išmone. Taigi, gavome muzikinę dovaną, kuri, tikimės, kad skambės Lietuvoje ir po popiežiaus Pranciškaus vizito.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai