15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 09 22

Popiežius Pranciškus: biografija ir įdomūs faktai

Popiežius Pranciškus – unikalus popiežius pagal daugelį kriterijų. Jis yra pirmasis popiežius jėzuitas, pirmasis popiežius iš Šiaurės arba Pietų Amerikos, pirmasis popiežius iš Pietų pusrutulio ir pirmasis neeuropietis popiežius per daugiau nei tūkstantį metų. Ir tai – tik dalis įdomybių, kurias atskleidžia jo biografija.
Popiežius Pranciškus
Popiežius Pranciškus / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Portalas 15min sudaro galimybę iš arčiau pažinti popiežių Pranciškų, susipažįstant su jo biografija ir svarbiausiais faktais apie jo gyvenimą.

Biografija

Gimimo data: 1936 m. gruodžio 17 d.

Gimimo vieta: Buenos Airės, Argentina

Gimstant gautas vardas: Jorge Mario Bergoglio

Tėvai: Mario Bergoglio ir Regina Sivori Bergoglio. Tėvas buvo buhalteris, motina – namų šeimininkė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jorge Mario Bergoglio su savo šeima (stovi antras iš kairės)
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jorge Mario Bergoglio su savo šeima (stovi antras iš kairės)

1929 m. būsimojo popiežiaus tėvai, bėgdami nuo fašistinio Benito Musollini režimo, iš Italijos emigruoja į Argentiną.

1936 m. būsimasis popiežius gimsta.

1955 m. – baigia techninės krypties vidurinę mokyklą Buenos Airėse, kur įgyja chemiko išsilavinimą, kurį laiką dirba laboratorijoje. Tačiau netrukus nutaria pasukti kunigystės keliu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus jaunystėje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus jaunystėje

1955–1958 m. studijuoja seminarijoje Buenos Airėse.

1958 m. – įstoja į jėzuitų ordiną, pradeda studijuoti filosofiją.

1960 m. baigia filosofijos studijas, tampa pilnaverčiu jėzuitų ordino nariu.

1960–1966 m. – dirba literatūros, filosofijos ir psichologijos mokytoju įvairiose Argentinos mokyklose.

1967 m. baigia teologijos studijas.

1967–1970 m. dėsto teologiją San Migelio filosofijos ir teologijos fakultete.

1969 m. – yra įšventinamas į katalikų kunigus.

1973–1979 m. – Argentinos jėzuitų provincijolas (vyriausias viršininkas).

1980–1986 m. – San Migelio filosofijos ir teologijos fakulteto rektorius.

1992 m. tampa Buenos Airių vyskupu.

1998 m. – tampa Buenos Airių arkivyskupu.

2001 m. – popiežiaus Jono Pauliaus II-ojo yra paskiriamas kardinolu.

2005 m. popiežiumi išrenkamas Benediktas XVI. Vėliau šaltiniai pranešė, kad Pranciškus rinkimuose užėmė antrą vietą, nors rezultatai oficialiai paviešinti nebuvo.

2005–2011 m. – yra Argentinos vyskupų konferencijos prezidentas.

2013 m. vasario 11 d. – popiežius Benediktas XVI praneša apie savo pasitraukimą po kelių savaičių, kaip priežastį nurodo amžių.

2013 m. vasario 28 d. – Benedikto XVI pontifikatas oficialiai baigiasi, jis palieka Vatikaną.

2013 m. kovo 13 d. – per antrąją konklavos dieną 115 kardinolų J.M.Bergoglio išrenka popiežiumi. J.M.Bergoglio pasirenka Pranciškaus vardą ir iš Šv. Petro bazilikos balkono pasveikina minią.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus

2013 m. kovo 19 d. – Pranciškus yra inauguruojamas popiežiumi, stebint dešimttūkstantinei miniai.

2013 m. pabaiga – „Time“ žurnalas išrenka popiežių Pranciškų metų žmogumi. Tai prestižinis įvertinimas, suteikiamas žmogui, kuris „padarė daugiausia įtakos tų metų įvykiams“.

Įdomūs faktai:

Pranciškus yra poliglotas. Jis gali laisvai bendrauti ispanų, lotynų ir italų kalbomis, taip pat supranta vokiečių, prancūzų, portugalų, anglų ir ukrainiečių kalbas.

Pranciškus tapo pirmuoju neeuropiečiu popiežiumi nuo Grigaliaus III, kuris buvo gimęs Sirijoje. Jis popiežiumi tapo 741 m.

Pranciškaus vardą popiežius pasirinko iš pagarbos šv. Pranciškui Asyžiečiui – pranciškonų ordino įkūrėjui. Šis šventasis yra siejamas su kuklumu, turto atsisakymu.

Wikimedia.org nuotr./Šv. Pranciškus Asyžietis (XIV a. miniatiūra. Nacionalinės bibliotekos Romoje fondai)
Wikimedia.org nuotr./Šv. Pranciškus Asyžietis (XIV a. miniatiūra. Nacionalinės bibliotekos Romoje fondai)

Dar būdamas Buenos Airių arkivyskupu, J.M.Bergoglio gyveno paprastame bute ir į darbą keliavo autobusu. Išrinktas popiežiumi, į Romą jis skrido ekonomine klase.

Išrinktas popiežiumi, Pranciškus pasirinko gyventi ne Apaštalų rūmuose, kurie yra oficiali popiežių rezidencija, bet tiesiog apartamentuose Vatikano viešbutyje, kur jam lengviau priimti svečius. Jis yra pirmasis popiežius nuo 1914 m. mirusio Pijaus X, kuris negyvena Apaštalų rūmuose.

Tapęs kardinolu ir turėdamas galimybę turėti asmeninį virėją, būsimasis popiežius vis dėlto dažniausiai sau maistą gaminosi pats. Jau tapęs popiežiumi, Pranciškus netikėtai aplankė Vatikano kavinę, kur pavalgė su Vatikano darbuotojais.

2001 m. popiežius, apsilankęs Buenos Airių hospise, kuriame teikiamos paslaugos nepagydomomis ligomis sergantiems žmonėms, pats nuplovė ir bučiavo kojas dvylikai AIDS sergančių ligonių.

Popiežius turi tik vieną pilnai funkcionuojantį plautį. Dalis jo dešiniojo plaučio buvo pašalinta dar jaunystėje dėl infekcija pasibaigusio plaučių uždegimo, kai J.M.Bergoglio gyvybei buvo kilusi grėsmė. Visgi atrodo, kad kol kas jo sveikatai tai pernelyg nekliudo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus laimina Šv.Petro aikštėje susirinkusius žmones.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus laimina Šv.Petro aikštėje susirinkusius žmones.

Popiežiui patinka tango. Jaunystėje, dar prieš pasirinkdamas kunigo kelią, jis šoko tango su savo tuometine mergina.

Popiežiui Pranciškui taip pat patinka futbolas. Jis nuo jaunystės palaiko „San Lorenzo de Almagro“ klubą, kuris buvo 1908 m. įkurtas jo gimtajame kvartale.

Dėl popiežiaus meilės futbolui jis dažnai kaip dovaną gauna futbolo marškinėlius. Prezidentai, valstybių pasiuntiniai, įžymybės, paprasti piligrimai – visi jie yra dovanoję popiežiui futbolo marškinėlius, kartais personalizuotus.

Jaunystėje popiežius žaidė krepšinį. Todėl jam dažnai dovanojami ir krepšinio marškinėliai, pavyzdžiui, „Boston Celtics“.

Vienas mėgstamiausių popiežiaus rašytojų yra „Žiedų valdovo“ autorius Johnas Ronaldas Ruelis Tolkienas. Popiežius ypač žavisi Frodu ir Bilbu, yra juos pateikęs kaip pavyzdžius viltį suteikiančių herojų, kurie gėrio ir blogio kovoje pasirenka teisingą kelią.

Prieš tapdamas jėzuitu, J.M.Bergoglio kurį laiką dirbo apsauginiu Buenos Airių bare. Gaunamas atlyginimas jam padėjo susimokėti už mokslus. Taip pat popiežius yra dirbęs valytoju.

Popiežius Pranciškus yra trijų valstybių – Vatikano, Italijos ir Argentinos – pilietis. Italijos pilietis jis yra, nes iš ten kilo jo tėvai.

Mėgstamiausias popiežiaus Pranciškaus paveikslas – Vitebske gimusio žydų dailininko Marco Chagallo, kurio tėvai buvo kilę iš litvakų, 1938 m. nutapytas „Baltas nukryžiavimas“. Šis paveikslas popiežiui netgi buvo specialiai atgabentas iš Čikagos, kur yra eksponuojamas, kad jį Pranciškus galėtų išvysti „gyvai“.

Paveikslas „Baltas nukryžiavimas“
Paveikslas „Baltas nukryžiavimas“

Kartą Šv. Petro aikštėje popiežius palaimino šimtus „Harley Davidson“ vairuotojų ir jų motociklus, o tuomet jam buvo padovanotas šio prekės ženklo motociklas. Popiežius paaukojo motociklą aukcionui, kuris renka pinigus benamiams – taip su dovanomis jis elgiasi dažnai.

Jau tapęs popiežiumi, Pranciškus buvo susitikęs su Benediktu XVI. Vatikano teigimu, tai vienintelis atvejis istorijoje, kuomet esamas popiežius susitiko su savo pirmtaku.

Oficialus popiežiaus vardas – tiesiog popiežius Pranciškus. Tačiau jei ateityje bus popiežius, kuris taip pat pasirinks Pranciškaus vardą, jis bus Pranciškus II, o dabartinis popiežius atgaline tvarka taps Pranciškumi I.

Parengta pagal CNN, „Wikipedia“, oficialią biografiją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais